23-letni Tymoteusz Bies z Mikołowa podwójnym zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Tymoteusz Bies został zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii fortepian.
Tymoteusz Bies został zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii fortepian. Fot. materiały prasowe/B. Barczyk
Udostępnij:
W Katowicach odbywa się pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. W niedzielę 16 września ogłoszono zwycięzcę w kategorii fortepian. To Tymoteusz Bies z Mikołowa, laureat Konkursu Chopinowskiego, student Akademii Muzycznej w Katowicach.

16 września 2018 r. wieczorem odbył się finał Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii fortepian. Pierwsza edycja tego Konkursu, realizowanego w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przez NOSPR, miasto Katowice i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozpoczęła się w Katowicach 10 września i potrwa do 23 września.

Konkurs raz na 5 lat

Konkurs obejmuje 5 kategorii: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet smyczkowy oraz kompozycja, został zaplanowany w cyklu pięcioletnim.

Młodych pianistów oceniało grono jurorów w składzie:
Andrzej Jasiński (przewodniczący),
Joanna Domańska,
Olga Kern,
Aviram Reichert,
Martin Roscoe,
Tamás Ungár.
Sekretarzem jury jest Piotr Banasik.

Decyzją jury, podwójnym zwycięzcą w kategorii fortepian, został 23-letni Tymoteusz Bies z Mikołowa. Dostał on pierwszą nagrodę w tej kategorii, czyli 25 tys. euro, oraz został nagrodzony nagrodą specjalną za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, która wiąże się z gratyfikacją w wysokości 6 tys. euro.

Drugą nagrodę (18 tys. euro) w tej kategorii otrzymał Mateusz Krzyżowski, a trzecią - Seung Hui Kim (10 tys. euro).

Młody i piekielnie zdolny pianista

Tymoteusz Bies to 23-letni pianista, student II roku studiów stacjonarnych II stopnia Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo.

W wywiadzie dla DZ w 2015 r., tuż po występie w Konkursie Chopinowskim, wtedy 20-letni Tymoteusz wspominał, że miał dokładnie 6 lat, gdy 11 września 2001, w dniu zamachu terrorystycznego na terytorium Stanów Zjednoczonych, po raz pierwszy uderzył w klawisze pianina. To była pierwsza, umówiona dużo wcześniej, lekcja w prywatnym studium w Mikołowie. Po niej była jeszcze jedna, kolejna i następne. Diagnoza nauczycielki już po krótkim czasie była oczywista i jednoznaczna: chłopiec ma wysoce ponadprzeciętne zdolności, Państwo zdecydujecie, co z tym zrobić. Państwo, czyli rodzice Tymoteusza, postanowili więc nie przerywać tej pięknej gry, która trwa już 17 lat.

Laureat wielu prestiżowych konkursów i festiwali pianistycznych, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (V nagroda – 2013, II nagroda – 2017). W 2018 r. zdobył I nagrodę oraz szereg nagród specjalnych na III FRIULI VENEZIA GIULIA International Piano Competition w Sacile.

Współpracował z wieloma orkiestrami, między innymi Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Polską Orkiestrą Radiową czy Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.

Występował w kraju i za granicą, m.in. w nowej siedzibie NOSPR, w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Opolskiej, w sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina, w Sankt Petersburgu, Pietrozawodsku, Paryżu, Kolonii, Rzymie, na 69 Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju czy na Festiwalu Chopin i Jego Europa.

Jest laureatem stypendium Krystiana Zimermana (2016), stypendium Fundacji Piotra Klera (2016) oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015).

W 2015 roku uczestniczył w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie.

W bieżącym roku ukazał się debiutancki album pianisty, zawierający m.in. koncerty fortepianowe W. A. Mozarta i F. Chopina.

Są już znane wyniki Konkursu w kategorii kwartet smyczkowy. Złożony z muzyków z Kanady, Niemiec i Rosji Elliot Quartet został zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w kategorii kwartety. Muzycy wyjadą z Katowic z czekiem na 38 tys. euro. Dodatkowo jury przyznało im nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie kwartetów Szymanowskiego i kolejne 10 tys. euro.

Koncert wszystkich laureatów Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, odbędzie się w siedzibie NOSPR w niedzielę 23 września 2018 r.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień

Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie