1,5 mld zł straty JSW za 2020 rok. Powód? Nie tylko pandemia. Malejące ceny koksu, węgla koksowego i zawierucha na rynkach światowych

OPRAC.:
Jacek Bombor
Jacek Bombor

Wideo

Zobacz galerię (2 zdjęcia)
Ceny węgla koksowego i koksu w 2020 roku spadły o ponad 30 procent, co wpłynęło na wynik finansowy. Pandemia wymusiła zmniejszenie produkcji stali na świecie

1,5 mld zł straty JSW za 2020 rok. Powód? Pandemia i mniej chętnych na zakup węgla koksowego

Na fatalny wynik finansowy Grupy JSW wpływ miały spadające ceny koksu, węgla koksowego, a także zawierucha na rynkach światowych związana z pandemią koronawirusa. Nie pomógł fakt, że w 2020 roku sprzedano 9,5 mln ton węgla (tylko o 2 proc. mniej niż w 2019 roku), nie pomogła znacznie większa sprzedaż koksu, większa o jedną czwartą - 3,6 mln ton.

Nie przeocz

Bo ceny poleciały na łeb, na szyję. Ile dokładnie?
Średnia cena węgla metalurgicznego w omawianym okresie osiągnęła wartość 436,76 zł za tonę i była niższa o 31,2 proc. niż rok wcześniej. Spadła również o 30,1 proc. średnia cena koksu i wyniosła 777,75 zł za tonę.

Przychody ze sprzedaży węgla do odbiorców zewnętrznych osiągnęły kwotę 3,5 mld zł. Z kolei przychody ze sprzedaży koksu i węglopochodnych osiągnęły wartość 3 mld zł. Niskie ceny węgla i koksu miały znaczący wpływ na przychody ze sprzedaży, które w 2020 r. osiągnęły poziom 7 mld zł i były niższe o 19,4 proc. niż w 2019 r - czytamy w komunikacie JSW.

- Dziś ważny jest stabilny rozwój firmy, otwarcie na globalne szanse, poszukiwanie nowych potencjałów, dbałość o partnerów biznesowych, a przede wszystkim o załogę. Dlatego zarząd podejmuje działania, które pozwolą nam zminimalizować wpływ pandemii COVID-19 na płynność Grupy Kapitałowej i poprawić efektywności organizacyjną technologiczną, produkcyjną i handlową – podkreśla dr hab., prof. nadzw. Barbara Piontek, prezes zarządu JSW.

Zobacz koniecznie

W minionym roku Grupa Kapitałowa JSW poniosła stratę netto w wysokości 1,5 mld zł.

- Sytuacja na rynku węgla metalurgicznego i koksu jest powiązana z rynkiem stali i wyrobów hutniczych. Z uwagi na zmienność cen zawsze wywierają one znaczący wpływ na sytuację finansową Grupy Kapitałowej JSW. Na kształtowanie się cen sprzedaży węgla czy koksu wpływają także wahania kursów walut – zwraca uwagę Radosław Załoziński, zastępca prezesa zarządu JSW ds. ekonomicznych.

W ubiegłym roku Jastrzębska Spółka Węglowa przeznaczyła aż 3,2 mln zł
na walkę z COVID-19. Od momentu pojawienia się pandemii Grupa JSW podjęła szereg działań prewencyjnych wzmacniających bezpieczeństwo załogi.

Wdrożenie odpowiednich procedur pomogło zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa i zapewniło ciągłość operacyjną. Konsekwentnie realizowane są także cele strategiczne i inwestycyjne, aby zwiększyć wartość Grupy Kapitałowej JSW.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie