Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

175 prac z prywatnych kolekcji w Muzeum Śląskim. 9 OBRAZÓW I RZEŹB, PRZY KTÓRYCH WARTO SIĘ ZATRZYMAĆ

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Józef Pankiewicz, "Przy toalecie". Rok powstania: 1915, olej na płótnie. Obraz z kolekcji Marka Reoflera. To obraz z nurtu orfizmu (czasem częściej przypisuje się go do fowizmu). A o twórczości Pankiewicza mówi się, że to esencja polskiego impresjonizmu. Jest w sali na parterze po lewej stronie.
Józef Pankiewicz, "Przy toalecie". Rok powstania: 1915, olej na płótnie. Obraz z kolekcji Marka Reoflera. To obraz z nurtu orfizmu (czasem częściej przypisuje się go do fowizmu). A o twórczości Pankiewicza mówi się, że to esencja polskiego impresjonizmu. Jest w sali na parterze po lewej stronie.
Takiej wystawy jeszcze w Polsce nie było. W Katowicach obejrzymy dzieła z kilkunastu prywatnych kolekcji w Polsce. To głównie polscy impresjoniści, których połączył Paryż. Obrazów i rzeźb jest aż 175. Wybraliśmy dla was 9, przy których naprawdę warto się zatrzymać.

Takiej wystawy jeszcze w Polsce nie było - ocenia Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego. Nie było, bo raz, że udało się zgromadzić w jednym miejscu dzieła, na co dzień będące częścią kilkunastu prywatnych kolekcji. Dwa, bo nie są to prace oczywiste, choć głównie w nurcie impresjonizmu, dziś dla oka widza, nawet niespecjalnie interesującego się sztuką, przyjemne. Ale oczywiste nie są, bo tworzyli je na przykład artyści pochodzenia żydowskiego, więc przez lata były niedoceniane i niekupowane przez muzea. Kupowali je za to prywatni kolekcjonerzy - po wojnie za niewielkie zresztą pieniądze. Między innymi Marek Roefler, który ma w domu w Konstancinie-Jeziornej niemal prywatne muzeum. Takie prace są rzadko prezentowane i zazwyczaj niedostępne. A mówimy o dziełach polskich artystów m.in. Olgi Boznańskiej, Władysława Ślewińskiego i Józefa Pankiewicza.

Wernisaż: w piątek 23 czerwca 2017.

W Muzeum Śląskim w Katowicach udało się zebrać na wystawie 175 dzieł twórców, którzy pracowali w Paryżu w latach 1900-1939. Wystawę zatytułowano „Między Montmartre’em a Montparnasse’em. Dzieła artystów z ziem polskich, działających w Paryżu w latach 1900-1939, z kolekcji prywatnych”. Początkowo nie było łatwo zebrać taki pokaźny zbiór. Potem, kiedy wieść się rozeszła, właściciele sami dzwonili do muzeum z ofertą.

- Sami też proponowali obrazy, które warto na wystawie pokazać - mówi Katarzyna Jarmuł-Niemczyk, kurator wystawy.

Nie wszystkie proponowane prace można było przyjąć. Te niemal 180 i tak zajmuje parter z antresolami i pierwsze piętro starej siedziby Muzeum Śląskiego przy alei Korfantego 3 w Katowicach. Czyli miejsca, gdzie niegdyś wisiała m.in. kolekcja sztuki polskiej, zanim nie została przeniesiona do nowej siedziby. Trzeba przyznać. Impresjonizm czy kubizm doskonale się w starych wnętrzach z parkietami ogląda. Jednak prac jest naprawdę dużo. Dlatego wybraliśmy dla Was 9 dzieł, przy których warto się zatrzymać na dłużej. Obejrzyjcie naszą galerię.

Wystawa „Między Montmartre’em a Montparnasse’em. Dzieła artystów z ziem polskich, działających w Paryżu w latach 1900-1939, z kolekcji prywatnych” jest przede wszystkim opowieścią o ludziach – luminarzach polskiej kolonii artystycznej, buntownikach i indywidualistach, którzy znaleźli się na przełomie XIX i XX wieku oraz w pierwszej połowie XX wieku w Paryżu. To, co ich połączyło, to siła przyciągania artystycznej stolicy świata, która dawała poczucie wolności twórczej i pozwalała zachować świeże spojrzenie na artystyczną rzeczywistość wyrażaną w różnorodnej stylistyce.

Dzięki tej wystawie przeniesiemy się do miejsc spotkań, pracowni artystów, zaułków, na skwery i ulice, które były tematem wielu prac malarskich, zobaczymy ich pozaparyskie inspiracje: życie bohemy artystycznej, twórcze dyskusje i przyjaźnie, czego dowodem są także portrety, które artyści malowali sobie nawzajem, jak portret Xawerego Dunikowskiego namalowany przez Leopolda Gottlieba, portret Henryka Haydena autorstwa Simona Mondzaina czy wizerunek Louisa Marcoussisa stworzony przez Alicję Halicką.

Na wystawie znajdzie się około 180 prac z zakresu malarstwa i rzeźby. W dużej części są to dzieła, które do tej pory nie pojawiały się na innych ekspozycjach muzealnych. Ich twórcy to zarówno artyści pochodzenia żydowskiego związani z dzielnicą Montparnasse (gdzie wytworzyło się międzynarodowe środowisko określone mianem École de Paris), jak i twórcy kształtujący kolonię polskich artystów we Francji: od Olgi Boznańskiej, Władysława Ślewińskiego i Józefa Pankiewicza aż po przedstawicieli Komitetu Paryskiego. Wśród prezentowanych obrazów są tradycyjne pejzaże, portrety, martwe natury czy sceny rodzajowe, w ogromnej różnorodności formalnej i stylistycznej. Każdy z artystów fascynowany był innym nurtem artystycznym: impresjonizmem, syntetyzmem, postimpresjonizmem czy „whistleryzmem”.

Między Montmartre’em a Montparnasse’em. Dzieła artystów z ziem polskich, działających w Paryżu w latach 1900-1939, z kolekcji prywatnych 24.06–15.10.2017

Wernisaż wystawy: 23.06.2017, godz. 18.00. Wystawa potrwa do 15 października 2017. Bilety: 6 zł normalny, 9 zł ulgowy
Muzeum Śląskie, al. W. Korfantego 3
Kurator: Katarzyna Jarmuł-Niemczyk
Kurator z ramienia Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornej: Artur Winiarski

ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!