Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

3. PKO Bieg Charytatywny na stadionie AWF Katowice już 16 września

red.
PKO Bieg Charytatywny
PKO Bieg Charytatywny Łukasz Gdak
Już w sobotę 16 września na 12 stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce wystartuje 3.PKO Bieg Charytatywny. Biorąc udział w wydarzeniu, pomagamy potrzebującym dzieciom, którym zostaną sfinansowane posiłki. W Katowicach impreza odbędzie się na stadionie AWF im. Jerzego Kukuczki przy ul. Kościuszki 84. Dzieci wystartują o 10.00, a dorośli godzinę później. O idei biegu rozmawiamy z jego ambasadorem Pawłem Czapiewskim.

Bieg główny ma formę sztafety. Aby wziąć udział w zawodach, należy zebrać pięcioosobową drużynę – warto zachęcić np. rodzinę, przyjaciół czy znajomych. Pobiec mogą nawet osoby, które na co dzień nie są aktywne i nie uprawiają żadnego sportu. Wystarczy, że każdy uczestnik przebiegnie w ciągu godziny choć jedno okrążenie stadionu, czyli 400 m (długości poszczególnych zmian i kolejność zawodników nie mają znaczenia).

Zaangażowanie biegaczy zostanie następnie przeliczone na obiady dla dzieci w 12 województwach, w których odbędzie się wydarzenie. Środki na posiłki przekaże Fundacja PKO Banku Polskiego. Fundacja sfinansuje też budowę siłowni plenerowych – po jednej dla wszystkich miast gospodarzy.

W biegu mogą wystartować osoby, które mają ukończone 15 lat i dokonają opłaty startowej w wysokości przynajmniej 10 zł za zawodnika, czyli 50 zł za cały zespół. Pieniądze te również będą przeznaczone na cel charytatywny.

Zgłoszenia drużyny dokonuje jej kapitan. Warto się pospieszyć, bo limit to 70 drużyn na jeden stadion.

Odbiór pakietów startowych odbędzie się w Biurze Zawodów w dniu biegu w godz. 9.45–10.30. Sztafety wystartują punktualnie o godz. 11.00. Najlepsze ekipy, które pokonają najwięcej okrążeń, zostaną nagrodzone.

Najmłodsi również przyczynią się do wsparcia potrzebujących w swoim województwie. O godz. 10.00, przed głównymi zawodami, wystartuje PKO Bieg Charytatywny Młodych, czyli biegi krótkodystansowe dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Limit to 350 dzieci na stadion, a opłata wynosi 5 zł za osobę.

Zapisy na wszystkie biegi ruszą 2 września o godz. 11.00 na stronie internetowej: www.pkobiegcharytatywny.pl. Każdy uczestnik otrzyma koszulkę i pamiątkowy medal.

W ubiegłym roku w trakcie 2.PKO Biegu Charytatywnego 6224 zawodników w całej Polsce pokonało 32 391 okrążeń stadionów, co równa się 12 956 km. Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała wówczas 632974 zł na posiłki dla dzieci.

O idei biegu rozmawiamy z jego ambasadorem Pawłem Czapiewskim.

Rozmowa z Pawłem Czapiewskim, lekkoatletą, ambasadorem 3. PKO Biegu Charytatywnego, który odbędzie się 16 września w Katowicach i jednocześnie w 11 innych miastach w całej Polsce.

Aktywność fizyczna to zdrowa moda, której ulega coraz więcej Polaków. Jak pokazują badania, około połowy startujących w imprezach biegowych angażuje się w akcje charytatywne. Co Pan sądzi o inicjatywach PKO Banku Polskiego, które łączą te dwie sfery?
Świetnie, że PKO Bank Polski organizuje takie akcje jak PKO Bieg Charytatywny. Wraz z rosnącą popularnością biegów ulicznych przyszła pozytywna moda na pomaganie. Uczestnicy podchodzą już inaczej do imprez biegowych. Kiedyś najważniejsza była zawartość pakietów startowych. Teraz biegacze zwracają uwagę na to, czy poprzez udział w biegu będą mogli kogoś wesprzeć. Ważniejsze są wspólny bieg i wspólne pomaganie.

Będzie Pan na 3. PKO Biegu Charytatywnym w Katowicach. Dlaczego zdecydował się Pan wesprzeć tę inicjatywę?
To wspaniała inicjatywa. Nie trzeba mnie było długo namawiać, w takie akcje zawsze chętnie się angażuję i je wspieram. Również moi koledzy są ambasadorami tego biegu – w Bydgoszczy Sebastian Chmara, w Warszawie Paweł Januszewski.

Potrzebujących można wspierać w różny sposób, np. przekazując 1 proc. podatku. Jednak coraz więcej osób decyduje się na zaangażowanie w różnego rodzaju akcje czy np. wzięcie udziału w biegach charytatywnych.
Osobiste zaangażowanie zdecydowanie daje więcej satysfakcji. Łączymy wówczas przyjemne z pożytecznym, bieganie z pomaganiem. To klasyczna strategia „win-win”, wszyscy są zadowoleni. Nasz wysiłek przekłada się w realny sposób na pomoc potrzebującym.

Czy Polacy są aktywni sportowo?
Są coraz bardziej, widać to szczególnie na biegach ulicznych, których z każdym rokiem przybywa. Polacy doceniają sport, chcą być aktywni. Zdają sobie sprawę, że dzięki ruchowi będą mieli lepszą kondycję i samopoczucie, będą po prostu zdrowsi. Aktywność sportowa ma ogromne znaczenie. Wiem to po sobie – po dwóch latach od zakończenia kariery przytyłem 20 kilogramów. Dlatego wróciłem do biegania.

Do tego, że aktywność sportowa wpływa na zdrowie, nie trzeba – wydawałoby się – nikogo przekonywać? Jak zatem zachęcić ludzi do uprawiania sportu?
Warto podkreślać, że jest bardzo dużo aktywności, z których każdy może wybrać coś dla siebie. Można jeździć na rowerze, pływać czy pójść na siłownię.

Czym zajmuje się Pan na sportowej emeryturze?
Jestem przedsiębiorcą. Mimo że mam siedzący tryb życia, cały czas staram się ruszać. Przygotowuję się obecnie do maratonu, który chcę przebiec poniżej trzech godzin. Zawsze mam jakiś cel, pozostało mi to jeszcze z czasów kariery sportowej.

Co najlepiej wspomina Pan z tamtych czasów?
Bez wątpienia moje największe sukcesy, choć było to już dawno temu. Gdy zakończy się karierę, to docenia się sport. Jest beztroski – mimo stresu i wielu emocji. To był mój sposób na fajne życie.

Jak Pan ocenia polską lekkoatletykę?
Polska lekkoatletyka jest teraz w jednym z najlepszych momentów w historii. Świadczy o tym choćby osiem medali na mistrzostwach świata w Londynie. Podobne sukcesy polscy sportowcy odnosili w latach 60. czy 70., jednak nie można wprost porównywać tych czasów z obecnymi. Wówczas w mistrzostwach świata brało udział kilkadziesiąt krajów, z czego kilkanaście miało szanse na medale. Teraz medale zdobywa 50 krajów. Jest dużo trudniej, a mimo to Polska, jako średniej wielkości kraj europejski, doskonale sobie radzi. Jesteśmy po prostu utalentowanym narodem.

Angażuje się Pan w pomaganie innym, brał Pan niedawno udział w PKO Nocnym Wrocław Półmaratonie z Zuzią, która pokonywała trasę na wózku inwalidzkim. Co powoduje chęć angażowania się w takie przedsięwzięcia?
To dla mnie fantastyczna przygoda, cieszę się, że mogę pomóc. Zuzia zaraża wszystkich swoim optymizmem, pozytywnym podejściem do życia i sportu, to również dla mnie motywacja do działania.

Co chciałby Pan przekazać uczestnikom 3. PKO Biegu Charytatywnego?
Życzę im powodzenia i dużo sił, by mogli pokonać jak największą liczbę okrążeń. Do zobaczenia w Katowicach.

Paweł Czapiewski

Paweł Czapiewski

Specjalista w biegu na 800 m. Zdobył brązowy medal na mistrzostwach świata w Edmonton w 2001 r. Rekordzista Polski w biegu na 800 m. Ambasador 3. PKO Biegu Charytatywnego.

Jakie imię dla psa po śląsku? Oto propozycje Czytelników DZ

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!