MKTG SR - pasek na kartach artykułów

103 lata temu urodził się Jan Paweł II. Pamiętacie wizyty papieża Polaka na Śląsku? Zobaczcie wzruszające archiwalne fotografie

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
103 lata temu urodził się Karol Wojtyła - papież Jan Paweł II.
103 lata temu urodził się Karol Wojtyła - papież Jan Paweł II. Archiwum Dziennika Zachodniego
Dziś, 18 maja 2023 roku, obchodzimy 103. rocznicę urodzin papieża św. Jana Pawła II. Minęło już 18 lat od jego odejścia, ale pamięć o nim wciąż jest żywa. Trwa w sercach milionów ludzi na całym świecie, a szczególnie - Polaków. Z pewnością wielu z naszych czytelników było naocznymi świadkami i uczestnikami pielgrzymek papieża na Śląsk. Przygotowaliśmy wyjątkowe fotografie, aby wspólnie móc powspominać te wyjątkowe chwile.

103 lata temu, 18 maja 1920 roku, urodził się Jan Paweł II

Karol Wojtyła, bo tak na imię i nazwisko miał papież z Polski, jako pierwszy nie-Włoch od 455 lat, został wybrany na papieża 16 października 1978 roku. Jego pontyfikat trwał aż 27 lat, co czyni go jednym z najdłużej urzędujących papieży w historii. Zasłynął jako niezwykle energiczny, pełen empatii i otwarty na dialog z innymi religiami i kulturami człowiek-papież.

Jan Paweł II odegrał ważną rolę w upadku komunizmu w Europie Wschodniej. Jego wizyty w swojej ojczyźnie - Polsce - były źródłem nadziei i inspiracji dla wielu ludzi pragnących wolności. Był również głosem prawdy i sprawiedliwości, wzywając do pokoju, pojednania i obrony godności ludzkiej na całym świecie.

Jego nauczanie obejmowało różnorodne tematy, takie jak wartość życia ludzkiego, rodzina, małżeństwo, miłość, modlitwa i odpowiedzialność społeczna. Papież Jan Paweł II przemawiał do milionów ludzi na swoich podróżach apostolskich i przyciągał tłumy wiernych na spotkania, pokazując swoje oddanie Bogu i ludziom właśnie.

Po długim i owocnym pontyfikacie, Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, pozostawiając dziedzictwo wiary, nadziei i miłości dla całego świata. Jego beatyfikacja w 2011 roku i kanonizacja w 2014 roku potwierdziły tylko jego wyjątkowość i świętość w oczach milionów wiernych na całym świecie.

Dzisiaj, 103 lata po jego narodzinach, pamiętamy i czcimy papieża Jana Pawła II jako jednego z najbardziej wpływowych liderów religijnych w historii. Jego życie i nauczanie przypominają o sile wiary, wartościach ludzkich i potrzebie miłości w świecie pełnym wyzwań.

Pielgrzymki Jana Pawła II na Śląsk

Pielgrzymki papieża Jana Pawła II w województwie śląskim były niezapomnianymi wydarzeniami, które głęboko poruszyły serca mieszkańców naszego regionu. Papież, będący rodowitym Polakiem, odwiedzał Śląsk kilkakrotnie, dając świadectwo swojej bliskości i miłości dla tego obszaru.

Pierwsza pielgrzymka miała miejsce w 1983 roku, gdy Jan Paweł II odwiedził Katowice. Ogromne tłumy wiernych gromadziły się, by móc spotkać się i usłyszeć słowa Ojca Świętego. Jego wizyta przyniosła pocieszenie i nadzieję dla mieszkańców Śląska, będących wówczas w trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej.

Kolejna pielgrzymka papieża odbyła się w 1991 roku w Częstochowie, gdzie odwiedził Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Wielotysięczne tłumy katolików przybyły, by modlić się razem z Ojcem Świętym i złożyć hołd Matce Bożej. Ta wizyta umocniła więź wiernych z Kościołem i była wyrazem duchowego jedności na terenie całego województwa.

Jeszcze inna pielgrzymka papieża Jana Pawła II w województwie śląskim miała miejsce w 1999 roku, kiedy to odwiedził Gliwice i Łagiewniki. W Gliwicach spotkał się z pracownikami przemysłu, dając im otuchę i wsparcie w trudnym okresie transformacji. Natomiast w Łagiewnikach dokonał aktu zawierzenia Śląska i całej Polski Niepokalanemu Sercu Maryi.

Pielgrzymki papieża Jana Pawła II w województwie śląskim były ważnymi wydarzeniami, które umocniły wiarę i jedność społeczności katolickiej. Papież pozostawił niezatarte ślady swojej obecności i duchowej bliskości, które wciąż są obecne w sercach mieszkańców tego regionu.

Przygotowaliśmy wyjątkowe fotografie, aby wspólnie móc powspominać te wyjątkowe chwile

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni