Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

15 lipca mija 100 lat od uchwalenia autonomii dla Śląska. Dlaczego władza w Warszawie boi się silnych regionów? Pytania do historyka

Teresa Semik
Marsz Ruchu Autonomii Śląska w 2015 r.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Marsz Ruchu Autonomii Śląska w 2015 r.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Maciej Gapinski
100 lat temu, 15 lipca 1920 r., Sejm polski nadał Górnemu Śląskowi eksperymentalny ustrój polityczny, autonomię. - Decentralizacja państwa nie jest na rękę rządzącym - uważa dzisiaj dr hab. Maciej Fic, historyk z Uniwersytetu Śląskiego.

Rozmowa o autonomii śląskiej z dr. hab. Maciejem Ficem, historykiem z Uniwersytetu Śląskiego.

Lider górnośląskich autonomistów, Jerzy Gorzelik, rzucił przed laty hasło: Autonomia 2020. Dlaczego te marzenia o regionie autonomicznym, jak w okresie międzywojennym, nie miały szans na realizację?

Charakter państwa nie zakłada takich rozwiązań; żyjemy w innych realiach politycznych po 1945 roku, inna jest struktura narodowościowa. Tego typu hasła mają przywoływać przeszłość, wzbudzać refleksję, ale są z gruntu mocno utopijne.

Ulica Lompy

Katowice międzywojenne: Warszawska, 1 Maja, Lompy, 3 Maja. W...

Od lat toczy się dyskusja nad wzmocnieniem kompetencji samorządowych województw. Bez efektów. Dlaczego władza w Warszawie boi się silnych regionów?

Proces decentralizacji nie jest na rękę rządzącym – niezależnie od tego, jaka partia jest przy władzy. Proszę pamiętać, że w międzywojniu autonomia śląska pojawiła się nie z miłości ówcześnie rządzących do Górnoślązaków, tylko z wyrachowania politycznego. Cel uchwalenia jej 15 lipca 1920 roku był jasno określony; albo w ogóle nie będzie Górnego Śląska w granicach Polski, albo będzie z gwarancją zachowania większej suwerenności.

Władza w Warszawie zdecydowała o utworzeniu województwa śląskiego z własnym sejmem i skarbem w chwili, gdy nie miała żadnej gwarancji, że Górny Śląsk wróci do Polski. To była zaskakująca decyzja?

Moim zdaniem nie była zaskakująca. Miała pokazać, jak dużo jesteśmy w stanie zaoferować tym, którzy zechcą do Polski dołączyć. Władze polskie nie miały nic do stracenia. Należy też pamiętać o roli Wojciecha Korfantego. Jego pozycja w kontaktach z Warszawą była bardzo mocna i był w stanie przekonać decydentów, że muszą zagrać mocną kartą, żeby Górnoślązacy w plebiscycie zagłosowali za Polską.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jaki olej do smażenia?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera