Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

20-30 proc. prac dyplomowych to plagiaty. Będzie obowiązkowa weryfikacja

Paweł Pawlik, Sławomir Cichy
Oryginalność wszystkich prac dyplomowych sprawdza się m.in. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach
Oryginalność wszystkich prac dyplomowych sprawdza się m.in. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach Arkadiusz Ławrywianiec
Szacuje się, że 20-30 proc. prac dyplomowych to plagiaty. Obowiązkowa weryfikacja ma to zmienić. Dziś systemy antyplagiatowe nie są obowiązkowe. Nie korzysta z nich np. Uniwersytet Śląski

W Sejmie trwają prace nad uporządkowaniem kwestii dotyczącej gromadzenia danych na temat prac dyplomowych. Ogólnopolska baza ma wyeliminować problem plagiatów prac magisterskich i licencjac-kich. W przeciwieństwie do już działających programów antyplagiatowych, repozytorium ma prowadzić minister nauki i ma być obowiązkowe dla wszystkich uczelni.

Studenci, którzy składają właśnie do promotorów swoje prace i obawiają się o zbyt małą liczbę przypisów, nie powinni jednak odczuwać ulgi z racji ślimaczącego się procesu powstawania bazy. Ministerialny projekt zakłada bowiem wprowadzenie i weryfikację wszystkich obronionych po 30 września 2009 roku prac. Bez przedawnienia w odniesieniu do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec studenta, któremu zarzuca się popełnienie plagiatu.

- Rektorzy będą zobowiązani do wprowadzania pracy dyplomowej do repozytorium niezwłocznie po zaliczeniu egzaminu dyplomowego. Rektorzy uczelni do końca grudnia 2016 roku będą obowiązani przekazać dane dotyczące prac, których obrona zakończona pozytywnym wynikiem odbyła się po dniu 30 września 2009 roku - mówi Łukasz Szelecki, rzecznik ministerstwa nauki. - Na uczelnie zostanie nałożony obowiązek sprawdzania prac dyplomowych przed ich obroną - dodaje.
W przypadku stwierdzenia plagiatu, nawet po uzyskaniu dyplomu, rektor uczelni stwierdza nieważność nadanego tytułu zawodowego.

Do tej pory to uczelnie decydowały o tym, czy prace powinny być kontrolowane, a jeśli tak, to w jaki sposób.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach od pięciu lat prace dyplomowe są oceniane pod kątem plagiatu w ramach internetowego systemu antyplagiatowego Plagiat.pl. - Każdy student przed obroną pracy dyplomowej składa również stosowne oświadczenie, że złożona praca została napisana samodzielnie, na mocy którego można dokonać porównania z innymi pracami składanymi w bazie. Dodatkowo może odbyć się porównanie prac ze złożonymi na innych uczelniach - mówi Marek Kiczka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. - Rocznie przetwarzanych jest średnio ponad 4,5 tysiąca prac - dodaje.

Wśród 193 uczelni korzystających z tego programu, nie ma największej uczelni w województwie śląskim, czyli Uniwersytetu Śląskiego. Dyplomu broni tam rocznie ponad 7 tys. studentów, ale uczelnia korzysta z bardziej tradycyjnych metod. - Stawiamy na czujność wykładających profesorów, którzy na bieżąco obserwują postępy seminarzystów. To promotorzy i recenzenci wychwytują nieoryginalne prace - mówił w rozmowie z DZ rzecznik UŚ, Jacek Szymik-Kozaczko.
Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie dysponuje "systemem badania dokumentów" pod względem plagiatów. - Monitorujemy ponad 50 procent wszystkich prac. Każda praca, która wpływa do bazy, pozostaje w niej. System niezawodnie wykrywa plagiaty, bez względu w jakiej polskiej uczelni została praca złożona - mówi Marek Makowski, rzecznik częstochowskiej uczelni.

Korzystanie z internetowej bazy plagiat.pl

Oryginalność wszystkich prac dyplomowych: Uniwersytet Ekonomiczny, Śląski Uniwersytet Medyczny, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu, Akademia Polonijna w Częstochowie, Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku, Wyższa Szkoła Inżynierii Dentystycznej i Nauk Humanistycznych w Ustroniu, Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu

Oryginalność prac powstających w niektórych jednostkach: Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Chorzowie

Uczelnia zapewnia swoim pracownikom korzystanie z danych: Politechnika Częstochowska, Akademia im. Długosza w Częstochowie, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Bielska Wyższa Szkoła, Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach, Śląska Wyższa Szkoła Medyczna, Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania w Katowicach, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach


*Pielgrzymka mężczyzn do Piekar 2014: ROZPOZNAJ SIĘ NA ZDJĘCIACH
*TRAGEDIA NA WIŚLE: Nurt porwał dwie dziewczyny ZDJĘCIA
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!