Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10 lat temu w będzińskiej oficynie odkryto Dom Modlitwy rodziny Cukermanów

Katarzyna Kapusta
Rabin Yehoshua Ellis
Rabin Yehoshua Ellis arc/Mikołaj Suchan/Dziennik Zachodni
10 lat temu przypadkowo odkryto w Będzinie Dom Modlitwy Cukermanów. Dziś rozpoczynają się Dni Otwarte Bramy Cukermana w tym mieście.

Dom Modlitwy Cukermana został odkryty zupełnie przypadkowo.

- Bogusław Baliński przypadkowo zimą 10 lat temu spotkał się z Adamem Szydłowskim i pokazał mu to miejsce - tłumaczy Andrzej Ciepał z będzińskiej Fundacji Brama Cukermana.

W 1948 roku Bogusław Baliński wspólnie z rodziną Kilkowiczów odkupili od Cukermana bramę. Do Balińskich należała lewa strona, patrząc od placu 3 Maja, a do Kilkowiczów prawa strona. Zdaniem Karoliny Jakoweńko, która wspólnie z mężem pięć lat temu założyła Fundację Brama Cukermana, Bogusław Baliński wiedział co kupuje. - Myślę, że miał świadomość tego co się tam znajdowało - mówi Jakoweńko. - 10 lat temu, gdy w bramie Cukermana odkryto dom modlitwy wszystko działo się bardzo spontanicznie. Postanowiliśmy wynająć to mieszkanie, bo nikt inny nie chciał się nim zająć. To był odruch, chęć uchronienia przez zniszczeniem tego dziedzictwa - tłumaczy.

Dzisiaj rozpoczynają się Dni Otwarte Bramy Cukermana. Są związane z 10. rocznicą odkrycia Domu Modlitwy Cukermanów, a także z piątą rocznicą działalności fundacji założonej przez Karolinę i Piotra Jakoweńko. Z kolei w niedzielę 29 marca o godzinie 17 odbędzie się wieczór sederowy, który odbywa się w dwa pierwsze wieczory żydowskiego święta Pesach. Prowadzącym będzie rabin Yehoshua Ellis.
W drugiej połowie roku do Będzina zapowiedzieli swój przyjazd goście z Izraela. Też chcą zobaczyć uratowane przed zniszczeniem pamiątki dawnych lat. - Będzie to drugie pokolenie Żydów będzińskich - zapewnia Karolina Jakoweńko.
U roczyste otwarcie bożnicy w Domu Cukermana prawdopodobnie na początku lat 20-tych XX wieku. Dom modlitwy służył jako przestrzeń sakralna zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet, dla których na wyższej kondygnacji powstał tzw. babiniec (będący najprawdopodobniej balkonem z osobnym wejściem). Ściany Domu pokrywały malowidła charakterystyczne dla zdobień wnętrz w synagogach i inskrypcje w języku hebrajskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!