Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100 lat kurateli sądowej w Polsce. Kongres kuratorów sądowych w Tychach ZDJĘCIA

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Kongres kuratorów sądowych w Tychach
Kongres kuratorów sądowych w Tychach Jolanta Pierończyk
100 lat kurateli sądowej w Polsce. Z tej okazji w Tychach odbył się kongres kuratorów sądowych. Było o historii i dniu dzisiejszym. Na sali zasiedli m.in. służby mundurowe oraz samorządowcy, którzy przyjmują skazanych na odpracowanie kar.

100 lat kurateli sądowej w Polsce. Historia

Za początek kurateli sądowej w Polsce przyjmuje się datę 7 lipca 1919, kiedy to marszałek Józef Piłsudski , naczelnik państwa polskiego, powołał pierwsze sądy dla nieletnich: w Lublinie, Warszawie i Łodzi (początek kurateli sądowej w USA, apotem Kanadzie i Europie przypada na lata 1890-1910).

Zobaczcie zdjęcia:

Władze uznały nieletnich za osoby wymagające innych środków i innych metod oddziaływań niż osoby dorosłe. Dlatego powołano specjalistyczne sądy z odpowiednio dobraną kadrą orzeczniczą oraz dostosowaną do nieletnich procedurą postępowania

- mówiła Maria Wróblewska-Sitek, kierownik II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej w Tychach podczas Kongresu Kuratorów Sądowych w Tychach zorganizowanego z okazji 100 lat kurateli sądowej w Polsce.

1927 - wprowadzenie, obok płatnych opiekunów sądowych, możliwość ustanowienia opiekunów honorowych, odpowiedników dzisiejszych kuratorów społecznych, jednak nie pobierających żadnych rekompensat pieniężnych.

1929 - przekształcenie opiekunów sądowych w kuratorów dla nieletnich i odtąd mieli oni działać nie tylko przy sądach wojewódzkic, ale i grodzkich.

1949 - tworzenie sądów dla nieletnich w oparciu o przepisy i instrukcje z okresu przedwojennego i utworzono 34 takie sądy, przy których działali kuratorzy sądowi dla nieletnich. W 1950 r. było 500, a trzy lata później już trzy razy więcej - 1589.

1958 - rozporządzenie w sprawie nadzoru nad osobami warunkowo zwolnionymi (w życie weszła bowiem ustawa o warunkowym zwolnieniu osób odbywających karę pozbawienia wolności) i powołanie kuratorów do tego nadzoru jako społeczny organ pomocniczy sądu. Rok temu kuratela dla dorosłych mogła zatem obchodzić 60-lecie.

1959 - rozporządzenie w sprawie kurateli dla nieletnich, na mocy którego ponownie przewidziano powoływanie, poza kuratorami społecznymi, także kuratorów zawodowych.

1973 - kuratorzy dla nieletnich przejmują też sprawy rodzinne, którymi dotąd zajmowali się inspektorzy społeczni.

Kuratela sądowa w Tychach

Do 1994 r. Sąd Rejonowy w Tychach miał siedzibę w Mikołowie i był ponoć największym sądem w Polsce. Obejmował Mikołów i cały powiat mikołowski, a także Tychy, Lędziny, Bieruń. Międzyrzecze, Bojszowy, Pszczynę, Goczałkowice Zdrój, a nawet Czechowice Dziedzice.

Od 1994 r. Sąd Rejonowy z siedzibą w Tychach obejmuje Tychy, Lędziny, Bieruń, Międzyrzecze, Bojszowy oraz Kobiór. Na tym terenie działa siedmiu kuratorów sądowych.

Kuratela sądowa w Tychach

Do kuratorów sądowych należy m.in. prowadzenie wywiadów środowiskowych i diagnoza sytuacji rodzinnej oraz przedstawienie sugestii względem dalszego postępowania sądu. Takich jednorazowych wywiadów Sąd Rejonowy w Tychach zlecił kuratorom od stycznia br. do teraz 730.

- Terminy na wykonanie wywiadów są coraz krótsze, podyktowane koniecznością pilnej ingerencji sądu w często dramatycznych sytuacjach rodzinnych - mówiła Maria Wróblewska-Sitek.

Ponadto kuratorzy sądowi prowadzą nadzory:

  • - w sprawach rodzinnych, gdzie nadzorem objęte są nie tylko dzieci, ale i ich rodzice. W tej chwili kuratorzy mają 421 takich spraw, które obejmują 1300 osób;
  • - w sprawach nieletnich (takich spraw zespół tyskich kuratorów ma 124);
  • - w sprawach o przymusowe leczenie odwykowe pod nadzorem kuratora (60 spraw).

Nie przegapcie

- W sumie prowadzimy aktualnie 605 spraw nadzorowych obejmujących 1471 osób[/b] - podkreśliła Maria Wróblewska-Sitek.

Kuratorom zawodowym pomaga 66 kuratorów społecznych.

Jest to praca niebezpieczna. Nierzadko spotykamy się z agresją słowną, a czasem nawet fizyczną (rok temu na Pomorzu społeczna kuratorka została zamordowana przez podopiecznego siekierą). Narażamy się na "podłapanie" różnych chorób, ataki zwierząt domowych, itp. Tam, gdzie wchodzi patrol policji, my wchodzimy sami z notesem w ręku

- mówiła Maria Wróblewska-Sitek.

Zobaczcie koniecznie

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

Najciekawsze startupy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo