Przypadająca w tym roku 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego w Sosnowcu obchodzona będzie wyjątkowo hucznie. Na ten dzień zaplanowano szereg uroczystości, których zwieńczeniem będzie rekonstrukcja starć, stoczonych w tym miejscu w nocy z szóstego na siódmego lutego 1863 roku. Wtedy to stoczono zwycięską bitwę o dworzec kolejowy, którego przejęcie sprawiło wzmocnienie pozycji oddziałów insurekcyjnych i pozwoliło przejąć siłom pod przywództwem Apolinarego Kurowskiego władzę w Zagłębiu Dąbrowskim.
Pierwsze działania, by uczcić rocznicę Powstania Styczniowego i Bitwy o Sosnowiec zostały już poczynione: odremontowany plac przed dworcem otrzymał patronat Powstańców Śląskich, zatwierdzony na ostatniej sesji rady miasta. 4 lutego obchodzone będą uroczystości w dzielnicy Maczki, gdzie w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła o godzinie 10:00 odbędzie się msza święta w intencji powstańców. Uczestnicy uroczystości przeniosą się następnie na rynek, gdzie złożą kwiaty pod obeliskiem poświęconym powstańcom. Przewidziano między innymi rozpalenie żagwi wolności, nie zabraknie wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.
W nocy z 4 na 5 lutego odbędzie się spacer szlakiem powstania styczniowego „Maczki-Sosnowiec”. Organizatorem jest PTTK w Sosnowcu. Uczestnicy spotkają się przy Dworcu PKP o godz. 20.30. Następnie zostaną przewiezieni do Maczek i z miejsca gdzie znajduje się tablica poświęcona powstańcom po zapaleniu zniczy przejdą trasą powstańczą z przewodnikiem PTTK do Trójką Trzech Cesarzy lub do Dworca PKP – długość trasy uzależniona będzie od warunków atmosferycznych.
Główne obchody rozpoczną się o godzinie 15.00 pod tablicą wmurowaną w budynek dworca kolejowego: zostaną złożone tam kwiaty, oprawa uroczystości poprowadzona będzie przez wojsko. Punktem kulminacyjnym będzie rekonstrukcja Bitwy.
Rekonstrukcja będzie preludium do wydarzeń, które będą miały miejsce 4 czerwca. Wówczas w ramach sosnowieckiego Tygodnia Dziecka, odbędzie się największa rekonstrukcja bitwy z 6/7 lutego 1863 roku. Na Górce Środulskiej pojawi się jazda konna i armaty. W widowisku weźmie udział około 9 profesjonalnych grup rekonstrukcji historycznej i wolontariusze z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu. Nadzór merytoryczny nad całością prowadzonych działań i ich zgodność historyczną będzie sprawował prof. dr hab. Dariusz Nawrot, Dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego, działającego w strukturach Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu. Na ten cel muzeum otrzymało dofinansowanie z biura programu „Niepodległa” w wysokości 43 tysięcy złotych przy całkowitej wartości projektu w wysokości 56 570 złotych.
Nie przeocz
- Miss Studniówki na Śląsku. Oto maturzystki 2023. Która najpiękniejsza?
- Wielka premiera Izery! Weszliśmy do środka. Zobaczcie. I jak, robi wrażenie?
- 40 etatów w śląskiej Służbie Celno-Skarbowej. Jakie warunki trzeba spełnić?
- Licytacje komornicze w lutym. Domy i mieszkania w woj. śląskim od 45 tysięcy złotych
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Active Czarny
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 3-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 Pro SM-R920 45mm Czarny
Waga: 46,5 gWymiary: 45,4 x 45,4 x 10,5 mmTyp (dam…
kup teraz

Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Graphite Black Amazfit GTS 3 to potę…
kup teraz

Amazfit GTR 3 Pro Brązowy
Duży ekran Ultra HD Amoled. Zaprojektowany w klasy…
kup teraz

GARMIN Fenix 7 Srebrno-szary (100254001)
Jest 7 dni w tygodniu, a zegarki z serii fēnix 7 s…
Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek