Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II będzie 18 maja. Msze bez możliwości oddania czci jego relikwiom. Nowe wytyczne arcybiskupa Skworca

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
18 maja będzie setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
18 maja będzie setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Archiwum Polska Press
18 maja przypada 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Gdyby nie pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, w kościołach w całej Polsce w niedzielę, 17 maja byłby odprawione msze święte z udziałem wiernych. Teraz jednak sytuacja jest szczególna, dlatego abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, w swoim nowym zarządzeniu z 4 maja 2020 roku dotyczącym sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej na terenie archidiecezji katowickiej w stanie epidemicznym, uwzględnił również 100. rocznicę urodzin papieża Polaka.

Przede wszystkim abp Wiktor Skworc w swoim dokumencie przypomina, że dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św. jest prolongowana i obowiązuje aż do odwołania.

- Proszę osoby będące w grupie podwyższonego ryzyka zarażenia: chorych, starszych wiekiem i kobiety w stanie błogosławionym o pozostanie w domu - apeluje metropolita katowicki. - Nadal serdecznie zachęcam wiernych do uczestniczenia we mszy św. za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych. Zapraszam wszystkich – duchownych i wiernych świeckich – do wytrwałej modlitwy we wspólnotach domowych, w szczególności do modlitwy różańcowej o godz. 20.30 w jedności z Ojcem Św. Franciszkiem; w maju dołączamy do tej modlitwy odmówienie Litanii Loretańskiej - dodaje abp Skworc.

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

W zarządzaniu metropolity z 4 maja 2020 roku obowiązującym w archidiecezji katowickiej jest mowa także o mszach świętych z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

- W związku z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II zalecam odprawienie Mszy św. dziękczynnej za Jego życie i pontyfikat w niedzielę 17 maja, bądź nazajutrz, bez możliwości oddania czci relikwiom Świętego przez ucałowanie - podkreśla arcybiskup. - Usilnie zachęcam do przypominania Jego nauczania, zwłaszcza homilii i katechez wygłaszanych podczas pielgrzymek do Polski. W czasie pandemii pamiętajmy szczególnie o nauce św. Jana Pawła II o preferencyjnej opcji na rzecz ubogich (por.: encyklika „Sollicitudo Rei Socialis”, 42). Obowiązkiem duszpasterzy jest dostrzeżenie ich w parafii - kończy abp Wiktor Skworc.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera