1,5 mld zł straty JSW za 2020 rok. Powód? Nie tylko pandemia. Malejące ceny koksu, węgla koksowego i zawierucha na rynkach światowych

OPRAC.:
Jacek Bombor
Jacek Bombor
1,5 mld zł straty JSW za 2020 rok. Powód? Pandemia i mniej chętnych na zakup węgla koksowego
1,5 mld zł straty JSW za 2020 rok. Powód? Pandemia i mniej chętnych na zakup węgla koksowego arkadiusz biernat
Udostępnij:
Ceny węgla koksowego i koksu w 2020 roku spadły o ponad 30 procent, co wpłynęło na wynik finansowy. Pandemia wymusiła zmniejszenie produkcji stali na świecie

1,5 mld zł straty JSW za 2020 rok. Powód? Pandemia i mniej chętnych na zakup węgla koksowego

Na fatalny wynik finansowy Grupy JSW wpływ miały spadające ceny koksu, węgla koksowego, a także zawierucha na rynkach światowych związana z pandemią koronawirusa. Nie pomógł fakt, że w 2020 roku sprzedano 9,5 mln ton węgla (tylko o 2 proc. mniej niż w 2019 roku), nie pomogła znacznie większa sprzedaż koksu, większa o jedną czwartą - 3,6 mln ton.

Nie przeocz

Bo ceny poleciały na łeb, na szyję. Ile dokładnie?
Średnia cena węgla metalurgicznego w omawianym okresie osiągnęła wartość 436,76 zł za tonę i była niższa o 31,2 proc. niż rok wcześniej. Spadła również o 30,1 proc. średnia cena koksu i wyniosła 777,75 zł za tonę.

Przychody ze sprzedaży węgla do odbiorców zewnętrznych osiągnęły kwotę 3,5 mld zł. Z kolei przychody ze sprzedaży koksu i węglopochodnych osiągnęły wartość 3 mld zł. Niskie ceny węgla i koksu miały znaczący wpływ na przychody ze sprzedaży, które w 2020 r. osiągnęły poziom 7 mld zł i były niższe o 19,4 proc. niż w 2019 r - czytamy w komunikacie JSW.

- Dziś ważny jest stabilny rozwój firmy, otwarcie na globalne szanse, poszukiwanie nowych potencjałów, dbałość o partnerów biznesowych, a przede wszystkim o załogę. Dlatego zarząd podejmuje działania, które pozwolą nam zminimalizować wpływ pandemii COVID-19 na płynność Grupy Kapitałowej i poprawić efektywności organizacyjną technologiczną, produkcyjną i handlową – podkreśla dr hab., prof. nadzw. Barbara Piontek, prezes zarządu JSW.

Zobacz koniecznie

W minionym roku Grupa Kapitałowa JSW poniosła stratę netto w wysokości 1,5 mld zł.

- Sytuacja na rynku węgla metalurgicznego i koksu jest powiązana z rynkiem stali i wyrobów hutniczych. Z uwagi na zmienność cen zawsze wywierają one znaczący wpływ na sytuację finansową Grupy Kapitałowej JSW. Na kształtowanie się cen sprzedaży węgla czy koksu wpływają także wahania kursów walut – zwraca uwagę Radosław Załoziński, zastępca prezesa zarządu JSW ds. ekonomicznych.

W ubiegłym roku Jastrzębska Spółka Węglowa przeznaczyła aż 3,2 mln zł
na walkę z COVID-19. Od momentu pojawienia się pandemii Grupa JSW podjęła szereg działań prewencyjnych wzmacniających bezpieczeństwo załogi.

Wdrożenie odpowiednich procedur pomogło zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa i zapewniło ciągłość operacyjną. Konsekwentnie realizowane są także cele strategiczne i inwestycyjne, aby zwiększyć wartość Grupy Kapitałowej JSW.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie