Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

27. Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny 2014 [ZOBACZ PROGRAM]

Redakcja
Studencki Festiwal Folklorystyczny
Studencki Festiwal Folklorystyczny Dziennik Zachodni
Od 30 sierpnia do 7 wrześńia w woj. śląskim trwa Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. Zespoły występować będą w 7 miastach: Katowicach, Chorzowie, Bytomiu, Koszęcinie, Częstochowie, Sosnowcu i Cieszynie. ZObacz program studenckiego festiwalu folklorystycznego.

27. Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny

Dziewięć zespołów m.in. z Indonezji, Chin, Rumunii i Turcji zaprezentuje się w woj. śląskim podczas kolejnej edycji Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego, który rozpocznie się w sobotę.

Zespoły folklorystyczne przez dziewięć dni będą występować w Katowicach, Chorzowie, Bytomiu, Koszęcinie, Częstochowie, Sosnowcu i Cieszynie.

Festiwal organizowany jest od 1979 roku. W jego wieloletniej historii wzięło w nim udział ponad 230 zespołów. W tym roku zaprezentują się grupy z Indonezji, Chin, Rumunii, Turcji, Włoch, Białorusi, Słowacji, Czech i Polski.

Koncerty odbędą się zarówno w plenerze, m.in. w Parku Śląskim w Chorzowie, na Rynku w Cieszynie, jak i w salach koncertowych m.in. w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie.

Zaplanowano także przejazd tzw. „Tramwajem pełnym muzyki”. „Specjalna trasa przebiegnie od pl. Wolności w Katowicach, przez Rondo aż do pętli na Koszutce i z powrotem. Myślę, że to ciekawa forma promocji miasta, by uczestnicy mogli zwiedzić Katowice z okien tramwaju, a jednocześnie pokazać się mieszkańcom w swoich strojach” – powiedziała rzecznik prasowy festiwalu Ewa Walichniewicz.
W programie znajduje się również nabożeństwo ekumeniczne w Archikatedrze w Katowicach. „Wszystkie zespoły będą w swoich strojach. Zadbają o oprawę muzyczną, by w różnych momentach nabożeństwa zaprezentować jakąś pieśń religijną. Oprócz tego każdy będzie miał przygotowane jedno wezwanie w modlitwie wiernych w swoim języku” – poinformowała rzeczniczka.

Najbardziej egzotycznymi dla widzów zespołami będą zapewne te z Indonezji i Chin. Jak podkreśliła rzeczniczka, ich stroje są bardzo kolorowe i egzotyczne, a kobiety stanowią większość zespołu.

Muzyka i taniec indonezyjskiej grupy „Labschool Kebayoran”, która reprezentuje tradycje regionu Aceh leżącego w północnej części wyspy Sumatra, są mocno zakorzenione w religii. Obecne w muzyce gongi dodatkowo podkreślają jej charakter.

Gospodarzem i organizatorem festiwalu jest Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego, który powstał w 1969 roku. W programie posiada wiele pieśni i tańców m.in. z okolic Górnego i Dolnego Śląska, Beskidów Śląskich i Żywieckich. Zespół występował m.in. w Argentynie, Szwajcarii, Brazylii, Syrii, Tunezji, Portugalii, Francji, Algierii.

Współorganizatorami są Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Impreza potrwa od soboty do 7 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!