11 nowych dróg, na które czekamy w woj. śląskim: A1, S1, obwodnice miast i gmin. Są w budowie, lub w planach

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Nowe drogi w województwie śląskim: Obwodnica Zawiercia (DK 78) To, przez ostatnich 20 lat było marzenie mieszkańców Poręby i Zawiercia. Były plany, warianty przebiegu, dyskusje. W 2019 roku w końcu rozpoczęła się inwestycja. GDDKiA podpisała w grudniu 2019 roku umowę z wykonawcą konsorcjum  Kobylarnia i Mirbud. To inwestycja typu projektuj i buduj, więc przez cały ubiegły rok trwało projektowanie. W październiku wykonawca złożył do wojewody wniosek o wydanie ZRID-u, czyli pozwolenia na budowę. Prawdopodobnie otrzyma go wiosną, kiedy to w końcu będą mogły ruszyć prace budowalne. Budowa ma trwać dwa lata i zakończyć się w 2022 roku. Ale to dopiero pierwsza 16 – km część obwodnicy. Druga część jest obecnie projektowana. Prawdopodobnie w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę tego nieco ponad 7 km odcinka. Obwodnica będzie drogą dwujezdniową, mającą po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Na tej części obwodnicy znajdzie się jeden węzeł – Kromołów. Droga ma być gotowa w 2023 roku.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowe drogi w województwie śląskim: Obwodnica Zawiercia (DK 78) To, przez ostatnich 20 lat było marzenie mieszkańców Poręby i Zawiercia. Były plany, warianty przebiegu, dyskusje. W 2019 roku w końcu rozpoczęła się inwestycja. GDDKiA podpisała w grudniu 2019 roku umowę z wykonawcą konsorcjum Kobylarnia i Mirbud. To inwestycja typu projektuj i buduj, więc przez cały ubiegły rok trwało projektowanie. W październiku wykonawca złożył do wojewody wniosek o wydanie ZRID-u, czyli pozwolenia na budowę. Prawdopodobnie otrzyma go wiosną, kiedy to w końcu będą mogły ruszyć prace budowalne. Budowa ma trwać dwa lata i zakończyć się w 2022 roku. Ale to dopiero pierwsza 16 – km część obwodnicy. Druga część jest obecnie projektowana. Prawdopodobnie w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę tego nieco ponad 7 km odcinka. Obwodnica będzie drogą dwujezdniową, mającą po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Na tej części obwodnicy znajdzie się jeden węzeł – Kromołów. Droga ma być gotowa w 2023 roku.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA
Udostępnij:
Są takie drogi, jeszcze nie istniejące, a które już od dawna władają wyobraźnią kierowców. W województwie śląskim, takich drogowych marzeń mamy całkiem sporo. Które z nich mają szansę na szybką realizację, a na które musimy jeszcze parę lat poczekać?

Śląskie: Wiele miast, sporo dróg

Województwo śląskie to bardzo silnie zurbanizowany obszar na mapie Polski. Ogromna aglomeracja składająca się z miast należących do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz miast gmin leżących poza jej obszarem, to codziennie cele kilkuset tysięcy ludzi dojeżdżających do pracy, szkół czy po prostu pokonujących spore odległości między poszczególnymi miastami.
To właśnie w naszym województwie mamy jedną z najgęstszych sieci dróg krajowych ekspresowych i autostrad w Polsce. Mamy też najbardziej zatłoczone, o największym natężeniu drogi jak S86 czy węzeł autostradowy A4 w Katowicach.

Nie przeocz

Ważny jest rozwój sieci dróg w Śląskiem

Dlatego tak ważne dla mieszkańców i jednocześnie kierowców są drogi i ich stopniowy rozwój. Zwłaszcza takich, które mogą usprawnić poruszanie się po aglomeracji i wyprowadzić ruch tranzytowy poza centra miast i gmin.

Zobacz koniecznie

Na jakie drogi czekami i o jakich marzą śląscy kierowcy?

19 stycznia Banimex oddał kierowcom wybudowany układ drogowy. Można znowu jeździć główną nitką DK 94 i bocznymi łącznicami oraz po wiaduktach. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Przebudowa DK 94 w Sosnowcu. Cały układ drogowy jest gotowy,...

Najczęściej to obwodnice i drogi ekspresowe, którymi można będzie szybciej niż dotąd pokonać założoną odległość. Wiele dróg krajowych, budowanych w PRL-u projektowano tak, ze przecinały ścisłe centra miast, przez które przebiegają. Dziś to dla mieszkańców tych miast przekleństwo, generujące niepotrzebnie hałas i zanieczyszczenie powietrza.

By przeczytać, jakie drogi powstaną w kolejnych latach w województwie śląskim, zapraszamy do naszej galerii zdjęć. By przeczytać o nich, należy kliknąć w zdjęcia. Pod każdym zdjęciem jest opis, dotyczący poszczególnych dróg

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Piotr

Przedłużenie trasy N - S w Rudzie Śl. do obwodnicy Bytomia, węzeł Miechowice !! Zniknie połowa z korku pomiędzy Chorzowem a Bytomiem Arki Bożka.

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie