MKTG SR - pasek na kartach artykułów

23. Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki będzie gościł w Bielsku-Białej i Żywcu. "ATH chce wyjść poza mury kampusu"

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
W bielskim Ratuszu zapowiedziano 23. Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W bielskim Ratuszu zapowiedziano 23. Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ATH
Na terenie Bielska-Białej i Żywca już w maju odbędzie się 23. Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki, który został oficjalnie zapowiedziany w bielskim Ratuszu.

23. Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki na terenie Bielska-Białej i Żywca

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, która jest organizatorem Festiwalu, zaprezentowała program zbliżającego się wydarzenia, które odbędzie się w dniach od 14 do 27 maja, we współpracy z władzami Bielska-Białej, Żywca oraz powiatu żywieckiego.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Jak zapewnia ATH, uczestników czeka ponad tydzień naukowych pokazów i spotkań, wiele atrakcji i niespodzianek. Bowiem założenie festiwalu polega na tym, że nauka ma wyjść z uczelni, jej kampusu i laboratoriów. W konsekwencji dotrzeć do miasta, regionu, a przede wszystkim do ludzi.

Rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, prof. Jacek Nowakowski zapowiedział, że tegoroczny Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki zostanie zorganizowany w oparciu o doświadczenia ponad dwudziestu lat.

– Festiwal nie będzie organizowany tylko i wyłącznie na terenie ATH. Zasięgnęliśmy i otrzymaliśmy wsparcie dwóch miast. Mamy również ogromne wsparcie ze strony powiatu bielskiego i powiatu żywieckiego – dodał.

Poświęcone festiwalowi wydarzenia będą miały częściowo charakter piknikowy. Jedno z nich zaplanowano na 14 maja w Parku Słowackiego za Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Do podobnego spotkania dojdzie przed żywieckim zamkiem tydzień później. W obu przypadkach hasłem przewodnim będzie „Zobaczyć. Dotknąć. Zrozumieć”.

– Ponieważ Parlament RP ustanowił 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika, podczas naszego Festiwalu nie zabraknie też mocnych akcentów astronomicznych – informuje dr Robert Pysz, rzecznik prasowy Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski przypomniał, że poprzednie edycje wydarzenia były bardzo dobrze przyjmowane.

– Cieszę się, że kolejna edycja tej już sprawdzonej imprezy jest w naszym mieście i że dołączyła Żywiecczyzna. Na wielu obszarach współpraca między nami jest bardzo dobra, a w tej dziedzinie będzie to nowe otwarcie – stwierdził prezydent.

Zwrócił uwagę również na fakt, iż uczelnia chce wyjść poza mury kampusu.

– To bardzo dobrze. Po pierwsze informacja o uczelni, jej możliwościach rozwoju dla młodych ludzi i ofercie dociera szeroko, a po drugie wiele osób będzie mogło się zainspirować i przeżyć ciekawe spotkania artystyczne, jak i te związane z naukami ścisłymi – powiedział.

Festiwal odbywa się pod patronatem ministra edukacji i nauki oraz marszałka województwa śląskiego. Partnerami BFNiS są prezydent miasta Bielska-Białej, burmistrz miasta Żywca, powiat bielski i powiat żywiecki.

Wydarzenie otrzymało dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” w kwocie 150.400 zł, całkowita wartość 167.200 zł.

Wybrane atrakcje Pikników Naukowych:

14 maja (niedziela) Park J. Słowackiego w Bielsku-Białej

 • pokazy animatorów z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
 • warsztaty Stanisława Łoboziaka – jednego z finalistów konkursu Popularyzator Nauki w kategorii: animator (2022)
 • dr Maciej Bujakowski – „Historia Bielska-Białej z okna Małego Fiata”.
 • Przemysław Rudź, POLSA, „Od APOLLO do ARTEMIS, czyli powrót ludzkości na Księżyc"
 • plenerowe planetarium
 • finały konkursów Olimpiada Innowacyjności oraz Konkursu poetyckiego im. prof. Anny Węgrzyniak
 • liczne pokazy, warsztaty i zajęcia naukowe dla dzieci prowadzone przez pracowników i studentów ATH

21 maja (niedziela) Park pod Zamkiem w Żywcu

 • pokazy animatorów z Centrum Innowacyjności Młyn Wiedzy w Toruniu
 • prezentacja prac uczniów żywieckich szkół średnich
 • liczne pokazy, warsztaty i zajęcia naukowe dla dzieci prowadzone przez pracowników i studentów ATH

Wybrane imprezy towarzyszące:

 • 14 maja – Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – dyskusyjne spotkanie wokół wystawy: ,,Sztuka wzajemnych inspiracji. Literatura-książka-plastyka.”
 • 15 maja – Sala Ratuszowa w Żywcu – wykład prof. Jerzego Bralczyka oraz red. Michała Ogórka
 • 16 maja – kampus ATH – Akademia Młodych Talentów: warsztaty dla dzieci, spektakl „Mikołaj Kopernik wśród planet", pokazy animatorów Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
 • 17 maja – kampus ATH – IX Beskidzkie Dyktando z udziałem prof. Jerzego Bralczyka oraz red. Michała Ogórka
 • 17 maja jest dniem specjalnie dedykowanym dla uczniów szkół średnich. Czekają na Was ścieżki tematyczne do wyboru, a także wykład profesora Jerzego Bralczyka oraz red. Michała Ogórka. Dla miłośników podróży punktem obowiązkowym będzie spotkanie z Piotrem Kilianem, który w marcu br. jako pierwszy na świecie przebył w dwie strony grenlandzki szlak Arctic Circle Trail.
 • 22 maja – MCK w Żywcu – wykład Karola Wójcickiego, astronoma i popularyzatora nauki dedykowany dla uczniów szkół średnich
 • 27 maja – Kubiszówka w Bielsku-Białej – warsztaty naukowe „Niezła sztuka z tej nauki”

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni