15 lat domen europejskich

Materiał informacyjny HDR
Domeny .eu mają już 15 lat. Adresy dedykowane podmiotom działającym na terenie UE a także Norwegii, Liechtensteinu i Islandii wciąż cieszą się ogromną popularnością, pomimo naturalnej konkurencji domen krajowych (np. .pl).

Na koniec 2020 roku liczba zarejestrowanych nazw domen .eu zbliżyła się do poziomu 3,7 miliona, co stawia domeny europejskie na 6 miejscu najczęściej wybieranych domen w krajach UE (pierwsze miejsce od lat przypada domenom niemieckim - .de). Wysokie miejsce w europejskiej klasyfikacji domen adresy .eu zawdzięczają niewątpliwie zasięgom, jakie oferują. Oferta produktu/usługi/projektu w adresie .eu będzie dostrzeżona nie tylko przez bazę odbiorców krajowych, lecz potencjalnie przez odbiorców z 31 rynków europejskich.

"W dobie przyspieszonego rozwoju segmentu e-commerce spowodowanego m.in. zmianą nawyków zakupów w czasach COVID, domena .eu nabiera szczególnego znaczenia: jeden ciekawy adres znacząco zmniejsza koszty utrzymania wielu nazw a dodatkowo obejmuje swym zasięgiem 250 milionów potencjalnych klientów. Korzyści z posiadania domeny .eu są więc oczywiste - komentuje Anna Szulkowska, koordynator klienta biznesowego z hurtowni domen HRD.

Bezpieczna domena

Rejestr domen .eu - EURid - od wielu lat stara się także o wysoką wiarygodność biznesową dla oferowanych przez siebie adresów. Oprócz oczywistych aspektów związanych z faktem powiązania .eu z miejscem zamieszkania Abonenta/siedziby firmy na terenie podlegającym jurysdykcji prawa unijnego, wkład EURid w bezpieczeństwo używania i użytkowania domen .eu jest, na tle innych rejestrów, imponujący. EURid jako pierwszy na świecie, zdecydował się w ubiegłym roku na dosyć odważny krok - opracował system APEWS wykrywający i automatycznie blokujący adresy "podejrzane" o phishing, scamming i inne operacje zagrażające bezpieczeństwu w Sieci. W przypadku blokady sprawdzana jest wiarygodność danych Abonenta, jest on proszony o udokumentowanie swoich danych. Dodatkowo, na czas pandemii, APEWS objął nazwy związane z COVID. Od wielu lat Rejestr aktywnie wspiera zabezpieczenie infrastrukturalne zwane protokołem DNSSEC, który minimalizuje możliwość przechwytywania ruchu sieciowego przez przekierowywanie użytkownika na strony o sfałszowanej tożsamości (phishing) bądź inne szkodliwe strony. Dla Abonentów nie bez znaczenia pozostaje Usługa Registry Lock dla .eu - dodatkowe zabezpieczenie, która polegające na ochronie przed przypadkową zmianą wynikającą z pomyłki lub nieporozumienia, a której efektem może być np. niechciany transfer czy usunięcie domeny.

Domeny .eu mają jeden z największych współczynników odnawialności - na poziomie prawie 82%. To najlepszy dowód na to, że posiadanie dobrej europejskiej nazwy, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw, będzie trafioną inwestycją.
Gdzie kupić domenę .eu?

Domenę .eu można zarejestrować u akredytowanych rejestratorów posiadających odpowiednią umowę z EURid. W Polsce europejskie adresy oferuje między innymi HRD.pl - Hurtowa Rejestracja Domen, reseller działający na rynku domen od blisko 18 lat i współpracujący z EURid od początku jego istnienia, czyli od 2006 roku. Do końca kwietnia HRD oferuje nowe domeny .eu w cenie 6,15 zł.

Dodaj ogłoszenie