300 tysięcy złotych na przystanek kolejowy Wodzisław Śląski Centrum. Kosztami podzielą się Miasto i Powiat Wodzisławski

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Jest szansa na budowę przystanku kolejowego Wodzisław Śl. Centrum
Jest szansa na budowę przystanku kolejowego Wodzisław Śl. Centrum Arek Biernat
Udostępnij:
300 tysięcy złotych kosztować będzie studium planistyczno - prognostyczne dla budowy przystanka kolejowego Wodzisław Śląski Centrum. Zgodnie z wcześniej zawartym porozumieniem środki na ten cel przeznaczą Miasto Wodzisław Śl. i Powiat Wodzisławski. Co dalej z projektem? Jaki będzie koszt całej inwestycji? O to dopytują wodzisławscy radni. Co na to prezydent Wodzisławia Śląskiego?

300 tysięcy złotych na przystanek kolejowy Wodzisław Śląski Centrum

O budowie przystanku kolejowego Wodzisław Śląski Centrum mówi się od lat. Planowany jest na wysokości galerii Karuzela i znacznie ułatwić podróż do "serca" naszego miasta. Jednak to wciąż odległe marzenie.

W sierpniu 2020 roku prezydent Wodzisławia Śl. złożył uzgodniony z PKP PLK wniosek na realizację tej inwestycji. W tym tygodniu okazało się, że projekt przeszedł do II etapu rządowego Programu Kolej Plus, który zakłada dofinansowanie inwestycji z budżetu państwa do nawet 85 proc. Jego głównym celem jest m.in. usprawnienie połączeń miejscowości liczących powyżej 10 tys. z miastami wojewódzkim.

Pomysł pod nazwą przystanek kolejowy Wodzisław Śląski Centrum wraz z 78 innymi wnioskami spełnił wymagania formalne i przeszedł do II etapu Programu Kolej Plus. Co dalej?

Nie przeocz

Zgodnie z jego wymogami do 24 listopada 2021 r. należy opracować dokumenty aplikacyjne, w tym wstępne studium planistyczno – prognostyczne inwestycji. Szacowany koszt to około 300 tys. zł. Dzięki decyzji Rady Powiatu jedną trzecią ma wyłożyć Powiat. To wydatek, który umożliwi poddanie projektu ocenie, której wynikiem będzie utworzenie listy rankingowej projektów i ich kwalifikacja do Programu.

Kosztami na ten cel podzielą się Miasto Wodzisław Śląski (200 tys. zł) i Powiat Wodzisławski (100 tys. zł).

Ile będzie kosztować budowa przystanku kolejowego Wodzisław Śląski Centrum?

Na ostatniej sesji Rady Miasta radni dopytywali o szczegóły planowanej inwestycji.

Adrian Jędryka (PiS) pytał m.in. o całkowity koszt budowy, szczegóły dotyczące planowanej infrastruktury, i czy realizowanie inwestycji konsultowano z CPK - spółka ma zbudować linię dużych prędkości przebiegającą przez powiat wodzisławski. Zwrócił uwagę, że jeszcze kilka miesięcy temu na studium planowano przeznaczyć ok. 125 tys. zł.

Zobacz koniecznie

- Wszyscy którzy chcą przejść do kolejnego etapu (programu Kolej Plus - red.), to jest kilkadziesiąt gmin, związków, czy metropolia, muszą przygotować tego typu dokumenty. Dopiero studium oszacuje koszty przedsięwzięcia - odpowiedział Mieczysław Kieca.

Zaznaczył, że jeśli teraz miasto Wodzisław Śl. porzuci temat, to inwestycja straci szansę na realizację w programie Kolej Plus. A skąd taka różnica w kwocie wykonania studium? Prezydent odpowiedział, że przy rozeznaniu rynku wzięto pod uwagę wytyczne przekazane od PKP PLK. Radni usłyszeli, że o planowanej inwestycji poinformowano CPK, które jednak nie bierze pod uwagę jej realizacji.

Radny Jędryka zwracał uwagę, że we wrześniu koszt budowy przystanku szacowano na ponad 20 mln zł, co jest o połowę więcej niż projekt z rewitalizacją dworca kolejowego z infrastrukturą, który znajduje się około 500 metrów od planowanego przystanku. Mówił też o rosnących kosztach tego typu zadań.

Radni Roman Kapciak i Mariusz Blazy zwracali uwagę, że przed takim wydatkiem należało kompletnie go przedyskutować na komisji Rady Miasta. Łukasz Chrząszcz w kontekście tej inwestycji mówił o fanaberii. Nawiązał do wyremontowanego już dworca kolejowego, który kosztował mniej niż przystanek.

- Nie zagłosuję na tak, jeśli przystanek będzie kosztował kilkanaście milionów złotych (z budżetu miasta - red.) - mówił Chrząszcz.

Przewodniczący Rady Miasta Dezyderiusz Szwagrzak wyliczył, że na obecną chwilę wkład miasta do projektu, ale też budowy infrastruktury towarzyszącej (droga, chodnik), może wynieść nawet 9 mln zł. Nie ukrywał obaw, że może to być znacznie więcej, jak w przypadku budowy rodzinnego parku rozrywki Trzy Wzgórza.

Musisz to wiedzieć

Inwestycji bronił Eugeniusz Ogrodnik. Podkreślał, że "budowa przystanku może rozruszać centrum miasta".

- Jest szansa na rozwinięcie centrum miasta - mówił z kolei radny Roman Szamatowicz.

Ostatecznie radni przegłosowali autopoprawkę z przekazaniem środków z budżetu na wykonanie studium.

Przystanek kolejowy Wodzisław Śląski Centrum

Jaki jest cel budowy nowego przystanku? Przede wszystkim lepsza komunikacja w mieście. Pasażerowie kolei będą mogli korzystać z połączeń kolejowych, zwłaszcza tych o zasięgu lokalnym, w bliskości Starego Miasta, urzędów i wielu szkół. Takie rozwiązanie może znacząco zwiększyć przemieszczanie się osób przez centrum miasta. Będzie też dogodnym rozwiązaniem dla uczniów czy klientów wielu instytucji. Wraz z przystankiem powstałaby cała infrastruktura towarzysząca, jak miejsca postojowe, miejsca dla osób niepełnosprawnych, chodnik czy oświetlenie.

Na przystanek kolejowy Wodzisław Śląski Centrum mają składać się dwa perony o długości 150 metrów. Powstać ma też dodatkowych 1,2 -kilometrowego odcinek torów i niezbędna infrastruktura jak droga dojazdowa i niewielki parking.

Według wstępnych szacunków koszt projektu budowlanego mógłby wynieść ok. 2 mln, a budowa torów i peronów ok. 23 mln zł. W ramach rządowe programu Kolej Plus dofinansowanie do inwestycji z budżetu państwa może wynieść 85 proc. Resztę ze środków własnych muszą dołożyć inwestorzy, w tym przypadku Miasto Wodzisław i Powiat Wodzisławski.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie