Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

140 tys. zł odprawy dla pracowników Tauronu

Damian Baran
Bogdan Tkocz i Michał Pańczyszyn
Bogdan Tkocz i Michał Pańczyszyn Arkadiusz Gola
Ponad 1300 osób może stracić pracę w zakładach należących do spółki Tauron Wytwarzanie, należącej do koncernu Tauron Polska Energia. Rekordowe odprawy sięgną nawet 140 tys. zł.

Restrukturyzacja obejmie między innymi Elektrownię Halemba, Elektrociepłownię Katowice, Elektrownię Łaziska, Elektrownię Jaworzno III czy Zakład Elektrociepłowni Bielsko-Biała.

Spółka przygotowała pakiet obniżenia kosztów pracy skierowany głównie do trzech grup pracowników: tych, którzy nabyli prawo do świadczeń przedemerytalnych i prawo do emerytury przy obniżonym wieku, pracowników, którzy rozwiążą umowę o pracę w związku z brakiem propozycji pracy w spółce lub nie skorzystają z propozycji zatrudnienia w spółkach zależnych lub powiązanych z Tauronem Wytwarzanie oraz tych, którzy zaakceptują oferty pracy w innych spółkach. Dodajmy, że w niektórych przypadkach gwarantowane przez pracodawcę odprawy mogą sięgać nawet 140 tysięcy złotych!

Zobacz zdjęcia z protestu związkowców Tauronu

Pakiet nie został jeszcze podpisany. Być może nastąpi to w tym miesiącu, o ile zdecydują się na to związki zawodowe - po przeprowadzeniu konsultacji. Jednocześnie cały czas trwają rozmowy z zarządem firmy na temat projektu porozumienia w sprawie obniżenia kosztów pracy.

- Porozumienie określi zasady przemieszczeń pracowników oraz wysokość odpraw - informuje Dariusz Wójcik, specjalista ds. informacji w firmie Tauron Wytwarzanie. - Żadna odprawa i gwarancja rocznej pracy w firmie współpracującej nie daje pewności zatrudnienia w późniejszym okresie - zaznacza Bogdan Tkocz, pracownik należącej do Tauronu Elektrowni Łaziska.

To właśnie Elektrownia Łaziska będzie największą ofiarą restrukturyzacji. Z 970 pracowników "propozycje nie do odrzucenia" ma otrzymać około 400. To wielki problem dla miasta, bo elektrownia jest w Łaziskach obok kopalni największym pracodawcą.

- Pracownicy boją się, że zostaną bez pracy, albo będą musieli przenieść się do innej spółki, gdzie wynagrodzenia są niższe niż w Tauronie - przyznaje Michał Pańczyszyn, zastępca przewodniczącego Solidarności w spółce Tauron Wytwarzanie.

Dariusz Wójcik zapowiada, że do końca 2014 roku porozumienie obejmie wszystkie komórki tzw. Obszaru Wytwarzanie, czyli w 11 elektrowni i elektrociepłowni. To jednak nie wszystko. Spółka proponuje także skrócenie obowiązującej od 2000 r. umowy społecznej - do 30 czerwca 2014 roku.

- Pracownicy są tym oburzeni, bo umowa społeczna była i jest gwarancją zatrudnienia w spółce w zamian za zgodę na rozpoczęcie przemian organizacyjnych w latach 2000-2001 - wyjaśnia Michał Pańczyszyn. - Efektem było powstanie Południowego Koncernu Energetycznego SA, czyli dziś Tauronu Wytwarzanie.

Pańczyszyn przypomina, że umowa była kompromisem ekonomicznym oraz społecznym.

- Dobrze przysłużyła się w zapewnieniu stabilności zatrudnienia, zapewniła też dobre wyniki ekonomiczne spółki - podkreśla. - Teraz spółka chce, by związki podpisały oba dokumenty jednocześnie, co moim zdaniem spowoduje niepotrzebne napięcia i może wręcz doprowadzić do niepokojów społecznych - zaznacza.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty