Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10. rocznica tragedii na Halembie. Były wieńce i ostre słowa od związkowców ZDJĘCIA + WIDEO

LOTA, KR
Uroczystości w 10. rocznicę tragedii na kopalni Halemba
Uroczystości w 10. rocznicę tragedii na kopalni Halemba Justyna Przybytek
W poniedziałek przy kopalni Halemba w Rudzie Ślaskiej złożono wieńce i zapalono znicze. Uroczystości odbyły się w 10. rocznicę tragedii, jednej z największych w historii polskiego górnictwa, w trakcie której 1030 metrów pod ziemią życie straciło 23 górników.

- Górnicy pamiętają o tej tragedii, o ludziach, którzy zginęli. Ciężko zapomnieć o kolegach, przyjaciołach, często członkach rodzin. Ta pamięć jest nadal żywa - mówił Zbigniew Domagała z Sierpnia na Halembie. - Górnicy są twardymi ludźmi. To nie jest jedyna tragedia, jaka zdarzyła się na tej kopalni, na cemntarzu w Halembie jest długa tablica z nazwiskami górników, którzy tu zginęli. Mimo to ludzie zjeżdżają na dół ze świadomością, że muszą przepracować, przeżyć kolejny dzień - dodał.

Jak doszło do katastrofy w Halembie?

21 listopada 2006 roku na kopalni Halemba doszło do wybuchu metanu oraz eksplozji pyłu węglowego. Pod ziemią zginęło 23 górników.

W 10. rocznicę tej tragedii pod kopalnianym zegarem, na placu przed wejściem na kopalnię, zapalono znicze i złożono wieńce. W samo południe uroczystości zorganizowali związkowcy z Sierpnia 80. Kilka godzin wcześniej kwiaty składali tu przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej, do której Halemba należy.

Związkowcy nie szczędzili gorzkich słów pod adresem kierujących kopalnią przed dekadą i tych zarządzających zakładem obecnie. Alarmowali, że mimo upływu dziesięciu lat, winni tragedii nie zostali osądzeni.
Proces w tej sprawie katastrofy w Halembie rozpoczął się w 2008 roku. Trwał sześć lat. Na ławie oskarżonych zasiedli m.in. były dyrektor kopalni, główny inżynier ds. wentylacji, sztygarzy, dyspozytorzy, właściciele firmy MARD, która wykonywała to zlecenie dla kopalni. Wyrok skazujący na trzy lata bezwzględnego więzienia usłyszał tylko ten drugi. Pozostali oskarżeni dostali kary niższe, w zawieszeniu. Od 2006 roku prawomocnie skazane zostały 24 osoby, dwie zostały uniewinnione.

Najpoważniejszy zarzut: niewyprowadzenie załogi w momencie, gdy wzrosło stężenie metanu. Presja czasu, jaka była wywierana na pracowników, miała prowadzić do fałszowania wyników samych metanomierzy. 10 lat od tragicznego wybuchu metanu kopalni Halemba proces głównych oskarżonych rozpoczyna się od początku. Sąd apelacyjny uchylił wyrok sądu I instancji i skierował go do ponownego rozpatrzenia. Pierwsze posiedzenie odbyło się w październiku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!