Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100 milionów złotych od Kościoła na walkę z koronawirusem. List posła Kopca do abp. Skworca trafi też do papieża Franciszka

JAK
Dzisiaj, 1 grudnia, śląski poseł Maciej Kopiec w liście skierowanym do metropolity katowickiego arcybiskupa Wiktora Skworca zaapelował, żeby Kościół katolicki wsparł budżet państwa bezzwrotnym dofinansowaniem w wysokości 100 milionów złotych na ratowanie życia Polek i Polaków zakażonych koronawirusem.

W liście do arcybiskupa Wiktora Skworca śląski poseł Maciej Kopiec stwierdził, że z uwagą przeczytał treść homilii metropolity katowickiego, wygłoszonej 29 listopada w znajdującym się nieopodal kopalni Wujek kościele pw. Podwyższenia Krzyża w Katowicach. Homilia ta nawiązywała do dnia szczególnie ważnego dla braci górniczej – obchodzonego 4. grudnia dnia św. Barbary, tzw. Barbórki.

- Wszedł Pan w swoim wystąpieniu w rolę komentatora bieżącej sytuacji gospodarczo-ekonomicznej w Polsce i wydał stanowisko dotyczące słuszności zamykania kopalń, w słowach: „Trzeba odwagi i kół ratunkowych, solidarnej tarczy, sprawiedliwości i miłości społecznej, aby szybko, bo w perspektywie dwóch dekad, rozwiązać nabrzmiałe problemy górniczej branży, której los jest przesądzony, tym bardziej że likwidacja trwale nierentownych kopalń jest ekonomicznie palącą koniecznością.” Zwracam się do Szanownego Pana z ogromną prośbą o opinię w duchu szeroko pojętej sprawiedliwości społecznej i troski o sytuację ekonomiczną setek tysięcy polskich Obywatelek i Obywateli, którzy w trudnym czasie pandemii koronawirusa codziennie zmagają się z problemami ekonomicznymi. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że rząd Prawa i Sprawiedliwości przenosi na zwykłych ludzi część odpowiedzialności ekonomicznej. Od 2021 roku w Polsce obowiązywać będzie aż 5 nowych podatków, wzrosną także opłaty (m. in. PIT dla emigrantów czy tzw. „opłata od deszczu”). Zapłacą je solidarnie wszystkie Polki i Polacy - stwierdził w liście do metropolity katowickiego poseł Kopiec.

W dalszej części listu - przypominając słowa Liturgii Kościoła w święceniach diakonatu, które brzmią: „Wypełniając chętnie wolę Bożą, w duchu miłości służcie z radością Bogu i ludziom. Ponieważ nikt nie może służyć dwóm panom, za bałwochwalstwo uważajcie wszelką nieczystość i chciwość" - poseł Kopiec zwrócił się do arcybiskupa Skworca o wsparcie jego działań mających na celu zaktywizowanie prawdziwej Solidarności Społecznej.

- Oprócz przedsiębiorstw w Polsce działa niezwykle potężna instytucja, której jak dotąd obostrzenia dotknęły w minimalnym stopniu. To Kościół Katolicki, na którego działalność ma Pan ogromny wpływ. W kościołach codziennie odbywają się spotkania wiernych – Msze Święte, na których zbierana jest nieopodatkowana, w sposób znany zarabiającym przedsiębiorcom, ofiara na tacę, oraz pobierane są opłaty za wykonywanie usług religijnych w postaci jednorazowych, często kilkusetzłotowych transakcji, które nie są objęte żadną ewidencją wpłat. Przychody te stanowią "dochód z niegospodarczej działalności Kościołów". Według Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego fakt, że związki wyznaniowe nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji podatkowej to luka, która negatywnie wpływa na stan polskiej gospodarki - stwierdził w liście poseł Kopiec.

Zaproponował wprowadzenie kilku zmian, które - według niego - znacznie pomogą wszystkim Polkom i Polakom, dostarczając, tak ważnych dla budżetu, dodatkowych środków finansowych, które będą mogły zostać przeznaczone na przykład na dofinansowanie ochrony zdrowia.

- Zmiany te pomogą także Kościołowi Katolickiemu w wypełnianiu jego niezwykle ważnej społecznie roli, kreślonej odpowiedzialnie przez Papieża Franciszka, także w słowach wyrażonych w II Encyklice „Laudato si’” z 2015 roku: „222. Mniej znaczy więcej" - stwierdził w liście poseł.

Nie przeocz

W dalszej części listu do arcybiskupa Skworca poseł Kopiec przedstawił swoje propozycje:

  1. Objęcie instytucji religijnych sprawiedliwym udziałem w dochodach do budżetu państwa poprzez solidarnościowe, równe innym podmiotom osiągającym dochody, opodatkowaniem, co pozwoliłoby na ich solidarny udział w realnym wspieraniu obywateli, obywatelek oraz polskich przedsiębiorców.
  2. Objęcie instytucji religijnych takim samym obowiązkiem prowadzenia dokumentacji podatkowej, jakim objęte są wszystkie świeckie podmioty gospodarcze w Polsce (także fundacje charytatywne).
  3. Wsparcie budżetu państwa bezzwrotnym dofinansowaniem przez Kościół Katolicki w kwocie 100 milionów złotych na ratowanie życia Polek i Polaków, zakażonych koronawirusem. Kwota ta jest adekwatna do skali i stanu posiadania, Kościół Katolicki to jedna z najbogatszych instytucji w Polsce, pragnę wskazać, iż fundacja Pani Dominiki Kulczyk przekazała wiosną tego roku wsparcie warte 80 milionów złotych.

- Bardzo proszę o zaopiniowanie i odniesienie się do moich propozycji przez Szanownego Pana, w duchu Solidarności i Odpowiedzialności Społecznej. Niniejszą prośbę załączam do wiadomości Papieża Franciszka oraz Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Stanisława Gądeckiego z nadzieją na odpowiedź pełną zrozumienia, wyrozumiałości i dobroci, tak potrzebnych w tych trudnych czasach - zakończył swój list poseł Kopiec.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera