Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowickie uczelnie łączą siły. W Planetarium Śląskim podpisano porozumienie o współpracy w ramach Europejskiego Miasta Nauki

Szymon Karpe
Szymon Karpe
Uczestnicy byli zgodni co do potrzeby skonsolidowania działań. Podczas spotkania zaprezentowano również logo Europejskiego Miasta Nauki.
Uczestnicy byli zgodni co do potrzeby skonsolidowania działań. Podczas spotkania zaprezentowano również logo Europejskiego Miasta Nauki. Marzena Bugala-Astaszow Polska Press
Dzisiejszego ranka, 22 września, w Planetarium Śląskim podpisano porozumienie o współpracy w ramach Europejskiego Miasta Nauki. Z tytułem, jaki otrzymały Katowice jako pierwsze miasto w Europie Środkowo-Wschodniej, wiążą się nowe nadzieje dla miasta i całego regionu. Wśród uczestników żywe było przekonanie, że obok przemysłu i kultury, to właśnie nauka może zostać znakiem firmowym Katowic i Śląska, nie tylko za 2 lata, ale na trwałe. W trakcie spotkania zaprezentowano także logo Europejskiego Miasta Nauki. Zobaczcie ZDJĘCIA z wydarzenia w naszej galerii.

Europejskie Miasto Nauki 2024 - porozumienie o współpracy

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 9:00 w hali Planetarium - Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie. Na wstępie głos zabrali reprezentanci władz samorządowych: prezydent Katowic Marcin Krupa, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak.

Uczestnicy byli zgodni co do potrzeby ścisłej współpracy

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podkreślał, jak ważne to wydarzenie w świetle wyzwań, jakie stoją przed województwem i Katowicami oraz dziękował rektorom za podjęcie takiej współpracy. Prezydent Katowic Marcin Krupa w trakcie swojego przemówienia zdradził przygotowaną na ten dzień niespodziankę. Okazała się nią decyzja o przekazaniu 7 wyższym uczelniom dofinansowania na kwotę po 100 tysięcy złotych dla rzecz każdej z nich na badania naukowe. Badania te mają dać odpowiedź, czego od uczelni wyższych oczekują katowiczanie. Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski wspominał, że konsolidacja działań obecnych w Katowicach szkół wyższych bardzo dobrze wpisuje się w strategię regionalną, jaką województwo chce podążać. Marszałek wspominał również o negocjacjach prowadzonych z Komisją Europejską w kwestii możliwości przekazywania części funduszy regionalnych na rzecz śląskich uczelni wyższych. Kazimierz Karolczak zwrócił uwagę, że tytuł Europejskiego Miasta Nauki dla Katowic jest przyznaniem, jaki potencjał mają obecne w mieście uczelnie i zarazem świetną okazją, aby miasto i region uczyniły z nauki swój kolejny firmowy przemysł na trwałe.

W dalszej części głos zabrali rektorzy 7 wyższych uczelni zrzeszonych w Konsorcjum Akademickim Katowice-Miasto Nauki: Ryszard Koziołek (Uniwersytet Śląski w Katowicach), Władysław Szymański (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach) Tomasz Szczepański (Śląski Uniwersytet Medyczny), Grzegorz Hańderek (Akademia Sztuk Pięknych), Arkadiusz Mężyk (Politechnika Śląska), Grzegorz Juras (Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach), Celina Olszak (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach).

- Kiedy przychodzą trudne czasy, mądrzy ludzie się łączą. Ci najmądrzejsi łączą się, zanim one nadejdą. Z tego miejsca chciałem podziękować i pogratulować tej mądrości - mówił do zebranych Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego i zarazem lider Konsorcjum Akademickiego Katowice – Miasto Nauki.

Rektorzy byli zgodni co do potrzeby podjęcia ściślejszej niż dotychczas współpracy. Każdy z nich wskazywał na specyfikę swojej jednostki i na nadzieje, jakie otwiera dla każdej z nich wspólne działanie tak, by już teraz uczynić z nauki jeden z filarów regionu.

Podczas spotkania zaprezentowano logo Europejskiego Miasta Nauki

Po oficjalnych wystąpieniach zaprezentowano logo Europejskiego Miasta Nauki 2024. Zaprojektowali je graficy z katowickiej ASP. W imieniu przebywającej w Londynie dwójki projektantów logo przedstawił zebranym rektor uczelni Grzegorz Hańderek. Jak zauważył, logo odnosi się do wszystkich 7 uczelni, które będą podejmować wspólne działania związane z otrzymanym przez Katowice tytułem, a w pewien sposób również do logotypu miasta.

Sygnatariusze dzisiejszego porozumienia po kolei składali swoje podpisy na interaktywnej tablicy, a chwilę później w tradycyjnej formie. Spotkanie trwało około godziny. Uczestnicy udali się następnie na przygotowany poczęstunek, w międzyczasie wymieniając się spostrzeżeniami na temat wydarzenia. Większość uczestników skorzystała z zaproszenia na rozpoczętą o 10:30 projekcję gwiazd - każdy, kto wychodził z sali, był pod wrażeniem seansu, jaki przygotowano specjalnie na to wydarzenie.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera