MKTG SR - pasek na kartach artykułów

313. Warszawska Pielgrzymka Piesza w Częstochowie. Pątników tradycyjnie przywitali mieszkańcy miasta

Katarzyna Stacherczak
Warszawska pielgrzymka na Jasnej Górze. Pątników tradycyjnie witali mieszkańcy
Warszawska pielgrzymka na Jasnej Górze. Pątników tradycyjnie witali mieszkańcy Katarzyna Stacherczak
Jedna z największych grup, które w czasie pierwszego sierpniowego szczytu docierają do Częstochowy, zameldowała się pod jasnogórskim szczytem. 313. Piesza Pielgrzymka Warszawska przybyła tradycyjnie w przeddzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Były lata, kiedy ze stolicy przychodziło nawet 10 tys. pątników. W tym roku dotarło ponad 4 tys. osób.

313. Warszawska Pielgrzymka Piesza w Częstochowie

Warszawska Pielgrzymka Piesza jest jedną z największych, które rokrocznie przybywają na Jasną Górę. Tegoroczna wędrówka rozpoczęła się 6 sierpnia. Wyjście pielgrzymki poprzedziła msza święta pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza odprawiona w Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia przy ul. Długiej w Warszawie. W tym roku hasłem przewodnim były słowa: "Uświęć ich w prawdzie".

Po drodze pątnicy odwiedzą m.in. sanktuarium bł. Honorata Koźmińskiego w Nowym Mieście nad Pilicą, sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie, sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego oraz Krwi Zbawiciela w Paradyżu, Sanktuarium św. Anny na Górze św. Anny, sanktuarium Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia i Sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce.

Po dziewięciu dniach pielgrzymi dotarli do Częstochowy. W tym czasie pokonali blisko 250 kilometrów. Na Jasną Górę weszli w środę, 14 sierpnia. Pierwsze grupy pod szczytem „zameldowały się” o godzinie 15.00. Pierwsza grupa weszła w towarzystwie ojców paulinów - ojca Arnolda Chrapkowskiego, generała Zakonu Paulinów oraz ojca Samuela Pacholskiego, przeor Jasnej Góry.

Były lata, kiedy ze stolicy przychodziło nawet 10 tysięcy pątników. W tym roku - w 21 grupach - dotarło ponad 4000 osób.

Specyfiką paulińskiej pielgrzymki warszawskiej jest jej wielopokoleniowość. Pielgrzymują ludzie w każdym wieku, od rodzin z dziećmi, przez młodzież, aż po osoby starsze. Zdarza się, że idą rodzice z dziećmi i dziadkowie. W pokoleniowej sztafecie idą też biali zakonnicy.

Wśród pielgrzymujących był też 91-letnie paulin o. Melchior Królik, który na pielgrzymce na Jasnej Górze był już blisko 60 razy. Jak zauważył „złoty jubileusz” chodzenia już dawno za nim, teraz z racji wieku i zdrowia korzysta z samochodu, a współbracia „użyczają mu swoich rąk”, by na wózku mógł przeżywać ten szczególny dla niego czas. Nie wyobraża sobie jednak sierpnia bez warszawskiej pielgrzymki.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

Przybycie pielgrzymów z Warszawy to ukoronowanie głównego sierpniowego szczytu pielgrzymkowego w Częstochowie. Większość pątników w czwartek, 15 sierpnia weźmie udział w obchodach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanej też świętem Matki Bożej Zielnej. Jej fenomen polega na ciągłości, bo wychodziła ze stolicy nawet w czasie rozbiorów, wojen i komunizmu.

Warszawska Pielgrzymka Piesza idzie na Jasną Górę nieprzerwanie od 1711 r. Była dziękczynieniem warszawiaków po trzyletniej pandemii dżumy. Przez lata stała się źródłem i wzorem pielgrzymowania dla wielu grup diecezjalnych. Jej wejście na Jasną Górę uznawane jest za ukoronowanie głównego sierpniowego szczytu pielgrzymkowego w Częstochowie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni