Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

130 tys. odwiedzających - to bilans trzech miesięcy nowego Muzeum Śląskim

Justyna Przybytek
W nowym Muzeum Śląskim
W nowym Muzeum Śląskim Arkadiusz Ławrywianiec/Dziennik Zachodni
W sobotę mijają trzy miesiące od otwarcia nowej siedziby Muzeum Śląskiego na terenie po kopalni Katowice. W tym czasie MŚ odwiedziło 130 tysięcy osób.

Nowe Muzeum Śląskie na terenie po kopalni Katowice zostało otwarte 26 czerwca. Największa była liczba odwiedzających w pierwszych tygodniach od otwarcia, gdy muzeum można było zwiedzać bezpłatnie, okres ten trwał do 5 sierpnia. W tym czasie placówkę odwiedziało aż 100 tys. osób. Przez kolejne, niemal dwa miesiące, już tylko 30 tys.

Wkrótce zwiedzających znów może być więcej. W najbliższym czasie MŚ planuje trzy duże wystawy czasowe, na których zobaczymy dzieła ponad 110 twórców reprezentujących wszystkie regiony Polski oraz różne szkoły i nurty artystyczne. Już od 19 września dostępna jest wystawa „Podziemne słońce”, na której odnajdziemy wideoarty i rzeźby Lecha Majewskiego. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 8 listopada. Kolejnym dużym wydarzeniem będzie Triennale Grafiki Polskiej, czyli finał 9. edycji konkursu zorganizowanego tym razem przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach – do wystawy pokonkursowej, która otwarta zostanie 2 października, jurorzy wybrali prace aż 88 artystów. Trzecią wystawą czasową będzie „Z głębi... Artyści Muzeum Śląskiemu”, czyli spotkanie ze sztuką 30 wybitnych artystów, zaproszonych do zaprezentowania swoich dzieł w śląskiej placówce. Na wystawie zobaczymy prace m.in. Magdaleny Abakanowicz, Pawła Athamera, Henryka Cześnika, Edwarda Dwurnika, Romana Kalarusa, czy Gustawa Zemły.

Natomiast w połowie grudnia muzealnicy otwierają szóstą wystawę stałą w swojej nowej siedzibie - Galerię śląskiej sztuki sakralnej, na której znajdziemy około 110 eksponatów na ekspozycji zaaranżowanej niczym wnętrza świątyni. Znajdziemy tu m.in. malarstwo, rzeźbę, ale też rzemiosło artystyczne. Do najcenniejszych eksponatów należą rzeźba Madonny z Knurowa z 1420 roku, witraż średniowieczny z Miedźnej z ok. 1440-1450 roku, tryptyk ze świętym Mikołajem z Zarzecza (ok. 1440), a także tryptyk ze świętymi Konradem i Cyprianem z Zarzecza. - Najstarszymi obiektami są: rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z 1380 roku oraz rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego z 1390 roku. Na pewno warto zwrócić uwagę na tryptyk dwustronny z postacią Madonny z Dzieciątkiem wśród czterech świętych Dziewic, pochodzący z Jasienicy z ok. 1500 roku - wskazują muzealnicy.


*Oto Rysio! Największe dziecko w Polsce urodzone do wody przyszło na świat w Zabrzu ZDJĘCIA
*Rolnik szuka żony w TVP: Łzy i rozpacz były prawdziwe
*Tragiczny wypadek w Katowicach: Samochód zmiażdżony ZDJĘCIA
*Ustroń: Ewakuacja supermarketu po ataku pająka

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera