MKTG SR - pasek na kartach artykułów

160. rocznica Powstania Styczniowego. Uroczystości miejskie zakończy rekonstrukcja Bitwy o Sosnowiec

Adam Tobojka
Adam Tobojka
W dniach 4-5 lutego miasto upamiętni 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego i Bitwy o Sosnowiec, pierwszego większego starcia zrywu wolnościowego w Zagłębiu Dąbrowskim. Najważniejszym wydarzeniem dnia będzie rekonstrukcja starcia o dworzec kolejowy w centrum miasta, tu też odbędzie się część uroczystości.

Przypadająca w tym roku 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego w Sosnowcu obchodzona będzie wyjątkowo hucznie. Na ten dzień zaplanowano szereg uroczystości, których zwieńczeniem będzie rekonstrukcja starć, stoczonych w tym miejscu w nocy z szóstego na siódmego lutego 1863 roku. Wtedy to stoczono zwycięską bitwę o dworzec kolejowy, którego przejęcie sprawiło wzmocnienie pozycji oddziałów insurekcyjnych i pozwoliło przejąć siłom pod przywództwem Apolinarego Kurowskiego władzę w Zagłębiu Dąbrowskim.

Pierwsze działania, by uczcić rocznicę Powstania Styczniowego i Bitwy o Sosnowiec zostały już poczynione: odremontowany plac przed dworcem otrzymał patronat Powstańców Śląskich, zatwierdzony na ostatniej sesji rady miasta. 4 lutego obchodzone będą uroczystości w dzielnicy Maczki, gdzie w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła o godzinie 10:00 odbędzie się msza święta w intencji powstańców. Uczestnicy uroczystości przeniosą się następnie na rynek, gdzie złożą kwiaty pod obeliskiem poświęconym powstańcom. Przewidziano między innymi rozpalenie żagwi wolności, nie zabraknie wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

W nocy z 4 na 5 lutego odbędzie się spacer szlakiem powstania styczniowego „Maczki-Sosnowiec”. Organizatorem jest PTTK w Sosnowcu. Uczestnicy spotkają się przy Dworcu PKP o godz. 20.30. Następnie zostaną przewiezieni do Maczek i z miejsca gdzie znajduje się tablica poświęcona powstańcom po zapaleniu zniczy przejdą trasą powstańczą z przewodnikiem PTTK do Trójką Trzech Cesarzy lub do Dworca PKP – długość trasy uzależniona będzie od warunków atmosferycznych.

Główne obchody rozpoczną się o godzinie 15.00 pod tablicą wmurowaną w budynek dworca kolejowego: zostaną złożone tam kwiaty, oprawa uroczystości poprowadzona będzie przez wojsko. Punktem kulminacyjnym będzie rekonstrukcja Bitwy.

Rekonstrukcja będzie preludium do wydarzeń, które będą miały miejsce 4 czerwca. Wówczas w ramach sosnowieckiego Tygodnia Dziecka, odbędzie się największa rekonstrukcja bitwy z 6/7 lutego 1863 roku. Na Górce Środulskiej pojawi się jazda konna i armaty. W widowisku weźmie udział około 9 profesjonalnych grup rekonstrukcji historycznej i wolontariusze z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu. Nadzór merytoryczny nad całością prowadzonych działań i ich zgodność historyczną będzie sprawował prof. dr hab. Dariusz Nawrot, Dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego, działającego w strukturach Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu. Na ten cel muzeum otrzymało dofinansowanie z biura programu „Niepodległa” w wysokości 43 tysięcy złotych przy całkowitej wartości projektu w wysokości 56 570 złotych.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera