Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

22 lipca: Zapomniane święto PRL w Dzienniku Zachodnim. Zobacz archiwalne wydania DZ

redakcja
22 lipca - ten dzień za czasów PRL był wolny od pracy, ale już od nauki nie, bo i tak wypadał w środku wakacji. Filmy wojenne w TV, uroczyste apele na koloniach i obozach, obowiązkowy "Ukochany kraj" zespołu Mazowsze w radiu, imprezy w parkach i na stadionach. Zobaczcie, jak pisał o tym święcie Dziennik Zachodni.

Dla przypomnienia: 22 lipca to była data wielkiego oddawania. Najpierw utworzony w ZSRR Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego - kadłubowy prosowiecki rząd 22 lipca 1944 roku ogłosił w Lublinie swój manifest. De facto manifest ogłoszono już dzień wcześniej i w Chełmie Lubelskim, ale z powodów propagandowych historię trochę nagięto.

Potem oddawano wszystko: konstytucję, poprawianą ponoć własnoręcznie przez Stalina, huty, drogi, mosty, nowe budynki. Specyfiką tego uroczystego lipcowego oddawania nie były jednak uroczystości z udziałem aktywu partyjnego, ale zamykanie. Oddawane i otwierane uroczyście inwestycje, były niemal natychmiast zamykane i wykańczane. Tak jak np. wiadukt na DK 1 w Częstochowie - budowany w pośpiechu przez żołnierzy. Święto - świętem, ale budowlańcom wstrzelić się w odpowiednią datę zawsze było ciężko.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera