1. liga piłkarska: Polonia Bytom - Arka Gdynia 0:1 [ZDJĘCIA]

Marcin Szczepański
Arka Gdynia wygrała w meczu przyjaźni z Polonią Bytom 1:0, ale zwycięstwo nie przyszło jej łatwo. Jedyną bramkę zdobył w 19. minucie Damian Krajanowski, a w całym spotkaniu oba zespoły nie popisały się najlepszą skutecznością.

W poprzednim sezonie Polonia Bytom przystępowała do meczu przyjaźni z Arką z jeszcze trudniejszą sytuacją niż obecnie. Wtedy gdynianie nie mieli litości i pewnie pokonali mającą nóż na gardle Polonię 3:0. Bytomianie uniknęli co prawda degradacji, jednak wszystko wskazuje na to, że grozi im ona ponownie. Ponownie swoją cegiełkę przyłożyła dzisiaj drużyna Petra Nemeca.

Spotkanie odważnie rozpoczęła Polonia i już w pierwszej akcji miała okazję na bramkę, jednak Dawid Cempa nie zdołał skierować jej do bramki, a jedynie wywalczył rzut rożny. Po kornerze dobrze główkował Jacek Broniewicz, ale piłka trafiła tylko w boczną siatkę. Mocny początek nie zapowiadał jednak meczu prowadzonego w szybkim tempie, do czego kibice w Bytomiu zdążyli się już w tym sezonie przyzwyczaić. Podobnie jak do słabej postawy swojego zespołu.

W pierwszym fragmencie meczu żaden z zespołów nie uzyskał znaczącej przewagi, jednak Arka mimo przeciętnej gry potrafiła strzelić bramkę. Od początku aktywny Damian Krajanowski w 19. minucie wykończył bardzo ładną akcję swojego zespołu po podaniu również wyróżniającego się Piotra Tomasika. Obrona Polonii w tej sytuacji tylko asystowała.

Jeszcze przed przerwą Tomasik miał dwie okazje, by również wpisać się na listę strzelców. W 35. minucie po dobrym dograniu Macieja Górskiego wyszedł niemal sam na sam z Mateuszem Miką, jednak oddał strzał obok słupka. Pięć minut później popisał się ładnym uderzeniem z rzutu wolnego, ale z wielkim trudem zmierzającą w okienko piłkę na rzut rożny wybił bramkarz Polonii.

Bytomianie obudzili się w ostatnich minutach pierwszej połowy i stworzyli sobie kilka okazji, jednak pewny w bramce Arki był Marcin Szlaga. Najlepszą interwencją popisał się wyciągając strzał Przemysława Szkatuły tuż przed przerwą.

Niemal całe spotkanie przy linii bocznej przestał szkoleniowiec gdynian, Petr Nemec, nad którym ostatnio wiszą czarne chmury po ostatnich średnich występach Arki. W drugiej połowie jego podopieczni nie bardzo chcieli poprawić mu humor. Gra była szarpana, a najgroźniejszą sytuację goście mieli po rzucie wolnym bitym przez Tomasika. Górski nie zdołał jednak głową skierować piłki do bramki. W odpowiedzi Polonia stworzyła w 54. minucie spore zagrożenie po rzucie rożnym, jednak więcej wynikało ono z przypadku niż z przemyślanych zagrań.

Gorąco dopingujący cały mecz kibice Polonii głośno domagali się w drugiej połowie bramki, jednak piłkarze Polonii mimo wysiłków nie potrafili stworzyć sobie dogodnych okazji. Nie pomogły również zmiany, przeprowadzane przez trenera Piotra Pierścionka. Do końca meczu więcej z gry miała Arka, jednak nie potrafiła przypieczętować tego kolejną bramką i ostatecznie zwyciężyła skromnie 1:0.

Polonia porażki nie może zrzucać już na grę młodzieżowcami, bo dzisiaj w wyjściowym składzie miała już tylko jednego, wymaganego przepisami. Arka natomiast, która stara się wprowadzać do składu perspektywicznych zawodników zaczęła mecz z trójką młodzieżowców, a kolejny pojawił się z ławki.

Dzięki zwycięstwu gdynianie nieco przesunęli się w tabeli, oddalając się od strefy spadkowej. Gra Arki nadal pozostawia jednak sporo do życzenia, a o kolejne zwycięstwa na tle rywali silniejszych rywali, może już nie być tak łatwo.

Polonia natomiast coraz bardziej pogrąża się na dnie tabeli i pozostaje jedyną ekipą bez zwycięstwa w 1. lidze. Na razie nie widać pomysłu i potencjału by zmienić ten stan rzeczy. Na meczu był dzisiaj obecny były prezes Polonii, Damian Bartyla, który jest coraz bliżej zwycięstwa w drugiej turze przyspieszonych wyborów prezydenta Bytomia, a jego ugrupowanie zdominowało już wybory do rady miejskiej. Czy jednak w jego obecności na meczu można dopatrywać się nadziei dla targanego problemami klubu?

Polonia Bytom - Arka Gdynia 0:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Damian Krajanowski (19).

Żółta kartka - Polonia Bytom: Paweł Alancewicz, Tomasz Górkiewicz, Jacek Broniewicz, Kamil Białkowski. Arka Gdynia: Michał Rzuchowski, Dariusz Formella.

Sędzia: Marcin Szrek (Kielce). Widzów 1 154.