Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10 najbardziej nawiedzonych miejsc na Śląsku. Tam straszy... Lepiej unikaj ich nocą! Co o tych miejscach mówią miejscowe legendy?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Budynek znajduje się w Sosnowcu, a dokładnie w dzielnicy Zagórze, na samym końcu ulicy Kamiennej. Wybudowano go z kamienia wapiennego.Mieszkańcy mówią, że w okolicy domu nocami słychać przerażające jęki i cichy płacz. Jednak nieznana jest historia miejsca.
Budynek znajduje się w Sosnowcu, a dokładnie w dzielnicy Zagórze, na samym końcu ulicy Kamiennej. Wybudowano go z kamienia wapiennego.Mieszkańcy mówią, że w okolicy domu nocami słychać przerażające jęki i cichy płacz. Jednak nieznana jest historia miejsca. arch.
Horrory, straszne historie przy ognisku i nawiedzone domy. Uwielbiamy przekazywać sobie takie opowieści i czuć dreszczyk emocji im towarzyszący. Na Śląsku mamy takich miejsc całkiem sporo. To nie tylko domy, ale i ponure średniowieczne warownie oraz ich pozostałości, jednak trzeba unikać ich po zmroku, bo można natknąć się na... duchy!

Strach głównie uznawany jest za negatywną emocję, jednak w rzeczywistości nie do końca tak jest. Posiadając w sobie strach przed czymś, unikamy z tym kontaktu – w ten sposób zapobiegamy konsekwencjom niechcianego spotkania. Można więc powiedzieć, że strach może nas niejako ochraniać. Nie zmienia to jednak faktu, że część ludzi go nie znosi, za to inni wręcz uwielbiają się bać – dlaczego?

ZOBACZ NAJBARDZIEJ NAWIEDZONE MIEJSCA NA ŚLĄSKU

Strach miał ochraniać, dlaczego więc sami go szukamy?

Każdy z nas odczuwa większy lub mniejszy strach powiązany z różnymi sytuacjami czy rzeczami. U jednych może to być szalejąca za oknem burza, dla innych zaś strach pojawia się wtedy, kiedy słyszą kroki obcej osoby, podążającej za nimi ciemną ulicą. Istnieją jednak sytuacje, które prowokują strach u większości z nas, a nawet dzieje się to z naszej własnej, niewymuszonej woli. Mowa tutaj o różnego typu dziełach filmowych.

Horrory, thrillery, straszne opowiadania, czy nawiedzone domy – ich rolą jest wywołanie w nas dreszczyku grozy. Niektórzy ludzie na samą myśl o obejrzeniu filmu grozy najchętniej wzięliby nogi za pas, dla innych jednak nie do pomyślenia jest wybranie się do kina na film innego gatunku niż horror. Wielu odważnych śmiałków równie chętnie odwiedza opuszczone domy, szpitale czy zamki, część z nas po prostu lubi się bać.

Kontrolowany strach jest w porządku

Kiedy się boimy, organizm przygotowuje się do walki i ucieczki, to całkowicie normalne – pobudzeniu ulega wtedy układ współczulny. Odpowiada on m.in. za rozszerzenie źrenicy, przyspieszenie czynności serca czy za poszerzenie światła dróg oddechowych. Zjawiska te mają za zadanie jak najlepiej przygotować organizm do walki i zachodzą one m.in. wtedy, kiedy odczuwamy strach. Z przyspieszonej czynności serca raczej nikt się nie cieszy, dlaczego więc aktywacja układu współczulnego miałaby tłumaczyć to, dlaczego lubimy się bać?

Tutaj pojawia się aspekt związany z tym, że czym innym jest strach odczuwany w groźnej dla naszego życia sytuacji, a czym innym strach wywołany oglądaniem jakiegoś filmu. W drugiej z wymienionych sytuacji spotykamy się ze strachem nazywanym „kontrolowanym” – pojawiająca się wtedy, całkowicie naturalna, chęć ucieczki może zostać przez nas dość łatwo przezwyciężona.

Nawet jeżeli film grozy wywoła w nas bardzo silny strach, to szybko uświadamiamy sobie, że to tylko fikcja, nic złego się nie dzieje. Takie swego rodzaju kontrolowanie naszych emocji (w tym wypadku strachu) może tłumaczyć to, dlaczego lubimy się bać – możemy kontrolować swoje emocje, co prowadzi do odczuwania wyjątkowego stopnia satysfakcji.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty