Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12 roślin doniczkowych, które warto mieć w swoim domu

KL
Aloes Ma pozytywny wpływ na naszą skórę - przyłożony, rozcięty liść ma właściwości łagodzące, sprawdzi się w przypadku oparzeń, stłuczeń, ukąszeń owadów oraz uszkodzeń naskórka. Powszechnie jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków. Aloes uwielbia miejsca nasłonecznione, spodoba się mu na parapecie lub w pobliżu okna. Nie jest rośliną wymagającą, potrzebuje słońca i regularnego podlewania.
Aloes Ma pozytywny wpływ na naszą skórę - przyłożony, rozcięty liść ma właściwości łagodzące, sprawdzi się w przypadku oparzeń, stłuczeń, ukąszeń owadów oraz uszkodzeń naskórka. Powszechnie jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków. Aloes uwielbia miejsca nasłonecznione, spodoba się mu na parapecie lub w pobliżu okna. Nie jest rośliną wymagającą, potrzebuje słońca i regularnego podlewania. Pixabay
Rośliny doniczkowe to nie tylko element wystroju wnętrza domu lub mieszkania. Mają one bowiem dużo większe znaczenie - mogą oczyszczać powietrze, a także wpływać na jakość naszego snu, dlatego też przy zakupie roślin nie kierujmy się wyłącznie walorem estetycznym, a zwróćmy uwagę na kilka zasadniczych czynników. Zwłaszcza że niektóre rośliny mogą być niebezpieczne dla dzieci, a inne mogą działać szczególnie źle na wszędobylskie koty.

Rośliny doniczkowe - pożyteczne i dopasowane do nas. Które warto wybrać do domu?

Trudno o bardziej naturalną i piękną dekorację w naszym domu. Rośliny doniczkowe pod tym względem są niedoścignione - ubarwiają nasze wnętrza, dodają im koloru, niektóre mieszkania zamieniają nawet w małe dżungle. Przede wszystkim mogą też wpływać korzystnie na zdrowie i samopoczucie.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Roślinki posiadają w końcu pożyteczne cechy, między innymi produkują tlen w ciągu dnia, pochłaniają substancje toksyczne np. występujące w farbach i klejach. To, co dla nas niekorzystne może być pochłaniane przez bakterie, które żyją w korzeniach roślin. Dzięki odpowiednim roślinom, produkującym tlen w godzinach wieczornych, może poprawić się jakość naszego snu.

Zalety posiadania roślin doniczkowych

  • Rośliny fotosyntezują - produkują tlen, wykorzystując dwutlenek węgla. Dzięki temu ilość tlenu w pomieszczeniu się zwiększa
  • Rośliny doniczkowe pochłaniają niektóre substancje chemiczne, emitowane przez m.in. tworzywa sztuczne, wykładziny, meble, kleje czy farby
  • Rośliny doniczkowe zwiększają wilgotność powietrza w pomieszczeniach
  • Niektóre rośliny doniczkowe zwiększają ujemną jonizację powietrza. Pomagają w usuwaniu alergenów, smogu, grzybów czy bakterii
  • Rośliny doniczkowe działają na nas relaksująco i poprawiają samopoczucie

Ile roślin powinno być w mieszkaniu?

Odpowiednia liczba roślin będzie dobrym sposobem na zniwelowanie suchego powietrza w domu czy mieszkaniu. Aby osiagnąć taki efekt na ok. 50 m kw. potrzebne będzie 14 średniej wielkości roślin. Nasza zieleń będzie redukować niekorzystne czynniki, a przy okazji zadba o wilgotność powietrza, gdyż wraz z produkowanym tlenem, częściowo wydalana jest woda, rośliny oddychają, pobierają powietrze i dwutlenek węgla.

Jak dobrać odpowiednie miejsce dla roślin doniczkowych?

Wybór stanowiska, w którym docelowo będzie stać nasza roślinka, ma oczywiście duże znaczenie. Niektóre gatunki wymagają jasnego położenia, inne wolą światło rozproszone, a jeszcze są takie, które lubią cień i chcą być jak najdalej od okna.

Często w cieniu rosną wolniej, co jednak może być zaletą w przypadku dużych gatunków, takich jak monstery, filodendrony podwójnie pierzaste czy chamedory. Gatunki kwitnące mogą nie wytwarzać kwiatów lub mieć ich mniej, jednak mają na tyle ładne liście, że i tak będą ozdobą.

Wiele opisanych poniżej roślin ma odmiany o kolorowych liściach. Trzeba jednak wiedzieć, że zawsze będą one potrzebować więcej światła niż rośliny o jednolicie zielonych liściach. Niekoniecznie oznacza to, że zmarnieją, ale częściowo zzielenieją (w cieniu roślina będzie potrzebowała więcej chlorofilu, żeby prawidłowo funkcjonować i pod ten zielony barwnik przeznaczy całą dostępną powierzchnię liścia).

Jeśli szukamy rośliny do cienia, raczej nie wybierajmy barwnych odmian albo liczmy się z tym, że stracą one część koloru.

Rośliny niebezpieczne dla zwierząt domowych

Na zatrucia roślinami stojącymi na parapetach czy na komodach w mieszkaniu szczególnie narażone są koty. Popularne, a trujące dla zwierząt są m.in. dracena, azalia, kliwia, skrzydłokwiat, poinsencja(gwiazda betlejemska), lilia, difenbachia czy monstera dziurawa.

Aloes Ma pozytywny wpływ na naszą skórę - przyłożony, rozcięty liść ma właściwości łagodzące, sprawdzi się w przypadku oparzeń, stłuczeń, ukąszeń owadów oraz uszkodzeń naskórka. Powszechnie jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków. Aloes uwielbia miejsca nasłonecznione, spodoba się mu na parapecie lub w pobliżu okna. Nie jest rośliną wymagającą, potrzebuje słońca i regularnego podlewania.

12 roślin doniczkowych, które warto mieć w swoim domu

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera