Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

30 września inauguracja nowego sezonu NOSPR

Ola Szatan
Joanna Wnuk-Nazarowai Alexander Liebreich podsumowali pierwszy rok w nowej siedzibie NOSPR i opowiadali o atrakcjach czekających nas w kolejnym  sezonie.
Joanna Wnuk-Nazarowai Alexander Liebreich podsumowali pierwszy rok w nowej siedzibie NOSPR i opowiadali o atrakcjach czekających nas w kolejnym sezonie. Arkadiusz Ławrywianiec / Polskapresse
Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Alexander Liebreich, dyrektor artystyczny i I dyrygent NOSPR podsumowali podczas dzisiejszej konferencji prasowej pierwszy rok w nowej siedzibie NOSPR, a także opowiadali o atrakcjach czekających nas w kolejnym sezonie.

1 października minie rok od uroczystej inauguracji nowej siedziby NOSPR w Katowicach. Cieszy się ogromną popularność, mnóstwo jest zwiedzających, a bilety sprzedają się jak ciepłe bułeczki.

- Liczba koncertów granych przez orkiestrę wzrosła dwukrotnie, a działalność instytucji wzrosła sześciokrotnie w stosunku do tego co było w starej siedzibie NOSPR. Natomiast sprzedaż biletów wzrosła dwunastokrotnie – wyliczała Joanna Wnuk-Nazarowa.
- Dostajemy listy m.in. z Tarnowa, Rzeszowa czy Krakowa od ludzi, którym po raz drugi nie udało im się dostać na ulubionego pianistę, bo tak szybko bilety są wykupywane w internecie. I proszą żebyśmy coś z tym zrobili. Czyli było dla kogo budować – mówiła dyrektor NOSPR.

- Uważam, że przez ostatni rok wszystko bardzo dobrze funkcjonowało. Zawsze moim marzeniem było zrobienie w nowej sali festiwalu. I to się udało dzięki współpracy z panią dyrektor i Orkiestrą – mówił z kolei Alexander Liebreich.

Podczas konferencji prasowej Joanna Wnuk-Nazarowa przypomniała, że w NOSPR poza klasyką i jazzem w poprzednim sezonie gościły też inne gatunki muzyczne.
- Otwieraliśmy z Irkiem Dudkiem Rawę Blues, graliśmy niezwykły hip-hopowy projekt z Jimkiem czyli Radzimirem Dębskim i Miuoshem, nagrodzony już Złotą Płytą. Z wysokiej półki można różne rzeczy grać – podkreśliła dyrektor NOSPR.

Kolejny sezon Orkiestry zapowiada się równie ciekawie i wyjątkowo, bo będziemy świętować jubileusz 80-lecia NOSPR.
Jego inauguracja odbędzie się 30 września.
Niestety nie dojdzie do skutku występ wybitnego pianisty Krystiana Zimermana. Który z powodu choroby był zmuszony odwołać przyjazd.
Zamiast niego odbędzie się koncert genialnego norweskiego wiolonczelisty Trulsa Mørka. W programie wieczoru znajdą się następujące utwory:
Grzegorz Fitelberg – Poemat symfoniczny W głębi morza
Dymitr Szostakowicz – I Koncert wiolonczelowy
Hector Berlioz – Symfonia fantastyczna

Co czeka nas w NOSPR w sezonie 2015/2016??
W cyklu koncertów kameralnych z udziałem muzyków NOSPR zaplanowano w tym sezonie wiele interesujących wydarzeń.
Nowy sezon rozpocznie się w tej serii 9 października od występu sekstetu pod kierownictwem skrzypka-koncertmistrza, Rafała Zambrzyckiego-Payne. Z triem smyczkowym (obok Zambrzyckiego, Joanna Tesarczyk i Łukasz Frant) zabrzmi w nim klarnet (Aleksander Tesarczyk), waltornia (Tadeusz Tomaszewski) i fortepian (Joanna Galon-Frant). W takim składzie usłyszymy Sekstet Krzysztofa Pendereckiego (utwór z 2000 r.) oraz prawie zupełnie nieznany w naszym kraju, znakomity Sekstet C-dur węgierskiego twórcy, Ernȍ von Dohnányi z wyraźnymi wpływami zarówno stylu Brahmsa jak jazzu lat trzydziestych XX wieku.

Instrumentaliści z sekcji dętej - Łukasz Zimnik (flet), Maksymilian Lipień (obój), Bartosz Pacan (klarnet), Damian Lipień (fagot) i Krzysztof Tomczyk (waltornia) wraz z dwojgiem pianistów - Agnieszką i Piotrem Kopińskimi zapowiadają na 29 października monograficzny program, złożony z utworów francuskiego twórcy z grupy Les Six, Francisa Poulenca. 
W ramach Dni Muzyki Skandynawskiej 19 listopada wystąpi zespół o podobnym składzie, od wielu lat doskonale znany słuchaczom koncertów abonamentowych NOSPR - Maria Grochowska (flet), Piotr Pyc (obój, rożek angielski), Roman Widaszek (klarnet), Marek Barański (fagot) a także Kinga Tomaszewska (skrzypce) oraz Dagmara Niedziela (fortepian). Koncert przygotowany został dla uczczenia 150. rocznicy urodzin Carla Nielsena i Jeana Sibeliusa. Ogniwem spajającym obydwa wydarzenia będzie oprócz obsady także utwór norweskiego kompozytora, Trygve Madsena (ur. 1940) pt. Hommage a Francis Poulenc. 
Nowe programy przygotowało znakomite Trio AdAstra, w którego składzie obok skrzypaczki Anny Szabelki oraz pianistki Joanny Galon-Frant gra nosprowski koncertmistrz wiolonczel, Łukasz Frant. 12.11.2015 usłyszymy w ich wykonaniu kompozycje dwojga twórców rosyjskich – Lery Auerbach i Dymitra Szostakowicza.
Trio e-moll op. 67 drugiego z wymienionych, skomponowane w czasie blokady Leningradu, to jedno z najznakomitszych dzieł w historii gatunku tria fortepianowego. Zespół ten sięgnie także do repertuaru kompozytorów impresjonistów – Debussy’ego, Ravela i Cassado (17.03). Utwory na taką samą obsadę (tria fortepianowe Brigde’a, Martina i Schumanna) wykonają Rafał Zambrzycki-Payne oraz Adam i Anna Krzeszowcowie (11.02), a tria klarnetowe, m. in. Kegelstatt Trio W.A. Mozarta - Aleksander i Joanna Tesarczykowie z pianistką Joanną Galon-Frant (5.05).
Kontynuację działalności zapowiada Sekstet smyczkowy NOSPR występujący pod kierownictwem koncertmistrza, Piotra Tarcholika. Obok pozycji należących do żelaznego repertuaru tego typu zespołów (Pamiątka z Florencji Czajkowskiego, Sekstet op. 140 Louisa Spohra 17.12) formacja ta zaprezentuje kameralną wersję słynnych Metamorfoz Richarda Straussa (25.02).

W nowym sezonie nie zabraknie repertuaru dobrze znanego i lubianego przez słuchaczy, w tym Czterech pór roku Antonia Vivaldiego i ponownie Pór roku Astora Piazzolli. Te ostatnie, podobnie jak te pierwsze, usłyszymy (31.03) w wersji na skrzypce solo (Zambrzycki-Payne) i kameralną orkiestrę smyczkową pod kierownictwem Marka Toporowskiego.
W nowym sezonie nie zabraknie repertuaru dobrze znanego i lubianego przez słuchaczy, w tym Czterech pór roku Antonia Vivaldiego i ponownie Pór roku Astora Piazzolli. Te ostatnie, podobnie jak te pierwsze, usłyszymy (31.03) w wersji na skrzypce solo (Zambrzycki-Payne) i kameralną orkiestrę smyczkową pod kierownictwem Marka Toporowskiego.
Niesłusznie zapomniane dzieła muzyki polskiej zaprezentuje (21.04) po raz kolejny kwartet smyczkowy Four Strings, tym razem z udziałem zaprzyjaźnionej z zespołem greckiej pianistki, Theodosii Ntokou. Program z harfą w roli głównej i zespołem kameralistów, złożony z utworów kompozytorów francuskich, zaproponował (9.06) Krzysztof Waloszczyk. Z kolei kwintet, który w minionym sezonie zakończył serię NOSPR kamerlanie, złożony z solistów poszczególnych grup instrumentów dętych, sięgnie 28.04 po sekstety z fortepianem -utwory Dvořaka, Tansmana i Thuille. Na koniec sezonu (30.06) do grona kameralistów dołączą także nosprowscy perkusiści. Ich niekonwencjonalny program z pewnością znajdzie również wielu entuzjastów wśród słuchaczy.

Spora grupa kameralistów NOSPR, niezależnie od opisywanej tu serii koncertów, weźmie udział w wykonaniu Historii żołnierza, produkcji kameralistów NOSPR wspólnej z zespołem Teatru Śląskiego. Przedstawienie tej słynnej i niezmiennie aktualnej baśni muzycznej  z muzyką Igora Strawińskiego zaplanowane zostało na 3.03 2016.

Nowością będzie cykl „Muzyka dawna”.
Zgodnie z oczekiwaniami melomanów w NOSPR po raz pierwszy zaprezentowany cykl koncertów muzyki dawnej.
Muzyczna podróż do świata dźwięków epok baroku i klasycyzmu odbędzie się przy udziale uznanych polskich zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej (Capella Cracoviensis, {oh!} Orkiestra Historyczna, Arte dei Suonatori)  jak i znanych formacji międzynarodowych (Concerto Köln, Academy of Ancient Music, L’Arpeggiata). Zespoły towarzyszyć będą znakomitym solistom (m.in. Marek Toporowski, Nuria Rial, Maria Keohane, czy zdobywca nagrody Gramophone Awards w 2014 Iestyn Davies)  bądź też zgodnie z historyczną praktyką zostaną poprowadzone od instrumentu przez uznanych wirtuozów dawnych instrumentów (m.in. Pavlo Beznosiuk, Julien Chauvin, Lars Ulrik Mortensen). W programach koncertów dominują kompozycje czołowych twórców baroku i klasycyzmu m.in. Händla, J. S. Bacha, C.Ph. E. Bacha, Cavallego, Corellego, Purcella, Haydna czy Mozarta; nie zabraknie jednak również nazwisk obecnych  w historii muzyki

W październiku szykuje się w NOSPR prawdziwa gratka dla miłośników jazzu, czyli Zaduszki Jazzowe. Jedną z gwiazd będzie Branford Marsalis, który wystąpi 28.10.
Z kolei w listopadzie od 22-29.11 odbędą się Dni Duńskie.
Będą stałe cykle: Wtorkowy Klub Jazzowy, Środa Młodych, recitale mistrzowskie.


*Oto Rysio! Największe dziecko w Polsce urodzone do wody przyszło na świat w Zabrzu ZDJĘCIA
*Rolnik szuka żony w TVP: Łzy i rozpacz były prawdziwe
*Tragiczny wypadek w Katowicach: Samochód zmiażdżony ZDJĘCIA
*Ustroń: Ewakuacja supermarketu po ataku pająka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!