160. rocznica Powstania Styczniowego. Uroczystości miejskie zakończy rekonstrukcja Bitwy o Sosnowiec

Adam Tobojka
Adam Tobojka
W dniach 4-5 lutego miasto upamiętni 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego i Bitwy o Sosnowiec, pierwszego większego starcia zrywu wolnościowego w Zagłębiu Dąbrowskim. Najważniejszym wydarzeniem dnia będzie rekonstrukcja starcia o dworzec kolejowy w centrum miasta, tu też odbędzie się część uroczystości.

Przypadająca w tym roku 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego w Sosnowcu obchodzona będzie wyjątkowo hucznie. Na ten dzień zaplanowano szereg uroczystości, których zwieńczeniem będzie rekonstrukcja starć, stoczonych w tym miejscu w nocy z szóstego na siódmego lutego 1863 roku. Wtedy to stoczono zwycięską bitwę o dworzec kolejowy, którego przejęcie sprawiło wzmocnienie pozycji oddziałów insurekcyjnych i pozwoliło przejąć siłom pod przywództwem Apolinarego Kurowskiego władzę w Zagłębiu Dąbrowskim.

Pierwsze działania, by uczcić rocznicę Powstania Styczniowego i Bitwy o Sosnowiec zostały już poczynione: odremontowany plac przed dworcem otrzymał patronat Powstańców Śląskich, zatwierdzony na ostatniej sesji rady miasta. 4 lutego obchodzone będą uroczystości w dzielnicy Maczki, gdzie w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła o godzinie 10:00 odbędzie się msza święta w intencji powstańców. Uczestnicy uroczystości przeniosą się następnie na rynek, gdzie złożą kwiaty pod obeliskiem poświęconym powstańcom. Przewidziano między innymi rozpalenie żagwi wolności, nie zabraknie wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

W nocy z 4 na 5 lutego odbędzie się spacer szlakiem powstania styczniowego „Maczki-Sosnowiec”. Organizatorem jest PTTK w Sosnowcu. Uczestnicy spotkają się przy Dworcu PKP o godz. 20.30. Następnie zostaną przewiezieni do Maczek i z miejsca gdzie znajduje się tablica poświęcona powstańcom po zapaleniu zniczy przejdą trasą powstańczą z przewodnikiem PTTK do Trójką Trzech Cesarzy lub do Dworca PKP – długość trasy uzależniona będzie od warunków atmosferycznych.

Główne obchody rozpoczną się o godzinie 15.00 pod tablicą wmurowaną w budynek dworca kolejowego: zostaną złożone tam kwiaty, oprawa uroczystości poprowadzona będzie przez wojsko. Punktem kulminacyjnym będzie rekonstrukcja Bitwy.

Rekonstrukcja będzie preludium do wydarzeń, które będą miały miejsce 4 czerwca. Wówczas w ramach sosnowieckiego Tygodnia Dziecka, odbędzie się największa rekonstrukcja bitwy z 6/7 lutego 1863 roku. Na Górce Środulskiej pojawi się jazda konna i armaty. W widowisku weźmie udział około 9 profesjonalnych grup rekonstrukcji historycznej i wolontariusze z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu. Nadzór merytoryczny nad całością prowadzonych działań i ich zgodność historyczną będzie sprawował prof. dr hab. Dariusz Nawrot, Dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego, działającego w strukturach Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu. Na ten cel muzeum otrzymało dofinansowanie z biura programu „Niepodległa” w wysokości 43 tysięcy złotych przy całkowitej wartości projektu w wysokości 56 570 złotych.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie