11. sesja Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w czerwcu 2022 roku. To największa na świecie konferencja poświęcona polityce miejskiej

OPRAC.:
Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Katowice będą gospodarzem Światowego Forum Miejskiego Karina Trojok
Katowice będą gospodarzem Światowego Forum Miejskiego. Wydarzenie odbędzie się w czerwcu 2022 roku. Wyjaśnijmy, że to największa i najważniejsza na świecie konferencja poświęcona polityce miejskiej. Przyszłorocznym hasłem konferencji będzie "Transforming our cities for a better urban future", czyli w tłumaczeniu "Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości".

Gospodarzem Światowego Forum Miejskiego 2022 będą Katowice

Katowice będą w czerwcu 2022 roku gospodarzem 11. Światowego Forum Miejskiego (WUF11). To jedno z największych spotkań na świecie, które promuje zrównoważony rozwój miast i zachęca do dyskusji nad wyzwaniami współczesnej urbanizacji. Wydarzenie odbędzie się w dniach 26 - 30 czerwca 2022. Sejm przyjął właśnie ustawę ułatwiającą organizację w Polsce Światowego Forum Miejskiego.

- 11. sesja Światowego Forum Miejskiego (WUF11), która odbędzie się w Katowicach w czerwcu 2022 r. jest pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej. Będzie okazją do pogłębionej, międzynarodowej dyskusji nad kluczowymi trendami i wyzwaniami dla rozwoju miast w wymiarze globalnym - mówi Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.

Światowe Forum Miejskie to największa i najważniejsza na świecie konferencja poświęcona polityce miejskiej. Jej gospodarzem jest UN-Habitat, agenda narodów zjednoczonych ds. urbanizacji i osiedli miejskich. Wydarzenie odbywa się co dwa lata.

- Polska będzie w przyszłym roku gospodarzem Światowego Forum Miejskiego, można więc powiedzieć, że na tydzień stanie się stolicą wszystkich miast. Celem wydarzenia jest dyskusja w międzynarodowym gronie na temat zrównoważonego rozwoju miast - wyjaśnia Małgorzata Jarosińska-Jedynak, pełnomocnik rządu ds. organizacji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach, wiceminister w MFiPR.

- Przyznanie prawa do organizacji tego prestiżowego wydarzenia to kolejne - po szczycie klimatycznym COP24 - potwierdzenie znaczenia Katowic, jako ośrodka intensywnych przemian społeczno-gospodarczych oraz gościnnego gospodarza wielkich wydarzeń. Jest to również wielkie wyróżnienie dla naszego kraju i wyraz zaufania ze strony naszych partnerów z ONZ - dodaje Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W trakcie Światowego Forum Miejskiego podejmowane będą takie tematy m.in. jak:

  • rozwój niskoemisyjnej gospodarki i systemów miejskich,
  • elastyczne zarządzanie zagrożeniami klimatycznymi i pandemicznymi
  • czy rozwój infrastruktury smart-city.

Hasło tegorocznego Światowego Forum Miejskiego

WUF11 odbędzie od 26 do 30 czerwca 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wydarzeniu będzie towarzyszyło hasło: "Zmieniamy miasta dla lepszej przyszłości" -"Transforming our cities for a better urban future".

Przypomnijmy, że decyzja o zorganizowaniu WUF 11 w Katowicach została ogłoszona w siedzibie ONZ-Habitat w Nairobi w maju 2019 roku. Tematyka WUF 11 będzie między innymi koncentrować się na miastach przyszłości i zapewnieniu mieszkańcom wysokiej jakości życia. Dziesiąta sesja Światowego Forum Miejskiego (WUF 10) odbyła się w 2020 r. w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Podczas ceremonii zamknięcia przekazano organizację WUF Katowicom.

Polscy organizatorzy postanowili zaangażować młodzież zarówno w udział, jak i przygotowanie imprezy. Dlatego w grudniu 2020 roku powołano Radę Młodych, w skład której wchodzą uczniowie, których pasją są sprawy miejskie. Do zadań rady należy opracowywanie i wdrażanie inicjatyw towarzyszących przygotowaniom rządu i Katowic do WUF11. Młodzież zorganizuje konkursy, debaty i wywiady na temat kluczowych wyzwań polityki miejskiej oraz możliwości, jakie zrównoważone miasta mogą dać młodym ludziom.

W wydarzenie zaangażowany będzie też sektor biznesu. Zadaniem Rady Biznesu przy WUF będzie mobilizacja sektora prywatnego na rzecz zrównoważonego rozwoju miast.

Podczas WUF11 zostanie zaprezentowany "Plan działań dla miast" - katalog działań zmieniających miasta w zielone, dostępne i produktywne miejsca. Będzie on obejmować:

  • promowanie transportu i energii o zerowej emisji dwutlenku węgla,
  • zazielenianie miast,
  • działania na rzecz projektowania dostępnych miejsc publicznych,
  • w tym terenów zielonych i miast zwartych.

Obecnie ponad 40 polskich miast jest zainteresowanych udziałem w tym projekcie.

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie