Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

33 miliony złotych kary dla UPC. Będą zwroty dla klientów

Patryk Szklarz
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał UPC za niedozwolone klauzule. To efekt licznych skarg kierowanych do urzędów. Stwierdzono nieprawidłowości m.in w podwyższaniu abonamentu oraz zmiany kanałów. UPC dostał karę 33 mln złotych i nakaz zwrotu pobranych opłat od klientów. Jest to najwyższa kara w historii urzędu za stosowanie klauzul niedozwolonych.

Sześć nielegalnych klauzul

Po otrzymaniu licznych skarg od klientów operatora UPC prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeanalizował regulaminy i wzorce umowne operatora i stwierdził, że 6 z nich można uznać za niedozwolone. Dotyczyły one :

  • liczby kanałów telewizyjnych[/b] - operator gwarantował tylko liczbę kanałów telewizyjnych o określonej tematyce,
    a nie konkretne programy wskazane w wykazie co powodowało, że konkretne kanały wyłączał bez zgody odbiorcy
  • zmiany w umowie[/b] - zmianę kanałów operator nie traktował jako zmiany umowy przez co klienci, którzy utracili swój ulubiony kanał (który był na liście kanałów w trakcie podpisywania umowy) nie mogli wypowiedzieć umowy bez ponoszenia kar umownych
  • podwyżki bez powodów[/b] - UPC dawał sobie prawo do podwyższania abonamentu od 5 do 8 zł raz do roku bez podawania przyczyn
  • opłata za wizytę technika[/b] - operator samodzielnie, bez możliwości weryfikacji przez klienta, decydował czy wizyta technika była potrzebna, jeśli nie pobierał opłatę 50 zł
  • sposób wypowiedzenie umowy przez UPC[/b] - operator nie skonkretyzował z jakich powodów może wypowiedzieć klientowi świadczenie usług, w umowach widniała formuła o ,,ważnych powodach"

Wyżej wymienione nielegalne klauzule zdecydowały o wydaniu decyzji o ukaraniu operatora.

Zwroty dla klientów

UOKiK nałożył na UPC karę finansową w wysokości 32 858 511 zł. To najwyższa kara w historii UOKIK za stosowanie klauzul niedozwolonych. Nakazał UPC poinformować klientów o decyzji oraz zwrócić nielegalnie pobrane podwyżki abonamentu i opłaty za technika. Ma też przywrócić klientom usunięte kanały telewizyjne, jeżeli są one nadal dostępne w ofercie. Decyzja nie jest prawomocna - operator może się od niej odwołać.

UOKIK : To ważna decyzja dla rynku telekomunikacyjnego

Urząd podkreśla, że wydana decyzja jest szczególnie ważna dla całego rynku telekomunikacyjnego. Jak wskazuje Krzysztof Lehmann, zastępca dyrektora delegatury UOKIK w Bydgoszczy decyzja ta wskazuje, że przedsiębiorcy nie mogą jednostronnie i arbitralnie zmieniać warunków umowy na czas oznaczony - szczególności chodzi tu o zmianę kanałów, wskazanych podczas podpisywania umowy. Muszą też wskazywać realne i weryfikowalne przesłanki dotyczące podwyżek abonamentu. Powinni też konkretyzować powody wypowiadania umowy przez operatora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera