Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

25 praw i przywilejów matek, o których często nie pamiętamy lub nie wiemy. Sprawdź, co ci przysługuje, czego możesz się domagać i odmówić

Agata Pustułka
Agata Pustułka
25 praw i przywilejów matek w Polsce:5. Masz prawo do wykonywania badań w trakcie pracy. Za czas nieobecności w pracy z tego powodu, zachowujesz prawo do wynagrodzenia (art.185 § 2 k.p).
25 praw i przywilejów matek w Polsce:5. Masz prawo do wykonywania badań w trakcie pracy. Za czas nieobecności w pracy z tego powodu, zachowujesz prawo do wynagrodzenia (art.185 § 2 k.p). Pixabay
Prawniczki z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak, Zapiór i Wspólnicy w Katowicach, bazując na swoich doświadczeniach i praktyce, przygotowały specjalnie kompendium najważniejszych praw i przywilejów przysługujących wszystkim obecnym i przyszłym mamom.

Współczesne matki różnią się od matek sprzed kilku pokoleń, m. in. tym, że niejednokrotnie muszą one łączyć macierzyństwo z pracą zawodową.

Dane statystyczne wskazują, że współczesna polska mama to trzydziestoletnia kobieta z wyższym wykształceniem (dane GUS z 2017 r.). Pewna pozycja zawodowa, wykształcenie i stabilizacja warunkują macierzyństwo i pracę. Ale w jaki sposób to wszystko pogodzić? Czy każda mama wie, że ma prawa i czy je zna?

25 praw i przywilejów matek w Polsce. Sprawdź je tu:

Przywileje i prawa w Kodeksie Pracy

Kodeks Pracy zapewnia szereg praw i przywilejów zarówno matkom, które wróciły do pracy jak i tym, które matkami lada moment zostaną.

Nie przegapcie

Adwokat Martyna Wawszczak – mama od niespełna 2 lat, radca prawny Magdalena Kubik – mama przedszkolaka oraz aplikantka radcowska Agata Majewska - dla której macierzyństwo to dopiero kolejny etap życia, to trzy prawniczki z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak, Zapiór i Wspólnicy w Katowicach - jednej z największych kancelarii prawnych na Śląsku według rankingu Rzeczpospolitej, które doskonale wiedzą jak wygląda macierzyństwo z perspektywy prawa. Autorki postanowiły podzielić się swoją wiedzą i zebrały najważniejsze zagadnienia w tym zakresie.

Jesteś pracodawcą? Pamiętaj o tym!

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej nie zadawaj pytań dot. planów co do posiadania liczby dzieci i wieku dziecka/dzieci oraz planów małżeńskich i rodzicielskich.

Takie pytania:

  • mogą zostać uznane za naruszenie prawa do prywatności – w takim przypadku istnieje możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu naruszenia dóbr osobistych na płaszczyźnie cywilnoprawnej
  • jeśli staną się przyczyną zróżnicowania sytuacji kandydatów do pracy/pracowników – mogą stanowić zarzut dyskryminacji w zatrudnieniu i podstawę roszczeń odszkodowawczych z tego tytułu.

Masz więcej pytań dotyczących praw przysługujących matkom? Skontaktuj się pod adresem [email protected]

Zobaczcie koniecznie

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

Najciekawsze startupy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo