Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12 największych fake newsów 2019 roku. Jakie fałszywe wiadomości narobiły najwięcej szumu w Polsce?

Stefan Kowlaski
Minister z neonazistą ramię w ramię?Minister Adam Andruszkiewicz (PiS, wcześniej m.in. Młodzież Wszechpolska) pozował do zdjęcia z mężczyzną ubranym w koszulkę z nazistowską symboliką? Fake news! Zdjęcie jest zmanipulowane, a swastyka doklejona. Andruszkiewicz bardzo szybko opublikował na Facebooku oryginalną fotografię. Ten sam fake news krążył w sieci już rok wcześniej.
Minister z neonazistą ramię w ramię?Minister Adam Andruszkiewicz (PiS, wcześniej m.in. Młodzież Wszechpolska) pozował do zdjęcia z mężczyzną ubranym w koszulkę z nazistowską symboliką? Fake news! Zdjęcie jest zmanipulowane, a swastyka doklejona. Andruszkiewicz bardzo szybko opublikował na Facebooku oryginalną fotografię. Ten sam fake news krążył w sieci już rok wcześniej. Materiały zebrane przez Sprawdzam.AFP.com
Przedstawiamy Państwu 12 największych fake newsów 2019 roku, które sporo namieszały w Polsce. Chodzi o doniesienia dotyczące polityków, ekologii czy uchodźców. Na co dzień fałszywe wiadomości z naszego kraju dementuje m.in. Agence France Presse.

12 największych fake newsów 2019 roku

Zebraliśmy dla Państwa 12 największych fake newsów 2019 roku.

Wśród nich znajdują się między innymi fałszywa mapa smogu na terenie Europy, nieprawdziwe zdjęcia, które rzekomo przedstawiają tegoroczne pożary lasów deszczowych czy "fejkowy" profil Olgi Tokarczuk na Twitterze.

Największe fake newsy 2019 roku udało nam się wytypować dzięki Agence France Presse, a dokładnie: Sprawdzam.AFP.com

Agence France Presse, czyli w skrócie AFP, to francuska agencja prasowa z siedzibą w Paryżu, założona w 1944 roku. Agencja kontynuuje tradycje założonego w 1835 roku Havas, co czyni ją najstarszą światową agencją informacyjną.

AFP zatrudnia obecnie ponad dwa tysiące osób i posiada ponad 115 biur na całym świecie, w tym również w Polsce.

Od kwietnia 2019 roku AFP nawiązała współpracę z Facebookiem. Jej efektem jest między innymi demaskowanie szkodliwych fake-newsów (czyli fałszywych informacji) w polskim internecie.

Czym jest fake news?

Czym jest fake news? To w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego: "fałszywa wiadomość". Fake news to doniesienie publikowane w mediach, często o charakterze sensacyjnym, które ma wprowadzić odbiorcę w błąd. Fake newsy to tak naprawdę działania dezinformacyjne, które mają na celu osiągnięcie korzyści politycznych, prestiżowych lub finansowych przez daną grupę nadawców.

Miejscem, w którym głównie rozpowszechniane są fake newsy, stały się media społecznościowe. To nie oznacza, że tradycyjne media są wolne od fałszywych wiadomości. Część z nich publikowana jest z wyraźnym zamiarem wprowadzenia odbiorcy w błąd lub zwrócenia jego uwagi chwytliwym tytułem, który często nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Innym razem dezinformacja jest powielana bezwiednie. Wynika to z braku odpowiedniej weryfikacji informacji.

Nie przegapcie

Zobaczcie koniecznie

Nie przegapcie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera