Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10 kłamstw o pandemii koronawirusa. Antycovidowcy celowo sieją fake newsy i dezinformują Polaków

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Wideo
od 16 lat
W internecie i telewizji łatwo jest powielać informacje i ślepo ufać temu, co ktoś napisze. Na Facebooku wystarczy kliknąć dwa razy myszką i już udostępnimy dany post dalej. Obecnie w czasie pandemii koronawirusa musimy tym bardziej uważać na to, co czytamy. Facebook posiada umowę z firmą AFP, która weryfikuje informacje zgłoszone przez jego użytkowników. Wiele fake newsów dotyczy właśnie koronawirusa. Zobaczcie w galerii przykładowa fake newsy, które krążą po Facebooku.

Kłamsta o koronawirusie

Fake newsy, czyli nieprawdziwe informacje krążą w sieci od dawna. Są udostępniane i podawane dalej przez to docierają do wielu osób. Nie sposób się od nich opędzić. Znajdziemy je również na Facebooku, a dla wielu to jedno z miejsc, w którym spędzają mnóstwo czasu i to właśnie z niego zbierają różne informacje.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Facebook podpisał umowę komercyjną z AFP. To firma, która zajmuje się sprawdzaniem, czy dane zdjęcie lub artykuł jest prawdziwe. W wielu przypadkach treści, które nie wzbudzają u nas zaufania zawierają niesprawdzone informacje. Facebooku udostępnia bazę danych - artykuły, zdjęcia i filmy, które są zgłaszane przez internautów jako podejrzane. Takie posty można zgłaszać odpowiednim przyciskiem na Facebooku. Firma zwraca również uwagę na komentarze pod postami.

Zobacz koniecznie

Facebook podejmuje działania wobec fake newsów

Gdy AFP zgłosi do Facebooka, że dane posty nie są prawdziwe, wtedy portal społecznościowy podejmuje różne działania: zmniejsza obieg danej informacji w swoim kanale wiadomości i w wyszukiwarce; informuje użytkowników, którzy udostępnili lub zamierzają udostępnić nieprawdziwe treści, że zostały one opatrzone dodatkowymi uwagami przez AFP; jeśli jakaś strona wielokrotnie publikuje treści uznane za fałszywe, może zostać ukarana i jej widoczność na Facebooku zostanie ograniczona.

- W żadnym wypadku zweryfikowane treści nie są po weryfikacji usuwane z Facebooka - informuje AFP.

W internecie i telewizji łatwo jest powielać informacje i ślepo ufać temu, co ktoś napisze. Na Facebooku wystarczy kliknąć dwa razy myszką i już udostępnimy dany post dalej. Obecnie w czasie pandemii koronawirusa musimy tym bardziej uważać na to, co czytamy. Facebook posiada umowę z firmą AFP, która weryfikuje informacje zgłoszone przez jego użytkowników. Wiele fake newsów dotyczy właśnie koronawirusa. Zobaczcie w galerii przykładowa fake newsy, które krążą po Facebooku. KLIKNIJ NASTĘPNE LUB PRZESUŃ W PRAWO>>>Zobacz kolejne przykłady kłamstw o koronawirusie. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

10 kłamstw o pandemii koronawirusa. Antycovidowcy celowo sie...

Fake newsy o koronawirusie

Obecnie w czasie pandemii koronawirusa pojawia się wiele postów, zdjęć i filmów, które podważają informacje dotyczące groźnego wirusa. Są to często nieprawdziwe zdjęcia mające pokazać, że pandemia nie istnieje, czasem nieprawdziwe wypowiedzi, które mają wpłynąć na nasze postrzeganie zjawiska.

Postanowiliśmy sprawdzić różne fake newsy, na które natknęliście się podczas przeglądania Facebooka. W naszej galerii możecie zobaczyć, które z powielanych wiadomości nie są prawdziwe. Informacje oparte są o stronę AFP, na którą warto zaglądać, żeby przeczytać, w jaki sposób zdarza się ludziom manipulować informacjami.

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera