Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Z powodu pandemii Opera Śląska świętuje go w mediach społecznościowych

Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
Międzynarodowy Dzień Tańca tym razem świętowany jest w internecie
Międzynarodowy Dzień Tańca tym razem świętowany jest w internecie materiały prasowe
W środę, 29 kwietnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Tańca. Gale, koncerty, spektakle baletowe. Tak obchodzono w poprzednich latach święto tańca i tancerzy. Tak również świętowano w Operze Śląskiej do tej pory. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, Opera Śląska świętuje online. Zgodnie z mottem „Opera Blisko Ciebie”, ani tancerze, ani inne zespoły artystyczne, ani dyrekcja, nie wyobrażali sobie, aby to święto spędzić bez swoje widowni. I do udziału w tanecznych wydarzeniach zaprosili na kanały społecznościowe.

Rekomendacje wyjątkowych spektakli baletowych, profesjonalna lekcja tańca klasycznego, felieton poświęcony obchodom Międzynarodowego Dnia Tańca w różnych stronach świata, filmowy alfabet kroków tanecznych, reportaż o historii point, test z zakresu wiedzy o tańcu, o balecie - okiem jego kierownika i o tym, czym jest taniec dla zawodowego tancerza.

Była też zagadka taneczna od orkiestry i nauka baletu dla dzieci. To tylko niektóre z niespodzianek, online przygotowanych przez Operę Śląską dla widzów w mediach społecznościowych. Pod hasłem „Trzy dni z tańcem” na Facebooku i Instagramie, od poniedziałku 27 kwietnia do środy 28 i 29 kwietnia, pojawiają się specjalne posty z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca.

Obejrzyj dokładnie

W poprzednich dniach można było m.in. usłyszeć, jak tancerze Baletu Opery Śląskiej opowiadają o obchodach Międzynarodowego Dnia Tańca w swoich rodzinnych krajach. Kierownik zespołu, Grzegorz Pajdzik, zdradził tajniki pracy tancerzy.
W środę 29 kwietnia, przygotowano najwięcej niespodzianek. Już od samego rana, solistka Opery Śląskiej, Aleksandra Piotrowska-Zaręba zapraszała na profesjonalną lekcję baletu i tańczy w domu fragment z baletu „Giselle”.

W programie obchodów znalazły się także życzenia i rekomendację spektaklu baletowego od wybitnego choreografa związanego z Operą Śląską - Henryka Konwińskiego, film o historii point, zrealizowany przez Operę Śląską, filmowy alfabet baletowy i reportaż o tancerzach Opery Śląskiej, którzy opowiadają o tym, czym jest dla nich taniec.

Orędzie na Międzynarodowy Dzień Tańca

Z okazji tego święta, Międzynarodowy Instytut Teatralny szykuje każdego roku specjalne orędzie, zamawiane u jednego z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki tańca. W tym roku przygotował je Gregory Vuyani Maqoma – tancerz, aktor, choreograf i nauczyciel tańca z Republiki Południowej Afryki.

Orędzie 2020

"Podczas jednego z moich ostatnich wywiadów musiałem zastanowić się głęboko nad tym, co oznacza dla mnie taniec. Odpowiadając, zagłębiłem się w moją własną drogę i zdałem sobie sprawę, że chodzi mi przede wszystkim o cel, i że każdy dzień stawia przed nami nowe zadania, z którymi musimy się zmierzyć, a ja właśnie poprzez taniec próbuję nadać światu swój sens.
Przeżywamy niewyobrażalne tragedie w obecnym czasie, który najtrafniej określiłbym jako erę post-ludzką. Bardziej niż kiedykolwiek celem naszego tańca powinno być więc przypominanie, że ludzkość wciąż istnieje. Cel i empatia powinny przezwyciężyć lata niezaprzeczalnego wirtualnego krajobrazu rozpadu, który wywołał katharsis powszechnej żałoby pokonującej smutek. Trudna rzeczywistość wciąż przenika życie w obliczu śmierci, odrzucenia i biedy.

Nasz taniec musi bardziej niż kiedykolwiek dawać silny sygnał światowym przywódcom i tym, którym powierzono zadanie ochrony i poprawy naszych warunków bytu, że jesteśmy armią gniewnych myślicieli i naszym celem jest dążenie krok po kroku do przemiany świata. Taniec to wolność i poprzez naszą wolność musimy oswobodzić innych z uwięzienia, z którym mierzą się w różnych zakątkach świata. Taniec nie jest polityczny, ale staje się taki, ponieważ w swojej istocie niesie kontakty międzyludzkie i tym samym odpowiada na różne sytuacje, próbując przywrócić ludzką godność.

Ponieważ tańczymy za pomocą naszych ciał, poruszając się w przestrzeni i splatając ze sobą wzajemnie, stajemy się siłą ruchu falujących serc, które dotykają dusz i dają tak rozpaczliwie potrzebne ukojenie. I cel przybiera postać pojedynczej hydry, niepokonanego i niepodzielnego tańca. A wszystko, czego nam trzeba, to tańczyć jeszcze więcej!".
Gregory Vuyani Maqoma

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera