Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

28 osób oddało swoje ciała na potrzeby nauki. W sobotę mieli uroczysty pogrzeb

DN
Śląski Uniwersytet Medyczny
Niezwykły pogrzeb odbywa się na Śląskim Uniwersytecie Medycznym zawsze na koniec semestru już od 14 lat. W tym roku pożegnano 28 osób, a ŚUM ma już 1600 potwierdzonych notarialnie aktów od osób, których wolą jest przekazanie po śmierci ciała na potrzeby nauki.

W sobotę, 3 czerwca, na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach studenci i pracownicy uczelni pożegnali 28 zmarłych osób, które przekazały swoje ciała na potrzeby nauki.

„Zapewne zadawane wielokrotnie pytanie, jakimi motywami kierowali się Darczyńcy podejmując tę decyzję pozostanie w wielu przypadkach bez odpowiedzi. My wiemy, że postąpili szlachetnie. Dali siebie dla poznania ludzkiego ciała, zgłębienia jego tajemnic ,bez których podstawowe nauki medyczne nie mogłyby się doskonalić i rozwijać” – powiedział prof. Grzegorz Bajor, kierownik Katedry Anatomii Prawidłowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Na SUM podobny pochówek odbywa się od 14 lat, zawsze pod koniec roku akademickiego, kiedy studenci I roku kończą zajęcia sekcyjne z anatomii i uczą się do egzaminu.

- Pierwsze zajęcia z anatomii to niebywały szok. Nic nie potrafi oddać tej atmosfery w prosektorium, żaden atlas nie potrafi przedstawić tego, co tak naprawdę kryje ludzkie ciało – przyznaje studentka I roku medycyny Aleksandra Zimnoch. - Dzięki tym zajęciom mogliśmy się nauczyć szacunku dla ciała ludzkiego i odpowiedniego sposobu obchodzenia się z nim. Ci niezwykli ludzie, których dziś żegnamy oddali swoje ciała dla nauki abyśmy w przyszłości stali się dobrymi lekarzami.

W dzień pożegnania donatorów studenci przygotowują wieńce, znicze, przemówienia i stają przy urnach. W ten sposób okazują wdzięczność za dar, jaki im ofiarowano. Ciało człowieka jest bowiem najwspanialszym i niezastąpionym atlasem anatomii bez którego niemożliwością jest wykształcenie dobrego lekarza.

- Żyjemy w czasach wielu nowoczesnych multimedialnych technologii, jednak cały czas nie ma lepszej możliwości nauki anatomii czy chirurgii niż właśnie nauka na ludzkim ciele. Dzięki heroizmowi darczyńców początkujący chirurdzy mogą nauczyć się jak trzymać skalpel, po to by później jak najlepiej służyć żywym. Nie byłoby przeszczepu twarzy, którego dokonano w Centrum Onkologii w Gliwicach bez możliwości wcześniejszego opracowania tej techniki operacyjnej na ludzkich ciałach. Za to wszystko chciałbym dziś podziękować – podkreślił Prof. Tomasz Szczepański, prorektor ds. nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Program Świadomej Donacji Zwłok na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach został wprowadzony w 2003 roku jako pierwszy w Polsce. Obecnie Katedra i Zakład Anatomii Prawidłowej SUM posiada ponad 1600 potwierdzonych notarialnie aktów od osób, których wolą jest przekazanie po śmierci ciała dla Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!