Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

2 maja Dzień Flagi. Nie wszyscy chcą wywiesić flagę Polski

Aleksander Król
arc. Polskapresse
W czasach PRL-u nakazywano ściągać wywieszone na 1 maja biało-czerwone flagi, tak by nie wisiały już na domach i ulicach podczas nieuznawanego przez władze komunistyczne Święta 3 maja. A czy teraz gdy wolno (a nawet powinno się, bo od 2004 roku w dniu 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej) chętnie wywieszamy flagi i jesteśmy tak przywiązani do symboli i barw narodowych? Zapytaliśmy naszych polityków, czy wywieszają flagę państwową. Okazuje się, że nie wszyscy.

Co na to urzędnicy? - 2 maja przypada "Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej". Dlatego też, kierując się ustawą, ale także apelem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Urząd Miasta Rybnika udekorowany będzie flagami państwowymi. Natomiast 3 maja, z okazji rocznicy III powstania śląskiego, obok flag państwowych zawieszona zostanie również oficjalna flaga województwa śląskiego - zapowiada Lucyna Tyl, rzecznik rybnickiego magistratu.

- W Danii niemal przy każdym domu stoi maszt z powiewającą flagą. Bo Duńczycy nie potrzebują święta flagi państwowej, by manifestować swoje przywiązanie do państwa i symboli - mówi Bartek Orłowski z Rybnika, który pracował w Danii.

Od 2004 roku, gdy ustanowiono Dzień Flagi minęło osiem lat i wciąż trzeba rozdawać drzewce, by ktoś ją powiesił. Tak było parę dni temu np. w Ornontowicach, gdzie mieszkańcy którzy przyszli do ARTerii Centrum Kultury i Promocji dostawali nietypowy prezent, gdy zobowiązali się że wywieszą flagę.

DZIEŃ FLAGI: WYWIESISZ SWOJĄ? [PRZECZYTAJ OPINIE]

W Bytomiu do świętowania Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polski nie trzeba specjalnie przekonywać mieszkańców, którzy tradycyjnie 2 maja przychodzą na swój rynek w biało-czerwonych strojach (ewentualnie dostają do rąk parasolki w odpowiednich barwach) i z własnych ciał tworzą gigantyczną biało-czerwoną flagę. Tak będzie i tym razem o godz. 17. Ale gdy już spojrzeć na balkony bloków, to okaże się, że świętuje w najlepszym wypadku co trzecia rodzina. Często też zamiast biało-czerwonych flag z okien zwisają biało-żołte, albo biało-niebieskie, wystawiane z okazji święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Rozmowa z Janem Rduchem, który zaapelował do władz Rybnika o wywieszenie flagi Górnego Śląska

Zwrócił się Pan do prezydenta Rybnika z prośbą, by przed magistratem powiesić flagę śląską. Po co? Polska flaga się panu nie podoba?
Podoba się, jak najbardziej, ja nie jestem antypolakiem. Ale z okazji Międzynarodowego Dnia Flagi uważam, że śląska flaga w otoczeniu flag Unii Europejskiej i Polski, zaświadczać będzie o naszej śląskiej też wolności w warunkach polskiej administracji.

A w domu jaką flagę pan wywiesi?
Oczywiście śląską. Do oddania czci naszej pięknej fladze, tak bliskiej naszym sercom, jesteśmy zobowiązani dziedzictwem tej ziemi przekazanym nam przez naszych Ojców i Matek. Ta rybnicko-śląska ziemia jest matką nas wszystkich, nikogo nigdy nie odtrąciła, stąd obowiązkiem każdego szanującego się obywatela miasta jest wdzięczność, szacunek za wszelkie otrzymane od niej dobro, manifestując to publicznie flagą tej ukochanej ziemi.
Rozmawiał: Jacek Bombor

Rozmowa z prof. Ryszardem Kaczmarkiem, historykiem z Uniwersytetu Śląskiego

Dlaczego wciąż wielu niechętnie wywiesza flagę państwową? Zaszłości historyczne?
W XIX wieku wywieszenie biało-czerwonej flagi wymagało sporej odwagi, podobnie zresztą jak podczas II wojny światowej, gdy była to podstawa do eksterminacji. Rzeczywiście zamieszania narobił trochę okres powojenny, gdy nakazywano wieszać obok biało-czerwonych flag, także te czerwone.

W okresie PRL-u zakazywano też świętowania Święta Konstytucji 3 maja…
Po demonstracjach w 1946 roku w Warszawie, Krakowie ale także na Śląsku, m.in. w Katowicach i Gliwicach, które miały charakter narodowy i antykomunistyczny, przestano uznawać to święto, choć na początku nie zostało oficjalnie zniesione. Dopiero w latach 50 podjęto taką oficjalną ustawę. Wcześniej 3 maja było najważniejszym świętem narodowym, o którym mowa już m.in. w "Panu Tadeuszu". Koncert Jankiela odbył się właśnie z tej okazji.
Rozmawiał: Aleksander Król

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!