MKTG SR - pasek na kartach artykułów

100-lecie przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Rekonstruktorzy odtworzyli uroczyste wkroczenie Wojska Polskiego do Katowic

red.
W centrum Katowice miała miejsce rekonstrukcja wydarzeń z 20 czerwca 1922 roku
W centrum Katowice miała miejsce rekonstrukcja wydarzeń z 20 czerwca 1922 roku fot. Karina Trojok
Dzisiaj po raz pierwszy obchodzimy nowe święto: Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Z tej okazji przez cały weekend w Katowicach zorganizowano wiele interesujących wydarzeń. Jednym z nich była niedzielna rekonstrukcja uroczystego wjazdu wojsk polskich do Katowic.

20 czerwca 1922 roku część Górnego Śląska została przyłączona do ziem II Rzeczpospolitej. W stulecie tego wydarzenia w Katowicach odbyły się uroczystości, mające na celu upamiętnienie tej historycznej daty.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Obchody, poprzedzone mszą w Archikatedrze Chrystusa Króla rozpoczęły się od inscenizacji wkroczenia wojsk polskich na Rynek w Katowicach i odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Sto lat wcześniej armia polska pod dowództwem Stanisława Szeptyckiego wkroczyła przez Bramę Triumfalną na katowicki Rynek. Rekonstrukcja tych wydarzeń objęła przemarsz symboliczną bramą rekonstruktorów pieszych i konnych razem z Szwadronem Kawalerii Wojska Polskiego. Udział w inscenizacji wzięli aktorzy Teatru Śląskiego, wcielający się w rolę Wojciecha Korfantego, dyktatora III Powstania Śląskiego i Józefa Rymera, pierwszego wojewody śląskiego.

Po rekonstrukcji zaplanowane zostało uroczyste odsłonięcie Panteonu Górnośląskiego: znajdującego się na terenach przykatedralnych żywego pomnika, uwieczniającego dokonania osób zasłużonych dla Górnego Śląska oraz setną rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Organizatorami nowej instytucji kultury są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Śląskie, Archidiecezja Katowicka oraz Miasto Katowice.

Rekonstrukcja i osłonięcie Panteonu to tylko część atrakcji, jakie władze miasta zaplanowały na obchody stulecia włączenia Górnego Śląska do ziem polskich. Na niedzielę zaplanowano plenerowy występ takich zespołów jak Dżem i Sztywny Pal Azji na schodach Archikatedry czy koncert orkiestry pod dyrekcją José Marii Florêncio w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. W Muzeum Śląskim zobaczyć będzie można wystawę "Był to dzień niezapomniany - droga generała Stanisława Szeptyckiego na Górny Śląsk", przygotowaną w oparciu o artefakty pozyskane od Fundacji rodziny gen. Szeptyckiego.

Rok 1922 to historyczna data, kończąca okres roszczeń terytorialnych pomiędzy Polską a Niemcami. Decyzją Ligi Narodów z 1921 roku region został podzielony między oba kraje, a Górny Śląsk znalazł się w granicach państwa polskiego. Jednak na realizację tego planu przyszło mieszkańcom Śląska czekać aż do czerwca następnego roku. Obie strony czyniły liczne przygotowania do nowego wytyczenia granic.

Ważnym elementem przygotowań do tego były polsko-niemieckie negocjacje związane z zawarciem, narzuconej przez aliantów, Konwencji Górnośląskiej (zwanej też Konwencją Genewską), która miała m.in. zabezpieczać prawa mniejszości narodowych oraz regulować kwestie wymiany gospodarczej na podzielonym obszarze. Ten obszerny akt został podpisany 15 maja 1922 r. w Genewie.

Stworzona po zakończeniu III powstania śląskiego Naczelna Rada Ludowa na Górnym Śląsku, kierowana przez Józefa Rymera, tworzyła zręby polskiej administracji w przyszłym, autonomicznym województwie śląskim, którego utworzenie zapowiadał uchwalony przez Sejm RP w 1920 r. Statut Organiczny. 12 czerwca 1922 r. premier RP mianował członków Tymczasowej Śląskiej Rady Wojewódzkiej. Tego samego dnia Rymer został pierwszym wojewodą śląskim. Pięć dni później NRL została oficjalne rozwiązana, czemu towarzyszyło powołanie Urzędu Wojewódzkiego Śląskiego w Katowicach. W tym czasie trwał już proces przejmowania władzy na obszarze województwa przez Polaków.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni