MKTG SR - pasek na kartach artykułów

1000 nowych mieszkań powstanie w Rudzie Śląskiej. Na terenie kopalni "Pokój" ma zostać wybudowane osiedle. Zobacz wizualizacje

Magdalena Grabowska
Tereny Kopalni Węgla Kamiennego „Pokój” w Rudzie Śląskiej mają przejść metamorfozę. Prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk i prezes Jarosław Wieszołek ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. podpisali list intencyjny w sprawie ponownego zagospodarowania terenów kopalni.
Tereny Kopalni Węgla Kamiennego „Pokój” w Rudzie Śląskiej mają przejść metamorfozę. Prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk i prezes Jarosław Wieszołek ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. podpisali list intencyjny w sprawie ponownego zagospodarowania terenów kopalni. Magdalena Grabowska
Na terenie kopalni "Pokój" w Rudzie Śląskiej powstanie osiedle, które będzie obejmowało ok. 1 tys. mieszkań. 13 czerwca Spółka Restrukturyzacji Kopalń podpisała z władzami miasta list intencyjny w tej sprawie. Plany zakładają metamorfozę m.in. budynku maszyny wyciągowej szybu Lech I z wieżą szybową, wieży wyciągowej oraz nadszybia szybu Lech II wraz z halą sprężarek i budynek byłej maszyny wyciągowej J. Karol. Zobacz wizualizacje.

Ruda Śląska będzie współpracować ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń w zakresie ponownego zagospodarowania terenów Kopalni Węgla Kamiennego „Pokój”. List intencyjny w tej sprawie podpisali w czwartek, 13 czerwca 2024 r., prezydent Michał Pierończyk i prezes Jarosław Wieszołek.

Według zapowiedzi na 65 hektarach, na których znajdują się 23 obiekty do wykorzystania bądź adaptacji, ma powstać zabudowa mieszkaniowa, która połączy dwie dzielnice - Nowy Bytom oraz Wirek. Plany zakładają metamorfozę m.in. budynku maszyny wyciągowej szybu Lech I z wieżą szybową, wieży wyciągowej oraz nadszybie szybu Lech II wraz z halą sprężarek i budynek byłej maszyny wyciągowej J. Karol.

Wizualizacja zagospodarowania terenu Kopalni Węgla Kamiennego „Pokój” w Rudzie Śląskiej.
Wizualizacja zagospodarowania terenu Kopalni Węgla Kamiennego „Pokój” w Rudzie Śląskiej. Magdalena Grabowska

Spis treści

1000 mieszkań na terenie Kopalni "Pokój" w Rudzie Śląskiej

Na terenie Kopalni "Pokój" w Rudzie Śląskiej może powstać nawet 1000 mieszkań.

- Może to nie nowa dzielnica, ale dość pokaźny zastrzyk mieszkaniowy. Chciałbym, aby na koniec kadencji te budynki już powstawały - zapewnia Michał Pierończyk.

Kiedy precyzyjnie określone zostaną funkcje terenu dawnej KWK Pokój, SRK będzie mogła przystąpić do podziału gruntów i ogłoszenia przetargów na ich sprzedaż oraz zagospodarowanie. Prezydent miasta powiedział, że otwarta pozostaje kwestia, na jakich zasadach będzie się to odbywało. Pierwsza możliwość to sprzedaż „czysto komercyjna”. Druga możliwość to częściowa partycypacja miasta w inwestycjach, np. w celu budowy mieszkań na wynajem.

- Żeby ten proces mógł przebiegać w sposób prawidłowy, zgodnie z zamierzeniami inwestycyjnymi miasta, konieczna jest współpraca przy dokumentach planistycznych. Dlatego podpisaliśmy list intencyjny, żeby wspólnie określić kierunki zagospodarowania dla tego terenu, który następnie SRK będzie komercjalizować – powiedział prezes SRK Jarosław Wieszołek.

Przypomnijmy, że w kwietniu Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała miastu w formie darowizny należące do niej tereny i obiekty zabytkowego zespołu zabudowań szybu Franciszek.

- Ułatwi to prowadzone przez nas działania, zmierzające do utworzenia w tym miejscu Lokalnego Centrum Tradycji, a w części budynków mieszkań komunalnych i wspomaganych – zaznacza wiceprezydent Aleksandra Skowronek.

Jak podkreślają władze miasta Ruda Śląska, koncepcja jest zgodna z przygotowanym w 2021 r. masterplanem dla terenów dawnej KWK Pokój. W celu jego realizacji w 2022 r. zmieniono gminny program rewitalizacji, a na najbliższej sesji rady miasta, którą zaplanowano na 20 czerwca 2024 r., ma pojawić się propozycja zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Kolejnym krokiem będzie zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, nad którym prace mają się wkrótce rozpocząć.

Szyb Wanda zostaje

Szyb Wanda nadal będzie wizytówką miasta.
Szyb Wanda nadal będzie wizytówką miasta. Magdalena Grabowska

Szyb Wanda wejdzie jako pompownia w struktury Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń należącego do SRK, zabezpieczając przed zatopieniem sąsiednie kopalnie.

- Szyb na pewno zostanie, ponieważ pełni strategiczną funkcję w zakresie odpompowywania wód. To jest również wizytówka tego terenu, dostrzegalna z wielu miejsc naszego miasta - zapowiada Michał Pierończyk.

Jego słowa potwierdza prezes SRK.

- Szyb Wanda zostanie tak długo aż będzie potrzebna eksploatacja wody, którą pompujemy ze względu bezpieczeństwa - zapowiada Jarosław Wieszołek.

Oddział SRK - KWK Pokój zostanie formalnie zlikwidowany

Kopalnia „Pokój” funkcjonowała od 1902 roku, jednak historia wydobycia węgla w tym rejonie rozpoczęła się znacznie wcześniej. Teren, którego dotyczy list intencyjny, należał pierwotnie do kopalni „Wanda – Lech”, która w 1968 r. została przyłączona do kopalni „Pokój”. W 2016 r. KWK „Pokój”, funkcjonująca do tego czasu jako samodzielny zakład, stała się jednym z ruchów górniczych nowo utworzonej KWK „Ruda”. Wkrótce zapadła decyzja o wygaszeniu działalności kopalni.

1 stycznia 2017 r. SRK S.A. przejęła część dawnej KWK „Pokój” jako oddział „Pokój I” spółki, w skład którego wchodziło 713 ha gruntu, 48 wyrobisk dołowych, 2 szyby górnicze oraz obiektów powierzchniowych. 3 marca 2022 r. SRK przejęła pozostałą część: 19,7 ha gruntu, 73 budynki, 137 budowli na powierzchni i 257 budowli na dole, która stała się oddziałem „Pokój II” spółki. 31 grudnia 2024 r. Oddział SRK - KWK Pokój zostanie formalnie zlikwidowany. Proces likwidacji ma zakończyć się wraz z końcem 2024 r.

- Kopalnia do końca roku ma zlikwidować całą infrastrukturę, która nie jest potrzebna do funkcjonowania dalszego kopalni - odwodnienia terenu i wentylacji. Pewne elementy zostaną na stanie w całkowitej likwidacji, część terenów zostanie bardzo skomercjalizowana, a część budynków zostanie zagospodarowana na funkcje wskazane przez SRK związane z archiwum kopalni - nie tylko tej, ale wszystkich, które są w zasobie SRK. To się już dzieje w siedzibie dyrekcji kopalni - mówi Michał Pierończyk.

Wizualizacja zagospodarowania terenu Kopalni Węgla Kamiennego „Pokój” w Rudzie Śląskiej.
Wizualizacja zagospodarowania terenu Kopalni Węgla Kamiennego „Pokój” w Rudzie Śląskiej. Magdalena Grabowska

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni