Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100 twarzy Aleksandry Śląskiej i powstańcy z Zagłębia. "Nasza Historia" od jutra w kioskach

AS
Kadr z filmu Pasażerka
Kadr z filmu Pasażerka arc
We wszystkich trzech powstaniach śląskich śmierć poniosło 38 mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego. Wiedzieliście? Przeczytacie o tym już jutro

Nasza Historia od jutra w kioskach, a w niej opowieść o wybitnej aktorce Aleksandrze Śląskiej. Podobno nie było o niej żadnych anegdot, ale Grażyna Kuźnik udowadnia, że to nieprawda.

W pięknej aktorce kochali się przecież wszyscy, od pięcio- do stulatków, ale jej przyjaciele mówi, że “Bazyliszek mógł do niej na korepetycje chodzić”. Dwie twarze? Nie, Aleksandra miała ich o wiele więcej. Jej syn Szczęsny Górski, rzadko opowiadał o matce, ale jak przyznaje - Mama była zupełnie inna w domu niż w teatrze, ale właściwie wciąż pracowała w teatrze, grała w filmach. Czułem się kochany, rodziców jednak nie miałem stale przy sobie.

Kochana matka i wybitna aktorka była też perfekcyjną panią domu, jak na Ślązaczkę przystało potrafiła wypoczywać jedynie w porządku, dlatego kiedy sprzątała dom, czyściła nawet buty domowników. Tą i wiele twarzy Aleksandry poznacie w tekście: Aleksandra Śląska albastrowy bazyliszek.

W najnowszym numerze Naszej Historii przeczytacie także o Sosnowcu, który miał swój udział w Powstaniach Śląskich. Bo kto wiedział o tym, że w 1919 r. kiedy podjęto decyzję o plebiscycie do Sosnowca napłynęło wówczas tysiące Polaków z Górnego Śląska?

Jak się okazuje w każdym z trzech Powstań Śląskich brali udział także zagłębiacy. W Sosnowcu funkcjonowało wówczas także kilka punktów werbunkowych. Rok 1920 zapisał się nawet w stosunkach zagłębiowsko-śląskich odsłonięciem pomniku ku czci poległych powstańców. W uroczystości, która odbyła się 19 grudnia przy cmentarzu na ul. Smutnej uczestniczyło około stu tysięcy osób. Był wśród nich Wojciech Korfanty oraz ówczesny Marszałek Sejmu Wojciech Trąmpczyński.

Jak przez lata toczyły się losy powstańców z Zagłębia? Musicie przeczytać tekst Tomasza Szymczyka, tam znajduje się odpowiedź.

W listopadowej „Naszej Historii” piszemy także o:
- Górnośląscy Niemcy czekali na Niemcy. Doczekali III Rzeszy
- Kramstowie, zwani „śląskimi Rockefellerami”, mieli swoje gwarectwo w Katowicach
- Stary dworzec z ulicy Dworcowej . Kiedyś był wizytówką Katowic
- Cukiernia „U Janeczki”, czyli ponad trzy dekady bardzo słodkiego życia
- Tajemnica śmierci górskiego turysty. Stała się ofiarą zbrodniczego dezertera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!