Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

125. Muzealny Czwartek w Mysłowicach był poświęcony 150-leciu dekanatu Mysłowice ZDJĘCIA

tos
Dekanat mysłowicki archidiecezji katowickiej obchodzi w tym roku swoje 150-lecie. Rocznicy tej poświęcony był odbywający się 5 kwietnia 125. Muzealny Czwartek w Muzeum Miasta Mysłowice. O historii dekanatu opowiadał Albert Karkosz, pierwszy diakon stały w archidiecezji oraz ks. Rafał Ryszka, obecny dziekan mysłowicki, proboszcz parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w mysłowickiej dzielnicy Bończyk.

Obszar dekanatu Mysłowice pokrywa się dzisiaj z teren granic administracyjnych Mysłowic. Obejmuje dwanaście parafii: pw. Krzyża Świętego i pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w centrum miasta, a także pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela na Bończyku, pw. Narodzenia NMP w Brzezince, pw. Matki Bożej Bolesnej w Brzęczkowicach, pw. Wszystkich Świętych w Dziećkowicach, pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Maksymiliana Kolbego w Janowie Miejskim, pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Kosztowach, pw. św. Józefa w Krasowach, pw. Ciała i Krwi Pańskiej w Ławkach, pw. św. Jacka w Morgach i pw. Matki Bożej Fatimskiej w Wesołej.

Dekanat został powołany 28 sierpnia 1868 roku przez biskupa wrocławskiego Henryka Forstera. Teren wydzielony został z dekanatu bytomskiego, który wcześniej - z uwagi na siedzibę dziekana - nosił też nazwę dekanatu sławkowskiego, siewierskiego, a nawet siemońskiego. Aż do I połowy XIX wieku była to część archidiakonatu krakowskiego archidiecezji krakowskiej. Dopiero w 1818 roku dekanaty pszczyński i bytomski zostały przekazane do diecezji wrocławskiej, wówczas największej w Europie. To z jej ziem, które po I wojnie światowej powróciły do Macierzy w 1925 roku utworzona została diecezja katowicka.

- Dekanat mysłowicki jest charakterystyczny dla tej części Górnego Śląska. Nosił i wydaje się, że nosi dalej, dziedzictwo kulturowe minionych wieków ośrodków kościelnych Krakowa i Wrocławia - mówił dr Albert Karkosz.

Mysłowicka tradycja mówi, że najstarszym obiektem sakralnym w mieście jest istniejący do dzisiaj u zbiegu ulic Bytomskiej i Świerczyny kościółek pw. Krzyża Świętego. Pierwsza samodzielna parafia w mieście istniała już w 1308 roku. Mieściła się w istniejącym do dzisiaj Kościele Mariackim. Mysłowicką parafię odłączono od tej w Lędzinach, a pierwszym proboszczem był Hunold. Warto dodać, że niedługo potem, bo już w 1370 roku powstała parafia w Dziećkowicach.

Dekanat mysłowicki obejmował początkowo teren od Świętochłowic po Imielin. Potem z racji powoływania nowych parafii i kolejnych dekanatów zyskał współczesne granice.

- Od czas, kiedy odłączył się Imielin i Chełm Śląski, dekanat pokrywa się z granicami Mysłowic - mówił ks. Rafał Ryszka, obecny dziekan mysłowicki. - Liczy on jak miasto około 75 tysięcy mieszkańców. Tworzy go dwanaście parafii z trzynastoma kościołami, bo do parafii pw. Krzyża Świętego należy też Kościół Mariacki. W duszpasterstwie pracuje dwunastu proboszczów, piętnastu wikariuszy, dwóch rezydentów, dwóch emerytów. Są też jezuci i saletyni, a także siostry boromeuszki i służebniczki - dodaje.

Ksiądz Ryszka wyjaśnił też, jak to stało się, że w niedalekim sąsiedztwie w centrum Mysłowic znajdują się trzy kościoły - dzisiaj należące do dwóch osobnych parafii.

- Kiedy w 1898 roku erygowano parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, kościół św. Krzyża i Kościół Mariacki przestały pełnić funkcje parafialne. W 1964 roku przy Kościele św. Krzyża ustanowiono rektorat, także przy Kościele Mariackim został ustanowiony rektorat, pełnił funkcję kościoła akademickiego i gimnazjalnego. Od lat 70. dążono do usamodzielnienia parafii św. Krzyża, co ostatecznie nastąpiło w 1980 roku. Tak pojawiła się kolejna parafia na mapie dekanatu i wtedy biskup katowicki zlecił proboszczowi parafii św. Krzyża przejęcie w 1987 roku kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Taki stan jest do dnia dzisiejszego - mówił ksiądz dziekan..

PISALIŚMY WCZEŚNIEJ
Staw Kalina od lat truje ludzi i środowisko. To ma się zmienić
Wkrótce ogłoszone zostaną przetargi, które wyłonią podmiot pełniący usługę inżyniera kontraktu oraz wykonawcę robót i usług związanych z realizacją projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!