Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Pielgrzymki papieża Jana Pawła II w województwie śląskim. ZDJĘCIA

Red.
Jan Paweł II na Jasnej GórzeZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Jan Paweł II na Jasnej GórzeZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc
18 maja 1920 roku w Wadowicach, urodził się Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II. 27 kwietnia 2014, 9 lat po śmierci, został kanonizowany, razem z z papieżem Janem XXIII. Ogłoszenia świętymi dwóch papieży odbyło się w obecności dwóch biskupów Rzymu – urzędującego Franciszka i emerytowanego Benedykta XVI, co było wydarzeniem bez precedensu w dziejach kościoła. Kiedy 2 kwietnia 2005 roku zmarł Jan Paweł II, wierni, tłumnie zebrani na placu Świętego Piotra wołali „Santo subito – święty natychmiast”.

Karol Wojtyła był biskupem krakowskim, uczestnikiem przełomowego Soboru Watykańskiego II. Jego wybór, 16 października 1978 roku, na Stolicę Piotrową był wielkim zaskoczeniem dla świata. Oto po po 455 latach po raz pierwszy konklawe wybrało na papieża kandydata spoza Włoch.
Jan Paweł II kilka razy był z pielgrzymkami w województwie śląskim.

Aż sześć razy pielgrzymował do Częstochowy, na Jasną Górę

W 1979 r., w Częstochowie, Jan Paweł II jechał otwartym kabrioletem. Przed kurią diecezjalną siadł na ławce i można było podejść do niego bardzo blisko. Aby zobaczyć Ojca Świętego w Częstochowie, ludzie w parkach podjasnogórskich wspinali się na drzewa. Łamały się gałęzie, ale nikomu nic się nie stało.

Na Jasnej Górze dla Ojca Świętego Jana Pawła II przygotowano apartament prymasa Polski. Jest to nieduże pomieszczenie, składające się z pokoju i łazienki. Znajduje się od strony wałów, przylegających do placu przed jasnogórskim szczytem. Kiedy jednak dostojny gość był zmęczony, przygotowano mu celę nad rozmównicą wewnętrzną, gdzie nie dochodzi gwar z placu przed wałami. Tam odpoczywał także podczas następnych pielgrzymek na Jasną Górę.

Bowiem Jasna Góra jest miejscem, gdzie najczęściej, poza Watykanem i Castel Gandolfo, w XX i XXI wieku przebywali papieże. Jan Paweł był tu sześć razy, Benedykt XVI i Franciszek raz.

Za każdym razem Jan Paweł II pozostawiał w sanktuarium dary, przekazywał wota. Na Jasną Górę trafiały też dary papieskie przekazywane z Watykanu. W sanktuarium jest m.in. fotel papieski, używany przez Jana Pawła II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski i na Jasną Górę w 1979 r., kielichy, dwa ornaty, używane przez Ojca Świętego podczas jasnogórskich uroczystości (jeden z nich to ornat ze Światowego Dnia Młodzieży w 1991 r.), stuły, różańce, pierścienie, świece, obrazy, rzeźby i płaskorzeźby, pamiątkowe monety i medale, a także dokumenty Ojca Świętego Jana Pawła II. Szczególnym darem, wotum, największą relikwią świętego Jana Pawła II na Jasnej Górze jest przestrzelony pas sutanny Ojca Świętego Jana Pawła II, który miał na sobie w czasie zamachu 13 maja 1981 roku. Jako wotum złożył pas 18 czerwca 1983 roku, podczas drugiej pielgrzymki do ojczyzny
W 1983 r. Ojciec Święty ofiarował na Jasnej Górze, także jako wotum, znak swojej papieskiej posługi i władzy krzyż - pastorał.
Na Jasnej Górze jest papieskie bmw E34. Samochód z 1992 roku, na watykańskich numerach rejestracyjnych SCV 00906, z przebiegiem 55 tysięcy kilometrów.

Pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego już wolnej Polsce odbyła się w 1991 roku. To była czwarta pielgrzymka, podzielona nieformalnie na dwie części. Nieformalnie, bo ta druga część – VI Światowe Dni Młodzieży, to było oficjalnie osobne wydarzenie na Jasnej Górze.
W sierpniu 1991 roku do Częstochowy na VI Światowe Dni Młodzieży przyjechało co najmniej 1,5 miliona młodych ludzi na spotkanie z Janem Pawłem II. Miasto liczyło wtedy 250 tys. mieszkańców.

Spotkanie z Janem Pawłem II na lotnisku w Katowicach - Muchowcu

Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Polski odbyła się w czerwcu 1983 roku. Papież miał przyjechać rok wcześniej, na 600-lecie obecności obrazu Matki Boskiej na Jasnej Górze, ale 1982 r. to był czas największych rygorów stanu wojennego i władze nie zgodziły się na pielgrzymkę. Jan Paweł II przybył do Katowic 20 czerwca. Była to pielgrzymka papieża do Piekar Śląskich. Do sanktuarium piekarskiego zaprosił Ojca Świętego, jeszcze w 1979 r., podczas pierwszej jego pielgrzymki do Ojczyzny, ówczesny metropolita katowicki bp. Herbert Bednorz. Ale w Piekarach nie było miejsca na takie rzesze wiernych, którzy chcieli spotkać się z Janem Pawłem II.

Papież przyleciał do Katowic z Poznania 20 czerwca ok. 17.40. Ojca Świętego przywitali bp Herbert Bednorz i jego biskupi pomocniczy oraz gen. Roman Paszkowski, wojewoda katowicki, Zbigniew Messner, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej, i Edward Mecha, prezydent Katowic. W homilii papież podkreślał znaczenie pracy, godność pracy. Homilię tę określono nawet jako „ewangelię pracy”. Pielgrzymka była pod szczególnym (zresztą jak i pierwsza) nadzorem służb. Jak stwierdził katowicki oddział IPN na podstawie archiwów katowickiej Służby Bezpieczeństwa, w nabożeństwie na lotnisku w Katowicach – Muchowcu uczestniczyło, wg szacunków SB, około 900 tys. osób, natomiast strona kościelna liczbę pielgrzymów szacowała na 1,5 mln. Na miejscu było ponad 15 tys. funkcjonariuszy MO, SB i żołnierzy oraz 10 tys. członków służby porządkowej kościelnej, a także ponad 1,2 tys. osób ze służby medycznej. Przed wizytą Jana Pawła II SB przeprowadziła ponad 900 rozmów ostrzegawczych z osobami znanymi z działalności opozycyjnej lub w inny sposób manifestującymi niechęć do władz. Zarekwirowano ponad 2,5 tys. ulotek i wydawnictw.

Papież w Sosnowcu

W 1999 roku, w trakcie trwającej 18 dni pielgrzymki do kraju, Jan Paweł II odwiedził 23 miejscowości, w tym Sosnowiec. 14 czerwca 1999 roku na placu przy ul. Gwiezdnej spotkał się z wiernymi. W papieskiej mszy uczestniczyło około 300 tysięcy osób.

- Dziękuję Bożej Opatrzności, że na szlaku mojego pielgrzymowania po ojczystej ziemi znalazła się młoda diecezja sosnowiecka. Pragnąłem nawiedzić tę ziemię. Tak bardzo chciałem spotkać się z Ludem Bożym Zagłębia, a dzisiaj spełnia się to pragnienie – mówił do wiernych papież Jan Paweł II.

W 2005 roku, dla upamiętnienia tej wizyty, plac przy ulicy Gwiezdnej nazwano Placem im. Jana Pawła II, a w 2006 roku postawiono tam pomnik.

Ojciec Święty w Skoczowie

Wizyta Jana Pawła II w Skoczowie była kilkugodzinna. Papież przybył do Skoczowa 22 maja 1995 roku, w dzień po kanonizacji w Ołomuńcu bł. Jana Sarkandra i bł. Zdzisławy z Lemberku. Była to więc nieoficjalna pielgrzymka do Polski. Na wzgórzu Kaplicówka Jan Paweł II celebrował mszę św. dziękczynną za dar kanonizacji bł. Jana Sarkandra. Nabożeństwo odbyło się u stóp postawionego w 1985 r. 22-metrowego, metalowego krzyża, gromadząc blisko 300 tys. wiernych. Po mszy papież pojechał do Bielska-Białej. Z Bielska do Żywca jechał w papamobile. Wieczorem wrócił do Ostrawy, skąd odleciał do Rzymu.

Czuwanie na Jasnej Górze

2 kwietnia 2005 roku żałośnie i długo biły wszystkie dzwony jasnogórskie. Rozdzwoniły się w niecałe pół godziny po zakończeniu modlitwy Apelu Jasnogórskiego przed Cudownym Obrazem. Wtedy, kiedy już zakończyła się transmisja wzruszającego Apelu, kiedy rzesze ludzi wracały z Jasnej Góry do domu.

W Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, tłumnie wypełnionej wiernymi, którzy pozostali na nocnej modlitwie czuwania w intencji papieża, wiadomość o śmierci Jana Pawła II ogłosił abp Stanisław Nowak. Ukląkł najpierw na stopniach przed ołtarzem, pochylił się nisko i po chwili powstawszy, zwrócił się twarzą do wiernych i powiedział do mikrofonu tylko dwa słowa: Stało się! Rozległ się nagły zbiorowy płacz i po chwilach... zapadła całkowita, przejmująca cisza. Nie było żadnych śpiewów, głośnych szlochów czy spazmatycznych lamentów - tylko przenikliwa cisza. Cisza, którą przez 25 minut wypełniał odgłos bijących dzwonów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera