Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

2 mln pacjentów woj. śląskiego bez lekarza od 2 stycznia [LEKARZE RODZINNI BEZ UMÓW NFZ]

Agata Pustułka
2 mln pacjentów ze Śląska bez lekarza od 1 stycznia z powodu niepodpisania umów z NFZ
2 mln pacjentów ze Śląska bez lekarza od 1 stycznia z powodu niepodpisania umów z NFZ Małgorzata Genca
Od 2 stycznia o otwartych przychodniach i lekarzach mogą tylko pomarzyć mieszkańcy Żor, Rybnika, Jastrzębia Zdroju, Zabrza, Gliwic, Sosnowca, Katowic i całego Podbeskidzia. Fiasko rozmów ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza z lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego powoduje, że 2 stycznia jedna trzecia gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej będzie w Polsce zamknięta dla pacjentów. Co na to NFZ? Uruchomił specjalną infolinię 800 800 008.

Fiasko rozmów ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza z lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego powoduje, że 2 stycznia jedna trzecia gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej będzie w Polsce zamknięta dla pacjentów.

W województwie śląskim ok. 40 proc. placówek nie przedłużyło umów z NFZ, co oznacza kłopoty dla 1 mln 700 tysięcy pacjentów z naszego regionu. Jeśli zachorują to albo będą musieli znaleźć nowego lekarza i do niego się zapisać, albo zgłosić się do szpitalnej izby przyjęć lub szpitalnego oddziału ratunkowego, ewentualnie podmiotów świadczących nocną i świąteczną pomoc lekarską.

Wcześniej jednak powinni się zorientować, czy podpisały one umowy z NFZ, który w ramach planu „B” zaproponował im ekspresową współpracę oraz stawkę w wysokości 45 zł. od każdego przyjętego pacjenta.

- Połowa szpitalnych izb przyjęć z województwa zdecydowała się na nasze warunki i będzie przyjmować pacjentów - wyjaśnia Małgorzata Doros, rzecznik prasowy śląskiego oddziału NFZ.

W świąteczne dni sytuacja w szpitalnych izbach przyjęć może być ekstremalnie trudna. Teraz też są zatłoczone i często trzeba czekać po kilka godzin na poradę lekarza.
Można się trochę pocieszyć, że w porównaniu z województwem opolskim, gdzie zaledwie 5 proc. przychodni zdecydowało się na kontrakt z NFZ , sytuację w naszym województwie trzeba uznać za korzystną. Z pewnością jednak nie zabraknie nerwów oraz chaosu.

Z naszych informacji wynika, że najtrudniejsza sytuacja, na dziś, dotyczy Żor, Rybnika, Jastrzębia Zdroju, gdzie zdecydowana większość nie aneksowała kontraktów. Na taki krok zdecydowało się też wielu lekarzy z Zabrza, czy Gliwic oraz szeregu gmin Podbeskidzia, gdzie spora grupa lekarzy działa w Porozumieniu Zielonogórskim. Na mapie województwa jest wiele mniejszych białych plam, bo są miasta, w których zakontraktowało się 68 proc. placówek jak w Sosnowcu lub 86 proc. jak w Katowicach. . Warto się już dziś zorientować, czy wybrany przez nas lekarz będzie przyjmował pacjentów, czy zamierza protestować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty