Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1 grudnia - Dzień Jubilera. Zobacz najlepsze memy w sieci zwiazane z zawodem i biżuterią. Zobaczcie i śmiejcie się z nami

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Pierwszy dzień grudnia to święto jubilerów i złotników. W ten dzień przypada rocznica śmierci św. Eligiusza – patrona jubilerów. Wbrew pozorom nie jest to tak łatwy zawód jak mogłoby się wydawać. Specjaliści muszą posiąść ogromną wiedzę, aby doradzać klientom, dlatego w tym dniu warto docenić umiejętności i doświadczenie lokalnego jubilera. Do tego dołożyliśmy dawkę codziennego uśmiechu! Sprawdźcie najzabawniejsze memy związane z pracą jubilera i biżuterią.

Św. Eligiusz – patron wszystkich złotników i jublierów– stoi u początków historii europejskiego złotnictwa. Złotnicy i artyści w metalach obrali go sobie za patrona we wszystkich krajach Europy. To właśnie dziś - w dzień rocznicy śmierci patrona obchodzony jest Dzień Jubilera. Ich praca wiąże się z wieloma zabawnymi sytuacjami, do których nawiązują memy znalezione w sieci. Zobaczcie!

Św. Eligiusz - patron złotników i jubilerów

Święty Eligiusz urodził się w roku 588 we Francji. Ponieważ Eligiusz czuł pociąg do rzemiosła, ojciec oddał go w naukę do sławnego złotnika Abbo w mieście Limoges, znakomitego artysty i męża słynnego z uczciwości. Pilność, zręczność i pokora Eligiusza zjednały mu przychylność mistrza i powszechny szacunek mieszkańców.

Wyzwolony na mistrza, Eligiusz przeniósł się do Paryża i przyjął pracę u podskarbiego królewskiego Bobbona. Król Klodoweusz II, planował budowę krzesła tronowego, na skutek polecenia Bobbona powierzył tę robotę Eligiuszowi, dając mu potrzebne do tego złoto i drogie kamienie. Eligiusz wywiązał się z powierzonego sobie zadania, wskutek czego monarcha powołał go na swój dwór. Teraz otwarło mu się obszerne pole pracy. Monarcha i najwyżsi dostojnicy zamawiali u niego najrozmaitsze sprzęty:

  • naczynia,
  • ozdoby ze złota,
  • ozdoby ze srebra i drogich kamieni,
  • medale z wyobrażeniem Matki Boskiej,
  • skrzyneczki do relikwii,
  • kielichy i narzędzia kościelne.

Pracując dla króla i wysokich panów, nie zapominał o koronie, którą pragnął w Królestwie niebieskim przyozdobić swe skronie. Pod kosztowną, złotolitą szatą nosił włosiennicę; podczas pracy stale odmawiał modlitwy i miał przed sobą książkę do nabożeństwa. Jadał zwykle dopiero wieczorem, a dochody dzielił między biednych.

Następca Klodoweusza II, Dagobert I, darował mu włość Jolignac w pobliżu miasta Limoges. Eligusz założył tam niezwłocznie klasztor benedyktynów, którym polecił, aby się za nim modlili. Dom swój w Paryżu zamienił na klasztor żeński. W roku 630 obrano go na synodzie biskupem diecezji Noyon, chociaż jeszcze nie miał święceń kapłańskich. Dożywszy podeszłego wieku, umarł Eligiusz dnia 1 grudnia roku 659. Teraz patronuje nad złotnikami i jubilerami.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera