MKTG SR - pasek na kartach artykułów

15 mln złotych dla Parku Śląskiego. Modernizacja Ogrodu Japońskiego, nowy polder przeciwpowodziowy i renowacja świątyni Petrycha

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Podpisanie 3 umów w Parku Śląskim oraz obecny widok na Ogród Japoński.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Podpisanie 3 umów w Parku Śląskim oraz obecny widok na Ogród Japoński.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Olga Krzyżyk
W Parku Śląskim podpisano trzy umowy na ponad 15 milionów złotych. Rozbudowę i modernizację przejdzie Ogród Japoński, uregulowana zostanie gospodarka wodna chorzowskiego parku i odnowiona zostanie świątynia Petrycha. Umowy na te zadania zostały podpisane w ramach Programu Modernizacji Parku Śląskiego.

Umowy dla Parku Śląskiego na ponad 15 milionów złotych

Rozbudowa i modernizacja Ogrodu Japońskiego, budowa polderu przeciwpowodziowego i renowacja świątyni Petrycha. To trzy umowy, które podpisano w piątek, 26 czerwca w Parku Śląskim w ramach programu Modernizacji Parku Śląskiego. Na te zadania chorzowski park przeznaczy ponad 15 milionów złotych. Umowy z wykonawcami podpisała Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego oraz Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

- Przed nami bardzo intensywny czas, jeżeli chodzi o inwestycje. Można powiedzieć, że wkraczamy w decydującą fazę realizacji Programu Modernizacji Parku Śląskiego - podkreśla Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego

Nie przeocz

- To wszystko wiąże się z ogromnym nakładem pracy. Ale cel, który obraliśmy, jest nadrzędny: poprawa jakości przestrzeni Parku, stworzenie idealnego miejsca dla wszystkich osób odwiedzających Park Śląski - dodaje prezes Parku Śląskiego.

Rozbudowa Ogrodu Japońskiego. Wiśniowy sad i kaskada wodna

Modernizację przejdzie Ogród Japoński. Przypomnijmy, że budowa ogrodu japońskiego w WPKiW rozpoczęła się w 1967 roku, ale nigdy nie została ukończona. Dziś niewiele osób wie, że w chorzowskim parku jest Ogród Japoński. Zlokalizowany jest on przed wejściem do Rosarium.

- Ogród Japoński tak naprawdę nigdy w parku nie został dokończony. W tej formie funkcjonował od końca lat 60. XX wieku. Cieszymy się, że roślinność Kraju kwitnącej Wiśni wkrótce zajmie w nim należne i odpowiednie miejsce - podkreśla Agnieszka Bożek.

Po zakończeniu prac - Ogród Japoński - powiększy się dwukrotnie. Ma zajmować 12,5 tysiąca metrów kwadratowych. W ogrodzie wybudowany zostanie zbiornik wodny z wodospadem. Nad wodospadem będzie częściowo przeszklony taras widokowy o powierzchni około 28 m kw., który pozwoli oglądać wodospad z góry. Z tarasu będzie rozciągał się widok na cały ogród.

Zobacz koniecznie

W części wschodniej i południowo-wschodniej zaprojektowano „wiśniowy sad”, z wykorzystaniem różnych gatunków oraz odmian wiśni. Narodowy symbol Japonii, czyli wiśnię (sakura) zobaczymy na tle jodły kalifornijskiej, odmian derenia jadalnego oraz kosodrzewiny górskiej. Kompozycje uzupełni m.in. magnolia. Dodatkową atrakcją będzie przestronna altana wykonana w stylu orientalnym.

Ogród japoński w Parku Śląskim

W Parku Śląskim będzie ogród japoński z wiśniowym sadem i ka...

Wykonawca zadania jest firma Garden Designers z Lubina. Firma ta zrealizowała takie inwestycje publiczne jak modernizacja Parku Krakowskiego, Parku Gminnego w Starych Babicach czy budowę Parku Miejskiego i plenerowego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Siewierzu.

Koszt inwestycji to prawie 11,4 mln zł. Prace mają zakończyć się 30 czerwca 2021 roku.

Budowa polderów przeciwpowodziowych w Parku Śląskim

W Parku Śląskim niezbędne jest uregulowanie systemu wodnego. Stąd nowy polder, który powstanie na terenie pomiędzy stawem hutnik a stawem Perkoz. Inwestycja ta ma właśnie uregulować system wodny w chorzowskim parku. Przetarg na yo zadanie wygrało konsorcjum AGC Bytom Sp. z o.o. Wykonawca ma wybudować zbiornik retencyjny oraz meandry cieku Michałkowickim II.

Przebudowany kanał regatowy, remont hali Kapelusz. To początek zmian w Parku Śląskim

Park Śląski zmieni się za 226 mln zł. Rewitalizacja chorzows...

Ponadto, w ramach tego przedsięwzięcia, powstanie przepompownia wód deszczowych w rejonie stawu „Przystań”. Za pośrednictwem przepompowni woda z Dużego Stawu, a także z Kanału Regatowego będzie trafiała do nowego polderu. System będzie w pełni zautomatyzowany. Dzięki temu w trakcie dużych opadów, Duży Staw i Kanał regatowy, będzie mógł przyjąć więcej wody. Lustro wody na tych zbiornikach zostanie obniżone o około 40 cm.

Na wykonanie tego zdania firma będzie miała 30 tygodni od dnia zawarcia umowy. Koszt tej inwestycji to prawie 3 mln zł.

- Dzięki tym pracom Park Śląski zyska hydrologiczne bezpieczeństwo. Woda, która w czasie dużych opadów stanowiła spory problem, tym razem zostanie właściwie zagospodarowana - wyjaśnia prezes Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego.

Renowacja parkowej świątyni Petrycha

W ramach podpisanej umowy, modernizację przejdzie także świątynia Petrycha, czyli jedno z piękniejszych architektonicznie miejsc Parku Śląskiego. Prace mają się zakończyć w październiku 2020 roku, a ich koszt to prawie 900 tys. złotych.

- Świątynia Petrycha to jedno z najpiękniejszych miejsc w parku. Ustronne, zaciszne i klimatyczne. Na pewno nie straci tych atrybutów. Jednak teraz, dzięki renowacji będzie z pewnością chętniej odwiedzane - podkreśla Agnieszka Bożek.

Co zostanie wykonane? Oczyszczona zostanie kolumna świątyni. Świątynia odnowiona zostanie przez zastosowanie farb krzemianowych w kolorze jasnoszarym lub białym, rozbiórkę konstrukcji drewnianej i jej odtworzenie z drewna modrzewiowego impregnowanego.

Musisz to wiedzieć

Ponadto wykonane zostanie przyłącze prądu, oświetlanie i stacjonarne nagłośnienie. Dawne oczko wodne zostanie zlikwidowane, co oznacza, że zostanie zasypane, a teren wyrównany i pokryty piaskowcem. To tu będą organizowane imprezy muzyczne i pikniki.

Doprowadzenie prądu, instancja oświetlenia oraz nagłośnienia, a także scena umożliwi nam organizację w niewielkich imprez o charakterze muzycznym i piknikowym - dodaje prezes Parku Śląskiego.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera