20 maja – Dzień Pszczół. Zobacz życie tych owadów na dachu uczelni w Katowicach. Co szkodzi pszczołom i jak funkcjonują?

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Pszczoły na dachu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Pszczoły na dachu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Karina Trojok
20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. W Katowicach od dłuższego czasu są hodowane na dachach publicznych instytucji. Dzięki pracownikom Uniwersytetu Śląskiego mogliśmy zobaczyć i posłuchać jak wygląda niesamowite życie tych owadów na dachu Wydziału Prawa i Administracji. Zrobiliśmy również zdjęcia w innych lokalizacjach.

Jak wygląda życie pszczół?

Życie w pszczelej rodzinie jednak nie bywa usłane różami. Pszczoły potrafią nawet zabić królową, jeśli nie spełnia się ona dobrze w swojej roli. Z kolei trutnie umierają zaraz po kopulacji.

ZOBACZ ZDJĘCIA

— Wynicowanie narządu kopulacyjnego wymaga tak silnego skurczu mięśni, że samiec sam miażdży swoje organy wewnętrzne – tłumaczy Łukasz Nicewicz, doktorant z Uniwersytetu Śląskiego.

Pszczoły nie karmią się tylko miodem wytwarzanym z nektaru. Oprócz niego potrzebują mleczka pszczelego oraz pierzgi. Pierwszy miód pojawia się dopiero w okolicach maja/czerwca. W plastrach mogą być składowane różne rodzaje pożywienia, są w nich także larwy i poczwarki. W galerii szerzej pokazaliśmy jak wygląda życie pszczół (wraz z wyjaśnieniem) na dachu Wydziału Prawa i Administracji oraz ule w różnych częściach miasta.

Ule na dachach Katowic

Owady na dachu Wydziału Prawa i Administracji są hodowane przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego od 2017 roku. Dzięki nim powstało już wiele prac badawczych. Urząd Miasta z kolei postawił ule dwa lata później. W tym roku (2022) dołączą jednak kolejne pszczele rodziny. Owady znajdziemy:

  • na dachu NOSPR-u
  • na dachu basenu na Brynowie
  • przy basenie na Burowcu

— Miód pozyskiwany z uli to nasz gadżet promocyjny. Jednak to nie miód jest w tej akcji najważniejszy. Istotne jest upowszechnianie wiedzy ekologicznej, zwrócenie uwagi na współistnienie różnych gatunków zwierząt i roślin w naszym codziennym życiu. Szczególnie w naszym mieście, w którym ponad 50% powierzchni to tereny zielone – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji w Urzędzie Miasta.

— Pszczoły w mieście żyją w bardzo skomplikowanym środowisku. Mam na myśli komplikację przestrzenną. Mamy dużo różnych budynków, między nimi trasy szybkiego ruchu, prądy ciepła i zanieczyszczenia powietrza. Muszą także odwiedzać wiele miejsc, a nie np. jedno pole rzepaku – mówi Łukasz Nicewicz.

Opryski, pestycydy i „niepełnosprawność” pszczół

Prawdziwie mówi się: „pożyteczny jak pszczoła”. Te owady odgrywają niesamowitą rolę w ekosystemie. 84% roślin uprawnych na terenie Europy potrzebuje pracy owadów zapylających. Światowa wartość zapylania roślin jest szacowana na ok. 300 miliardów dolarów rocznie. Jedna pszczoła zapyla dziennie nawet 1000 kwiatów.

W rejonach, gdzie z różnych powodów pszczoły wyginęły, trzeba było np. zapylać ręcznie kwiatostany drzew owocowych. Taka sytuacja miała miejsce między innymi w niektórych prowincjach Chin, gdzie pracownicy plantacji chodzili ze specjalnymi pędzelkami po ogrodach. Na całe szczęście takiej sytuacji nie ma w Polsce. Nie oznacza to jednak, że o polskie owady nie trzeba dbać. Biolodzy z Uniwersytetu Śląskiego tłumaczą, że zjawisko masowego wymierania jest nie do końca wyjaśnione. Znane są częściowe przyczyny.

— Do głównych należą np. pasożyty, które upośledzają funkcje związane z detoksykacją i przeżywalnością pszczół. Kolejny czynnik to pestycydy. Wpływają one na pszczoły nie poprzez zabijanie ich, ale efekty w dłuższej perspektywie się nasilają. Skracają życie i upośledzają funkcje poznawcze, komunikację. W pewnym sensie pszczoły stają się niepełnosprawne – tłumaczy Łukasz Nicewicz.

Masowe wymieranie pszczół miodnych na świecie udało się zatrzymać między innymi dzięki rozmnażaniu owadów i wysyłaniu ich w rejony świata, gdzie problem istniał.

Rolnicy i pszczelarze – konieczna symbioza

Czy to znaczy, że rolnicy powinni zaprzestać w ogóle oprysków? Nic z tych rzeczy. Polskie prawo reguluje czas, kiedy nie można wykonywać tej czynności. Nie chodzi tylko o pszczoły miodne, ale o wszystkie owady zapylające. Wyjeżdżać na pole powinno się po zmroku. Rolnicy, którzy łamią przepisy, mogą nieświadomie truć te owady. Ważna jest komunikacja z pszczelarzami. O niej dobrze wie Łukasz Nicewicz, ponieważ jego ojciec hoduje pszczoły.

— Rolnicy szkodzą także sami sobie, nie stosując się do godzin oprysków. Wiele pestycydów rozkłada się bardzo szybko w świetle słonecznym. Najskuteczniejsze opryski są po zachodzie słońca, bo środek ma czas wniknąć do rośliny i rozłoży się dopiero rano – mówi młody naukowiec.

— Każdy pestycyd ma swój okres karencji – czas, kiedy nic nie powinno się dziać na polach. Powinno się o tym informować pszczelarzy. Mają oni możliwość zamknąć na dzień lub dwa pszczoły w ulach, aby nie wylatywały na pola – dodaje dr hab. prof. UŚ Mirosław Nakoneczny.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie