Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

35. rocznica pacyfikacji kopalni Wujek PROGRAM UROCZYSTOŚCI

Kamila Rożnowska
Rok 2014. Obchody 33. rocznicy wydarzeń w kopalni uczczono między innymi salwą honorową pod pomnikiem ku czci górników kopalni „Wujek” poległych 16 grudnia 1981 roku
Rok 2014. Obchody 33. rocznicy wydarzeń w kopalni uczczono między innymi salwą honorową pod pomnikiem ku czci górników kopalni „Wujek” poległych 16 grudnia 1981 roku arc/maciej gapiński
PROGRAM 35. ROCZNICY PACYFIKACJI KOPALNI WUJEK Wystawa „Kopalnia strajkuje...”, gra miejska dla młodzieży ze śląskich szkół „Odszukaj zaginioną Hanię”, której ojciec strajkował w kopalni „Wujek”, spotkania w ramach projektu „Akademia po szychcie” - to tylko kilka z przykładów, w jaki sposób czcimy w tym roku pamięć o pacyfikacji kopalni „Wujek”.

Program 35. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach

Przypomnijmy, że decyzją radnych Sejmiku Województwa Śląskiego rok 2016 został ogłoszony rokiem pamięci o tych tragicznych wydarzeniach sprzed 35 lat. Kulminacja obchodów dziś i jutro.

ZOBACZ KONIECZNIE
RELACJA NA ŻYWO SPOD KOPALNI WUJEK

Godzina 12. Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" zaprasza do udziału w obchodach 35. rocznicy tragicznych wydarzeń w Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek" w Katowicach. Związkowe uroczystości rozpoczną się o godzinie 12 przed kopalnianym pomnikiem "Dziewięciu z Wujka".

DZIŚ NA ŻYWO
Uroczystości rocznicowe

Jak co roku, delegacje organizacji zakładowych "Sierpnia 80" złożą wieńce i zapalą znicze, oddając hołd zamordowanym w 1981 roku dziewięciu górnikom z kopalni "Wujek". Przewidziane jest również wystąpienie liderów Związku.

Godzina 12.
w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach (ul. Jagiellońska 25, wejście od strony pl. Sejmu Śląskiego) odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych kilkudziesięciu działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956–1989.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Dotąd w całym kraju wręczono blisko tysiąc dziewięćset odznaczeń działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956–1989, w województwie śląskim ponad trzysta.

Dziś o godz. 13 pod pomnikiem Poległych Górników odbędzie się finał „Biegu Dziewięciu Górników”. Weźmie w nim udział kilkuset uczniów i ich opiekunów z 40 śląskich szkół. Uczestnicy tego biegu pokonają trasę w koszulkach z wizerunkiem poległych górników. Również o godz. 13 nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą lekarzy, pielęgniarki i innych pracowników służby zdrowia, którzy w czasie pacyfikacji kopalni „Wujek” nieśli pomoc górnikom. Uroczystość ta odbędzie się holu Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach-Ligocie przy ul. Medyków 14.

O godz. 16 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego zostanie odprawiona uroczysta msza święta, a po jej zakończeniu - ok. godz. 17.15 - uczestnicy przejdą pod pomnik przy kopalnianej bramie. O godz. 17.30 odegrany zostanie hymn państwowy, odbędzie się Apel Pamięci Poległych, pod pomnikiem zostaną złożone wieńce z kwiatami. W uroczystościach weźmie udział prezydent RP Andrzej Duda.

Z kolei o godz. 20 w siedzibie NOSPR odbędzie się koncert. Wejściówki na to wydarzenia są bezpłatne i dostępne były w kasie biletowej od 7 grudnia (nie ma możliwości rezerwacji miejsc, jedna osoba może odebrać maks. dwa bilety).

Z kolei jutro (sobota, 17 grudnia) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym o godz. 17.30 odbędzie się koncert „Pamiętamy”. Wydarzenie to zostanie wyemitowane w TVP1 ok. godz. 18.30. W pierwszej części koncertu będzie można usłyszeć piosenki z lat 80. i „karnawału Solidarności”, w drugiej części - te bardziej współczesne. Wśród wykonawców będzie można zobaczyć i usłyszeć m.in.: Anię Rusowicz, Mesajah, Sebastiana Riedla i Cree, Pawła Kukiza oraz Dariusza Malejonka.

Warto też przypomnieć, że dla uczczenia 35. rocznicy wydarzeń na „Wujku" Poczta Polska wydała okolicznościową pocztówkę, a Narodowy Bank Polski kolekcjonerską monetę. Jej nominał to 10 zł, ale sprzedawana będzie po 110 zł. Dostępnych będzie 20 tys. egzemplarzy. Na rewersie monety znajduje się krzyż z zawieszonymi dziewięcioma górniczymi lampami, a na awersie - szyb „Krakus” kopalni „Wujek”.

35. rocznica pacyfikacji KWK "Wujek". Jak wyglądała pacyfikacja?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty