28 maja pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich

  28 maja pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich

  PSZ, inf. prasowa

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pielgrzymka 2016

  Pielgrzymka 2016 ©Maciej Gapinski

  Tradycyjnie - w ostatnią niedzielę maja - do Piekar Śląskich zawita tysiące pielgrzymów, by modlić się do Matki Bożej Piekarskiej. Pielgrzymka Stanowa Mężczyzn i Młodzieńców przypada 28 maja. Obecny na niej będzie m.in. metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
  Pielgrzymka 2016

  Pielgrzymka 2016 ©Maciej Gapinski

  Już od 70 lat, w każdą ostatnią niedzielę maja, tysiące mężczyzn i młodzieńców pielgrzymuje do Piekar Śląskich. Pielgrzymka Stanowa Mężczyzn i Młodzieńców do Piekar Śląskich w tym roku odbędzie się 28 maja.

  Rozpocznie się o godz. 8 Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu NMP i modlitwą różańcową, po której o godz. 9.30 procesja przejdzie z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię. Pielgrzymów powita metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

  O godz. 10.45 wierni będą uczestniczyli w mszy świętej pod przewodnictwem abp Marka Jędraszewskiego - metropolity krakowskiego. Homilię wygłosi abp Józef Kupny - metropolita wrocławski.

  To nie koniec. Dalsza część uroczystości przewidziana jest o godz. 13.45, kiedy to poprowadzona zostanie Godzina Młodzieżowa z gościem specjalnym, którym będzie bp Moses Hamungole z Zambii. O godz. 15 bp Adam Wodarczyk odprawi nabożeństwo majowe, a bp Tadeusz Bronakowski z Łomży - przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości - wygłosi homilię. Procesja do bazyliki przejdzie o godzinie 16.

  Pielgrzymki stanowe mają niezwykle bogatą historię. Sanktuarium było zawsze miejscem, gdzie wybrzmiewał społeczny głos Kościoła. Nie bez przyczyny mówi się, że Piekary są duchową stolicą Śląska, a Matka Boża Piekarska czczona jest jako Matka Miłości i Sprawiedliwości Społecznej. Do Piekar Śląskich pielgrzymowali znakomici goście, wśród których byli m.in. kardynałowie Stefan Wyszyński, Franciszek Macharski i Józef Glemp. W latach 1965-1978 Słowo Boże na Kalwarii głosił Karol Wojtyła. Papież Jan Paweł II przez cały swój pontyfikat pamiętał o Piekarach Śląskich.


  Urząd Miasta w Piekarach Śląskich zapewni bezpieczeństwo pielgrzymom. Przygotowane będą dwa ambulanse pogotowia ze Szpitala Miejskiego p.w. św. Łukasza (jeden ambulans z lekarzem i ratownikiem medycznym oraz jeden ambulans z dwoma ratownikami medycznymi). Karetki pogotowia ratunkowego zaparkowane będą na ul Popiełuszki 17, przy budynku Hotelu „Pałac Wiśniewski” oraz na skrzyżowaniu ulic Bytomskiej i Kalwaryjskiej.

  Ponadto o bezpieczeństwo medyczne pielgrzymów na Wzgórzu zadbają Ratownicy Maltańscy, a Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe stacjonować będzie w swej siedzibie przy ul. K. Miarki.

  Ustalono wprowadzenie zakazu poruszania się pojazdów na ul. Bytomskiej (poza samochodami uprzywilejowanymi służb) od skrzyżowania z ul. Gen. Ziętka do skrzyżowania z ul. Papieża Jana Pawła II w godzinach od 7 do 17.30. Zakaz handlu, wzorem lat ubiegłych, obowiązywał będzie przy ul. Bytomskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Pod Lipami do skrzyżowania z ul. Gen. Ziętka. Umieszczone zostaną tabliczki informujące o odholowywaniu pojazdów z ulicy Gen. Ziętka od skrzyżowania z ul. Bytomską do ul. Papieża Jana Pawła II oraz dotyczące działalności handlowej przy ul. Bytomskiej.

  Gdzie możemy zaparkować?

  - na ul. K. Miarki - samochody osobowe,
  - na ul. Chopina (strona prawa, jadąc od ul. Pod Lipami) - autokary
  - na ul. Granicznej - autokary i samochody osobowe

  Na terenie miasta nastąpi zmiana organizacji ruchu. Dla linii 5, 73, 114, 164, 264, 185, 192 i 700 trasy w obydwu kierunkach przebiegać będą ulicami: Bytomską, Gen. J. Ziętka i Papieża Jana Pawła II. Autobusy linii 164 i 264 w godzinach od 6.30 do 17.30 nie będą obsługiwać przystanków w rejonie osiedla Wyzwolenia. Linia 780 przerwana zostanie na osiedlu Wieczorka (kursować będzie w relacji: Tarnowskie Góry, Stare Tarnowice, Ośrodek Rehabilitacji Repty, Piekary Śląskie Osiedle Wieczorka). Dla linii 73 w dniu pielgrzymki będzie obowiązywał sobotni rozkład jazdy, natomiast dla pozostałych linii - rozkład jazdy na niedzielę.

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM PATRYKA DRABKA Z CYKLU NOGA Z GAZU  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Te barany to normalni wierzacy ludzie

  Wojtek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  czego otwierasz pysk ty nie duczony mlocie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdrowaśki rozumu niy prziniesom

  punkt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Jak dugo jeszcze tego spyndu baranow?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał