Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

2 godziny od Katowic zobaczyć można zamek z czołówki Disneya? Pałac w Mosznej wygląda jak filmowe dzieło sztuki! WIDEO i ZDJĘCIA

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
To bez dwóch zdań mógłby być zamek księżniczki z bajki Disneya! Pałac w Mosznej, bo o nim mowa, posiada aż 365 pomieszczeń oraz 99 wież i wieżyczek. To zdecydowanie jedno z najpiękniejszych i wartych odwiedzenia miejsc na Śląsku Opolskim. Tym bardziej, że od Katowic dzieli je zaledwie 2 godziny drogi samochodem...
To bez dwóch zdań mógłby być zamek księżniczki z bajki Disneya! Pałac w Mosznej, bo o nim mowa, posiada aż 365 pomieszczeń oraz 99 wież i wieżyczek. To zdecydowanie jedno z najpiękniejszych i wartych odwiedzenia miejsc na Śląsku Opolskim. Tym bardziej, że od Katowic dzieli je zaledwie 2 godziny drogi samochodem... Grzegorz Ożga
2 godziny od Katowic zobaczyć można zamek z czołówki Disneya? Pałac w Mosznej doskonale sprawdziłby się w tej roli! Posiada aż 365 pomieszczeń oraz 99 wież i wieżyczek, a dodatkowo otacza go baśniowy ogród. To zdecydowanie jedno z najpiękniejszych i wartych odwiedzenia miejsc. Wybierzecie się z nami? Przygotowaliśmy dla Was porcję zdjęć i film wideo!

Spis treści

Disneyland? Nie, to Pałac w Mosznej na Śląsku Opolskim. Jest tylko 2 godziny drogi samochodem od Katowic!

To bez dwóch zdań mógłby być zamek księżniczki z bajki Disneya! Pałac w Mosznej, bo o nim mowa, posiada aż 365 pomieszczeń oraz 99 wież i wieżyczek. To zdecydowanie jedno z najpiękniejszych i wartych odwiedzenia miejsc na Śląsku Opolskim. Tym bardziej, że od Katowic dzieli je zaledwie 2 godziny drogi samochodem...

Czy Zamek w Mosznej wyszedł spod ręki Walta Disneya? Tak właśnie wygląda! Zobaczcie:

Brak informacji o istnieniu pałacu przed rokiem 1845, jednak na podstawie analizy parku wokół pałacu można przypuszczać, że już w XVIII wieku istniało tu założenie pałacowo-ogrodowe. Sam budynek pałacowy prawdopodobnie był wtedy skromnym dworem.

Barokowy pałac w Mosznej został po raz pierwszy wspomniany w pracy Johanna Georga Knie z 1845 roku. W tym czasie właścicielami Mosznej była rodzina Seherr-Thoss.

W 1853 roku majątek został zakupiony przez Heinricha von Erdmansdorfa, a w 1866 roku przeszedł on w ręce przemysłowca Huberta von Tiele-Wincklera. Moszna stała się główną rezydencją rodziny Tiele-Wincklerów, a po śmierci Huberta, majątek odziedziczył jego najstarszy syn - Franz Hubert, który był starostą powiatu prudnickiego.

Na mapie okolic Prudnika z drugiej połowy XIX wieku można zobaczyć budynek pałacu o prostokątnym planie z wyróżniającymi się ryzalitami środkowymi, usytuowany prostopadle do osi parkowej.

W nocy z 2 na 3 czerwca 1896 roku wybuchł pożar w Mosznej, którego przyczyny nie zostały ustalone.

Na mapie okolic Prudnika z drugiej połowy XIX wieku można zobaczyć budynek pałacu o prostokątnym planie z wyróżniającymi się ryzalitami środkowymi, usytuowany
Na mapie okolic Prudnika z drugiej połowy XIX wieku można zobaczyć budynek pałacu o prostokątnym planie z wyróżniającymi się ryzalitami środkowymi, usytuowany prostopadle do osi parkowej. Grzegorz Ożga

W wyniku pożaru barokowy pałac częściowo spłonął. Franz Hubert podjął się odbudowy, która została zrealizowana w dwóch fazach. Pierwsza faza, trwająca od 1896 do 1900 roku, obejmowała odbudowę spalonej części środkowej oraz dobudowę wschodniego skrzydła w stylu neogotyckim. Druga faza, czyli lata 1913-1914, to dobudowa zachodniego skrzydła w stylu neorenesansowym.

Początkowo członkowie rodziny Tiele-Winckler mieli być pochowani w krypcie pod pałacową kaplicą, jednak ze względu na nadmierną wilgoć podjęto decyzję o przeniesieniu miejsc rodowych pochówków na cmentarz, znajdujący się w parku pałacowym.

Cmentarz ten jest udostępniony dla zwiedzających, tak jak i część pałacu. W latach 1904, 1911 i 1912 sam cesarz Wilhelm II gościł w Mosznej podczas polowań organizowanych przez Franza Huberta von Tiele-Wincklera.

Zamek templariuszy? Pałac w Mosznej zamieszkiwali żołnierze radzieccy. Funkcjonował tu też szpital wojskowy

Po przeprowadzeniu badań archeologicznych ustalono, że na terenie, na którym obecnie znajduje się pałac, istniały ślady drewnianej budowli z okresu średniowiecza. Wczesnymi fragmentami piwnic w ogrodzie pałacowym odkrytymi na początku XX wieku zainteresował się H. Barthel.

W 1929 roku sugerował, chociaż bez przekonujących dowodów, że mogą one być związane z zamkiem templariuszy i miały łączyć się podziemnymi przejściami z zamkiem w Chrzelicach.

Po przeprowadzeniu badań archeologicznych ustalono, że na terenie, na którym obecnie znajduje się pałac, istniały ślady drewnianej budowli z okresu średniowiecza.
Po przeprowadzeniu badań archeologicznych ustalono, że na terenie, na którym obecnie znajduje się pałac, istniały ślady drewnianej budowli z okresu średniowiecza. Wczesnymi fragmentami piwnic w ogrodzie pałacowym odkrytymi na początku XX wieku zainteresował się H. Barthel, który w 1929 roku sugerował, chociaż bez przekonujących dowodów, że mogą one być związane z zamkiem templariuszy i miały łączyć się podziemnymi przejściami z zamkiem w Chrzelicach. Grzegorz Ożga

Faktem jest natomiast, że w czasie II wojny światowej pewne pomieszczenia pałacu zostały zaadaptowane na potrzeby filii lazaretu w Prudniku. Na szczęście, mimo panującego wojennego chaosu i taktycznych działań, sam pałac nie poniósł większych szkód.

W 1945 roku oddziały armii radzieckiej zamieszkały w jego wnętrzach, co niestety doprowadziło do dewastacji większości pałacowego wyposażenia. Ponadto, większość przechowywanych tam dzieł sztuki, głównie obrazy i rzeźby, została wywieziona.

Niegdyś Centrum Terapii Nerwic, dziś we wnętrzach Pałacu w Mosznej działa hotel i restauracja

Po zakończeniu wojny, pałac został na krótko wykorzystany przez różne instytucje. Dopiero w 1972 roku stał się siedzibą sanatorium, a od 1996 roku funkcjonował jako Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Centrum Terapii Nerwic.

Od roku 1948 na części gruntów dawnego majątku powstała Państwowa Stadnina Koni. Od 2013 roku stadnina funkcjonuje jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, powołana na podstawie uchwały Sejmiku Województwa Opolskiego z 25 czerwca 2013 roku.

Również od 2013 roku pałac w Mosznej pełnił funkcję hotelu i restauracji.

Szpital został przeniesiony do sąsiedniego budynku, a w pałacu organizowane są tematyczne kolonie letnie dla dzieci i młodzieży w ferie zimowe oraz wakacje, na przykład z Harrym Potterem czy duchami.

W latach 2021-2022 przeprowadzono prace renowacyjne przy elewacji pałacu. Remont został sfinansowany przez Województwo Opolskie ze środków unijnych w ramach polsko-czeskiego programu Interreg V-A.

Brak informacji o istnieniu pałacu przed rokiem 1845, jednak na podstawie analizy parku wokół pałacu można przypuszczać, że już w XVIII wieku istniało
Brak informacji o istnieniu pałacu przed rokiem 1845, jednak na podstawie analizy parku wokół pałacu można przypuszczać, że już w XVIII wieku istniało tu założenie pałacowo-ogrodowe. Sam budynek pałacowy prawdopodobnie był wtedy skromnym dworem. Grzegorz Ożga

Dzięki tym środkom, pałac odzyskał dawny blask i atrakcyjność architektoniczną, podkreślając swoje znaczenie jako ważny zabytek historyczny i miejsce kulturowe w regionie.

W 1978 roku kręcono tu film „Test pilota Pirxa", w 1985 roku „Lubię nietoperze", a w 1990 roku „Piggate". W Mosznej nakręcono również w 2011 roku sceny do filmu „Dass". W 2018 roku na terenie pałacu i parku kręcone były sceny do filmu „Brigitte Bardot cudowna".

Co ciekawe, 23 maja 2022 Narodowy Bank Polski wyemitował w nakładzie do 1 mln sztuk monetę okolicznościową o nominale 5 złotych z serii „Odkryj Polskę” – Zamek w Mosznej.

Zobaczcie baśniowe zdjęcia z pałacu i ogrodu w Mosznej. Fotografie wykonał śląski fotograf - Grzegorz Ożga

Zapraszamy do zanurzenia się w pałacu i ogrodzie w Mosznej, które ożywają na baśniowych fotografiach autorstwa Grzegorza Ożgi, utalentowanego fotografa ze Śląska!

Ogród pałacowy w Mosznej jest prawdziwym rajem dla miłośników przyrody. Na fotografiach widać bujną roślinność, misternie ukształtowane aleje i kompozycje kwiatowe. Wszystko to sprawia, że spacerując po ogrodzie, można poczuć się jak bohater baśni...

Zobaczcie zdjęcia Pałacu w Mosznej autorstwa Grzegorza Ożgi:

Fotografie Grzegorza Ożgi ukazują nie tylko zewnętrzną urodę pałacu i ogrodu, ale także oddają atmosferę tego miejsca. Każdy kadr jest wyjątkowy i pełen historii.

Migawki, niczym stopklatki z taśmy filmowej Disneya, są zaproszeniem do podróży w czasie i przestrzeni, które pozwalają docenić piękno i niezwykłość tego miejsca na Śląsku Opolskim. Kto się w nią wybierze?

Zamek w Mosznej niczym z czołówki Disneya. Jak wyglądają jego wnętrza? Obejrzyjcie wideo:

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo