27-letnia Karolina jest w śpiączce. Kierowca z Austrii spowodował dramatyczny wypadek w Zawierciu. Sąd: zatrzymanie kierowcy było nielegalne

Patryk DrabekZaktualizowano 
Karolina Bebel z Zawiercia jest w śpiączce, a w domu czekają na nią dwie córeczki. Przyjaciółki 27-latki zorganizowały akcję „Obudź się Karola”, by zebrać pieniądze na rehabilitację. Tymczasem adwokat z Austrii, który spowodował wypadek, w którym ucierpiała Karolina, złożył zażalenie na to, że... został zatrzymany przez policjantów. Zawierciański sąd uznał, że ma rację. Zwrócił mu też prawo jazdy.

Do wypadku doszło 6 września ubiegłego roku na skrzyżowaniu ulic Glinianej i Armii Krajowej w Zawierciu. Austriak wymusił pierwszeństwo i wjechał w forda, którym podróżowały trzy osoby. Najciężej ranna została 27-letnia Karolina Bebel.

PISALIŚMY:
Zawiercie: Karolina miała wypadek i jest w śpiączce. Ma 27 lat. Czekają na nią dwie córeczki

Na miejsce zdarzenia przyjechali policjanci. Austriak został zatrzymany, a następnie doprowadzony do prokuratury. Usłyszał zarzut spowodowania wypadku drogowego, w którym ciężkich obrażeń ciała doznała 27-letnia kobieta.

Prokurator wystąpił do sądu o tzw. warunkowy tymczasowy areszt dla Austriaka. Tym samym kierowca trafiłby do aresztu, ale mógłby z niego wyjść, gdyby wpłacił poręczenie majątkowe (w tym przypadku 70 tysięcy złotych).

CZYTAJCIE KONIECZNIE
KGP STOI MUREM ZA POLICJANTAMI, KTÓRZY ZATRZYMALI AUSTRIAKA

Sąd Rejonowy w Zawierciu nie uwzględnił tego wniosku. Uznał, że nie ma obawy, że podejrzany ucieknie lub będzie się ukrywał, ponieważ samo to, że jest obywatelem Austrii nie jest podstawą do takiego wnioskowania.

- Sama przesłanka zagrożenia surową karą nie wystarczy do zastosowania tymczasowego aresztowania. Mężczyzna przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia - wskazał w uzasadnieniu sąd.

Prokuratura złożyła zażalenie, ale w październiku Sąd Okręgowy w Częstochowie utrzymał w mocy to postanowienie.

Co ciekawe, Austriak złożył zażalenie na to, że w ogóle został zatrzymany przez policjantów. W listopadzie ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Zawierciu uwzględnił zażalenie podejrzanego i stwierdził, że zatrzymanie było... bezzasadne, nielegalne i nieprawidłowe.

Sąd wskazał, że policjant ma prawo zatrzymać osobą podejrzaną, jeśli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła przestępstwo, a zachodzi obawa ucieczki lub ukrywania się tej osoby lub zatarcia śladów przestępstwa, albo nie można ustalić tożsamości tej osoby.

- W protokole zatrzymania wskazano, że mężczyzna został zatrzymany w związku z podejrzeniem doprowadzenia do wypadku drogowego, w związku z tym zachodzi obawa ukrywania się - wskazuje sędzia Dominik Bogacz, rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Według sądu, Austriak został zatrzymany w momencie, gdy „czynności związane z zabezpieczeniem śladów zostały już w zasadzie zakończone”. Mężczyzna był trzeźwy i mógł zostać przesłuchany, a znalezienie tłumacza języka niemieckiego nie powinno być problemem. Zdaniem sądu, zachowanie podejrzanego nie wskazywałoby na to, że mógłby ukrywać się albo w inny sposób zakłócać przebieg postępowania. Posługiwał się autentycznym i ważnym dokumentem, który potwierdza jego tożsamość i obywatelstwo.

- Faktem jest, że w chwili zatrzymania podejrzany nie wskazał miejsca pobytu w Polsce, nawet tymczasowego. Dopiero po zgłoszeniu się obrońcy, na podstawie pełnomocnictwa, wskazano adres do korespondencji zgodny z siedzibą kancelarii adwokackiej (w Polsce - dop. red.) - przekazał sędzia Dominik Bogacz.

27-letnia Karolina jest w śpiączce. Kierowca z Austrii spowo...

Zdaniem sądu, w związku z tym nie zachodziła jednak obawa, że obywatel Austrii miałby się ukrywać.
Należy dodać, że policjanci z zawierciańskiej drogówki konsultowali się w tej sprawie z prokuraturą. Zapadła decyzja, że obcokrajowiec ma zostać zatrzymany.

- Nie chciałbym komentować tej konkretnej sprawy, ponieważ jej nie znam- mówi nam Maciej Dziergas, wiceprzewodniczący zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa śląskiego. - Proszę jednak pamiętać, że funkcjonariusze, którzy wykonują czynności na miejscu zdarzenia, sami nie podejmują decyzji o zatrzymaniu. Na pewno tę kwestię konsultowano z prokuratorem, który ma dyżur. Nie chciałbym, by policjanci stali się kozłami ofiarnymi. Przyjrzymy się tej sprawie - zapowiada Maciej Dziergas, wiceprzewodniczący zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa śląskiego.

Śledztwo dotyczące wypadku w Zawierciu jest już na końcowym etapie. Wkrótce można spodziewać się aktu oskarżenia. Czynnościom wykonywam przez policjantów przygląda się natomiast Prokuratura Rejonowa w Lublińcu.

- Postępowanie jest na wstępnym etapie. Nie zdecydowano jeszcze czy wszcząć śledztwo - mówi prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu, ze względu na to, że sprawą wciąż zajmuje się prokuratura, nie udziela komentarza.

Od ponad pół roku Austriak przebywa już - prawdopodobnie - w swoim kraju. Sąd zwrócił mu prawo jazdy i nie zastosowano wobec niego żadnych środków zapobiegawczych. Tak naprawdę mógł więc wyjechać z Austrii.

- Bardziej zadbano o zabezpieczenie interesów obywatela Austrii, niż osób poszkodowanych w tym wypadku - podkreśla jeden z prawników.

Jedno jest pewne: od czasu wypadku Austriak nie rozmawiał z rodziną 27-latki najciężej rannej w wypadku.

- Ten mężczyzna nie próbował nawet skontaktować się z nami - podkreśla pani Jadwiga, mama Karoliny.

Do sprawy jeszcze wrócimy.

Więcej informacji o akcji charytatywnej:**Akcja Obudź się Karola/czekamy na Ciebie**

**Obserwuj autora na Twitterze TWITTER_FOLLOW https://twitter.com/PatrykDrabek

**

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA dz24@dz.com.pl
DZ24 WIADOMOŚCI CZYTELNIKÓW I INTERNAUTÓW

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy trzeba płacić opłaty za użytkowanie wieczyste?

Polacy są przeciwko zmianie czasu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 39

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
, Andrew:

Jak zwykle polakosy sadza po sobie. Gość spowodowal wypadek lub nie, nie znamy szczegółów, nigdzie nie uciekał, miał ważne dokumenty, mógł zostać przesłuchany, w czym problem?. Żyjemy w UE i każdy może poruszać się swobodnie a to że nasze służby i urzędy kierują się stereotypami to tylko chwała sędziemu że nie narobił dziadostwa tylko większego.

Samochód powinien być traktowany jak bróń. Jesli ktos gwałci przepisy bezpieczeństwa, rozpędza swoją maszynę czym moze zabic drugiego człowieka, to powinien b yc traktowany jak morderca. Niestety, chyba prędko to się nie zmieni.

G
Gość
, Anna:

przecież nie było jeszcze zmiany w sądownictwie przez takich gamoni którzy trzymają stronę za po

W tej sprawie orzeka sędzia Monika Maciążek powołana przez Zbigniewa Ziobrę. Sa zmiany, ale czy na lepsze? Jest sędzią dyscyplinarnym i może sądzić innych śedziów. Taka osoba jest niebezpieczna, nieodpowiednia na to stanowisko, ale cóż.

N
Nie dla iluzji prawa

Mało wiarygodna argumentacja sadu że zatrzymanie było bezsasadne nieprawidłowe i bezpodstawne gdyz idąc takim tokiem rozumowania prawie 99procent przypadlków zatrzymania można by uznac za watpliwe. To juz wysokosc grożącej kary nie jest przeslanką do tymczasowego aresztowania. Dziwne, no chyba że austriak jest kimś o czym publika nie wie moze ma tajny immunitet przed zatrzymaniem jak sędzia czy poseł.Ale winny musi być i położyć głowę na stole ale dlaczego nie ten który wnioskujac o areszt nie dopatrzył się tego co sąd.

G
Gość

Bezczelność ! Nistetety tak jest to jest Klassen Justiz ! masz pieniądze
jesteś niewinny jak nie masz pieniędzy to jesteś winny ! Rodzina poszkodowanej niech skarży w Sądzie EU ! 😐

O
ONR

Sprawiedliwości nie doczekasz się w sądach, dla przykładu pod płot i obuchem w łeb dla przykładu

G
Gość

Na Słowacji Polacy przebywają nadal w areszcie i to 3 a wypadek spowodował jeden z nich. sprawa jest podobna

.....

To jest jakieś kuriozum!!!! Po orzeczeniach Sądowych można się zastanowić kto tu jest ofiarą, a kto sprawcą? Konsekwencje na tym etapie ponoszą wszyscy za wyjątkiem obywatela Austrii. A jego postawa w świetle przedstawionych faktów dot. zdarzenia w kontekście zażalenia na zasadność zatrzymania, również pozostaje wątpliwa... A ja mam pytanie do Sądów orzekających ... czy nawet krótkotrwałe pozbawienie osoby możliwości do decydowania o swoim postępowaniu, nie jest przypadkiem ogranicz3nia swobód obywatelskich tzn Zatrzymaniem Osoby. A jeżeli się mylę to w przypadku wykonywania przez policję ze mną czynności procesowych mogę się swobodnie oddalić ponieważ nie jestem przecież osobą zatrzymaną.... A może istotą takiego rozstrzygnięcia, wcale nie był materiał dowodowy....

O
Obywatel_zniesmaczony

Polski wymiar niesprawiedliwości...Takie mamy sądy...kolesie, pociotki, wszyscy z ukladu... Klasyka... do sądów idzie sie po wyrok nie sprawiedliwość...Gardze nimi, a na slowo sędzia mam odruch wymiotny.

T
Tom

Wszystko się zgadza, gość został zatrzymany do wyjaśnienia, wyjaśnił przyznał się i został wypuszczony.

P
PO

No i po co potrzebna reforma sądów przecież to jest wszystko tgodnie z prawem .

P
Policjant WRD

Popieram. To jakieś po PRLowskie tradycje i tych zatrzymaniach... Przesłuchanie i kop w dupe. Prawka mu nie muszą zatrzymywać bo nie jest Polakiem. Co najwyżej powinien dostać zakaz w Polsce i odsiadke I siebie! U nas nie ma miejsca dla Polaków A będziemy trzymać obcokrajowców... Zdrowia dla tej kobiety!!!

G
Gość

Ładnie musiał posmarować żeby z siebie zrobić poszkodowanego w takiej sytuacji. Masakra jakaś

S
Szok!

Z tego wynika, że być może wcześniej dostaną wyroki policjanci za niesłuszne zatrzymanie Austriaka na 48 godzin w areszcie niż sprawca wypadku, który zrujnował życie tej kobiecie i jej rodzinie ??? Gdzie są organy nadzorcze do zbadania tej sprawy. Brawo Wy !!!

D
Dziwna sprawa

Jeżeli były przesłanki do wnioskowania o areszt tymczasowy to tym bardziej było zasadne zatrzymanie. Decyzja sądu kuriozalna. Wypadek we wrześniu, niby całość materiałów dowodowych zebrana bezpośrednio po zdarzeniu a sprawa dalej w prokuraturze (od 7 miesięcy).Pewnie sprawca unika kontaktu i odbierania korespondencji. A na rehabilitację dziewczyny zbiera się całe Zawiercie.

G
Gość

Szukam kochanka na seks spotkania. Mam 20lat i seksowne ciało, Moje nagie fotki i kontakt do mnie tu: http://randkivip.pl i wyszukaj mnie po niku: Sandra88 napisz do mnie, każdemu odpisuje lub zadzwoń

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3