Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

33. rocznica podpisania Porozumień Jastrzębskich

Katarzyna Spyrka
Lista górników represjonowanych za udział w strajkach, "Manifeściaki" kolportowane przez opozycję, w tym także ten zawierający informację o rozmowie, jaką Bogdan Lis, jeden z przywódców strajku, odbył z Lechem Wałęsą, który poparł górników z Manifestu Lipcowego, a także gwarancje ówczesnej władzy, że strajkujący nie tylko bezpiecznie wyjdą po zakończeniu strajku poza bramy kopalni, ale nawet zostaną odwiezieni przez milicję do domów.

To tylko niektóre z dokumentów, do jakich udało nam się zajrzeć, a jakie dzisiaj otrzymają liderzy pamiętnych strajków w 33. rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego w Zespole Szkół Zawodowych imienia... Porozumienia Jastrzębskiego. Czy dokumenty rzucą nowe światło na wydarzenia sprzed lat? A zachowały się nawet listy założycieli komitetu strajkowego z adresami i telefonami, a nawet wiersze pisane w 12. dniu strajku na Manifeście! Dokumenty na ręce Alojzego Pietrzyka, byłego opozycjonisty, przekaże posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska. Jak weszła w ich posiadanie?

ZOBACZ ZDJĘCIA STRAJKU W JASTRZĘBIU:
33. rocznica Porozumienia Jastrzębskiego [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

- Otrzymałam je swego czasu od adwokata Solidarności, Marka Nowickiego, który w okresie strajków przebywał w Jastrzębiu. Ja też tam wtedy byłam. Zebrał tam trochę cennych pod względem historycznym dokumentów. Postanowiłam, że przekażę je organizatorom strajków - mówi Joanna Kluzik-Rostkowska. - Te dokumenty zostaną wystawione na okolicznościowej wystawie w szkole - przyznaje Alojzy Pietrzyk. - Byłem ciekaw, czy te dokumenty należały do nas, do MKS-u, czy były to jakieś notatki sporządzane przez esbeków. Na takie fałszywe dokumenty już też się natknęliśmy w ostatnich latach - dodaje Alojzy Pietrzyk.

- Wśród dokumentów są odręczne kwity komitetów założycielskich, ulotki propagandowe, a nawet klepsydra Tadeusza Jedynaka, jednego z liderów strajku i sygnatariusza Porozumienia - wylicza posłanka. Dokumenty mają dużą wartość historyczną. - Wszystkie chcemy wystawić i pokazać mieszkańcom Jastrzębia i wszystkim, którzy brali udział w strajkach - kwituje Alojzy Pietrzyk. Oficjalne przekazanie dokumentów ma nastąpić dzisiaj o godz. 17. - Potem znów będziemy wspominać gorący okres sierpnia 1980 i 1988 w Jastrzębiu.

Także Solidarność organizuje dziś uroczystości rocznicowe. O godz. 9 w słynnym kościele Najświętszej Maryi Panny odbędzie się msza święta, w której homilię wygłosi abp Wiktor Skworc. Później goście złożą kwiaty pod kopalnią Zofiówka (dawniej Manifest Lipcowy), gdzie podpisano dokument. Górnicy wywalczyli wówczas między innymi wolne soboty, zniesienie czterobrygadowego systemu pracy, a pylicę zaliczono do chorób zawodowych.
Współp.: KAKA, JACK

Pamiętamy!

Alojzy Pietrzyk jest prezesem Stowarzyszenia "Pamięć Jastrzębska".

Zajmuje się upamiętnianiem ważnych postaci i wydarzeń w Jastrzębiu. W 1980 roku brał czynny udział w strajkach w KWK "Manifest Lipcowy". Wszedł w skład powołanego wówczas Komitetu Strajkowego. Po podpisaniu Porozumienia Jastrzębskiego zaangażował się w budowę struktur Solidarności. Został przewodniczącym jej Komisji Dyscyplinarnej oraz członkiem Komisji Zakładowej. W grudniu 1981 roku, a później w 1988 roku uczestniczył w spacyfikowanym strajku załogi Manifestu Lipcowego.



*Wybory Miss Mokrego Podkoszulka w Sosnowcu - ZOBACZ ZDJĘCIA PIĘKNYCH DZIEWCZYN
*Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Śląski Air Show w Katowicach - Samoloty F-16 w akcji [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*18 września otwarcie Galerii Katowickiej - ZOBACZ, JAKIE TAM BĘDĄ SKLEPY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!