29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Z powodu pandemii Opera Śląska świętuje go w mediach społecznościowych

Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
Międzynarodowy Dzień Tańca tym razem świętowany jest w internecie
Międzynarodowy Dzień Tańca tym razem świętowany jest w internecie materiały prasowe
W środę, 29 kwietnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Tańca. Gale, koncerty, spektakle baletowe. Tak obchodzono w poprzednich latach święto tańca i tancerzy. Tak również świętowano w Operze Śląskiej do tej pory. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, Opera Śląska świętuje online. Zgodnie z mottem „Opera Blisko Ciebie”, ani tancerze, ani inne zespoły artystyczne, ani dyrekcja, nie wyobrażali sobie, aby to święto spędzić bez swoje widowni. I do udziału w tanecznych wydarzeniach zaprosili na kanały społecznościowe.

Rekomendacje wyjątkowych spektakli baletowych, profesjonalna lekcja tańca klasycznego, felieton poświęcony obchodom Międzynarodowego Dnia Tańca w różnych stronach świata, filmowy alfabet kroków tanecznych, reportaż o historii point, test z zakresu wiedzy o tańcu, o balecie - okiem jego kierownika i o tym, czym jest taniec dla zawodowego tancerza.

Była też zagadka taneczna od orkiestry i nauka baletu dla dzieci. To tylko niektóre z niespodzianek, online przygotowanych przez Operę Śląską dla widzów w mediach społecznościowych. Pod hasłem „Trzy dni z tańcem” na Facebooku i Instagramie, od poniedziałku 27 kwietnia do środy 28 i 29 kwietnia, pojawiają się specjalne posty z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca.

Obejrzyj dokładnie

W poprzednich dniach można było m.in. usłyszeć, jak tancerze Baletu Opery Śląskiej opowiadają o obchodach Międzynarodowego Dnia Tańca w swoich rodzinnych krajach. Kierownik zespołu, Grzegorz Pajdzik, zdradził tajniki pracy tancerzy.
W środę 29 kwietnia, przygotowano najwięcej niespodzianek. Już od samego rana, solistka Opery Śląskiej, Aleksandra Piotrowska-Zaręba zapraszała na profesjonalną lekcję baletu i tańczy w domu fragment z baletu „Giselle”.

W programie obchodów znalazły się także życzenia i rekomendację spektaklu baletowego od wybitnego choreografa związanego z Operą Śląską - Henryka Konwińskiego, film o historii point, zrealizowany przez Operę Śląską, filmowy alfabet baletowy i reportaż o tancerzach Opery Śląskiej, którzy opowiadają o tym, czym jest dla nich taniec.

Orędzie na Międzynarodowy Dzień Tańca

Z okazji tego święta, Międzynarodowy Instytut Teatralny szykuje każdego roku specjalne orędzie, zamawiane u jednego z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki tańca. W tym roku przygotował je Gregory Vuyani Maqoma – tancerz, aktor, choreograf i nauczyciel tańca z Republiki Południowej Afryki.

Orędzie 2020

"Podczas jednego z moich ostatnich wywiadów musiałem zastanowić się głęboko nad tym, co oznacza dla mnie taniec. Odpowiadając, zagłębiłem się w moją własną drogę i zdałem sobie sprawę, że chodzi mi przede wszystkim o cel, i że każdy dzień stawia przed nami nowe zadania, z którymi musimy się zmierzyć, a ja właśnie poprzez taniec próbuję nadać światu swój sens.
Przeżywamy niewyobrażalne tragedie w obecnym czasie, który najtrafniej określiłbym jako erę post-ludzką. Bardziej niż kiedykolwiek celem naszego tańca powinno być więc przypominanie, że ludzkość wciąż istnieje. Cel i empatia powinny przezwyciężyć lata niezaprzeczalnego wirtualnego krajobrazu rozpadu, który wywołał katharsis powszechnej żałoby pokonującej smutek. Trudna rzeczywistość wciąż przenika życie w obliczu śmierci, odrzucenia i biedy.

Nasz taniec musi bardziej niż kiedykolwiek dawać silny sygnał światowym przywódcom i tym, którym powierzono zadanie ochrony i poprawy naszych warunków bytu, że jesteśmy armią gniewnych myślicieli i naszym celem jest dążenie krok po kroku do przemiany świata. Taniec to wolność i poprzez naszą wolność musimy oswobodzić innych z uwięzienia, z którym mierzą się w różnych zakątkach świata. Taniec nie jest polityczny, ale staje się taki, ponieważ w swojej istocie niesie kontakty międzyludzkie i tym samym odpowiada na różne sytuacje, próbując przywrócić ludzką godność.

Ponieważ tańczymy za pomocą naszych ciał, poruszając się w przestrzeni i splatając ze sobą wzajemnie, stajemy się siłą ruchu falujących serc, które dotykają dusz i dają tak rozpaczliwie potrzebne ukojenie. I cel przybiera postać pojedynczej hydry, niepokonanego i niepodzielnego tańca. A wszystko, czego nam trzeba, to tańczyć jeszcze więcej!".
Gregory Vuyani Maqoma

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie