Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

35. Wadowicka Piesza Pielgrzymka dotarła na Jasną Górę. Trasę 160 km pokonało 150 pielgrzymów

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
W poniedziałek (19 lipca) ok. godz. 11 na Jasną Górę dotarła 35. Wadowicka Piesza Pielgrzymka dotarła na Jasną Górę. W tym roku trasę pokonało 150 wiernych, najmłodsza pątniczka miała roczek, najstarsza 76 lat.

Pierwsza pielgrzymka z Wadowic na Jasną Górę odbyła się w 1986 r. Stanowiła wtedy jedną z grup krakowskiej pielgrzymki. Samodzielnie wadowiczanie wędrują od 1991 r. Szczególne miejsce w ich modlitwie i trudzie zajmuje osoba rodaka św. Jana Pawła II, również za przyczyną jego rodziców, Emilii i Karola Wojtyłów, z nadzieją na rychłą ich beatyfikację, wypraszają łaski dla siebie, miasta i Ojczyzny.

- Przez sześć dni wędrówki udało się nawiązać niewzykłą wspólnotę. Może nie jesteśmy tak liczną pielgrzymką, jak zwykle, ale to pozwoliło nam stworzyć taki monolit, który wspólnie się modli, bawi i wędruje, mając wspólny cel. Tym celem jest dojście na Jasną Górę, a tak naprawdę dojście do nieba – mówi ks. Adam Kurdas, przewodnik 35. Wadowickiej Pieszej Pielgrzymki.

- Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa Prymasa Tysiąclecia „Wszystko postawiłem na Maryję”. Nie da się nie powiązać świętego Jana Pawła II z prymasem Stefanem Wyszyńskim, który wkrótce zostanie beatyfikowany. W tamtym roku duchowo pielgrzymowaliśmy w 100. rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II pod hasłem „Totus tuus”, tak w tym roku postanowiliśmy wędrować pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję”, aby pokazać jak ważne jest zorientowanie się na Boga, a jak na Boga, to także na Matkę Boską – dodaje ks. Adam Kurdas.

W tym roku Wadowicka Pielgrzymka liczyła 150 wiernych, którzy pokonali 160 km. Nie była to pielgrzymka sztafetowa, ale stała, dlatego każdy z jej uczestników pokonał pełną trasę. - Widać po pielgrzymach, że nogi ich bolą – żartował ks. Kurdas.

To mniej niż w latach przed pandemią, kiedy w pielgrzymce uczestniczyło od 250 do 350 osób, a bywały lata, że pątników było nawet 600. Dobrą wiadomością był fakt, że pielgrzymka mogła się odbyć w tradycyjny sposób, bo przed rokiem pielgrzymi przyjechali do Częstochowy autokarami i jedynie przeszli aleją NMP. Najmłodsza uczestniczka pielgrzymki miała roczek, najstarsza 76 lat.

W tym tygodniu na Jasną Górę dotrą kolejne pielgrzymki

Jak informuje Biuro Prasowe Jasnej Góry, jutro (20 lipca) dotrze 45. Piesza Pielgrzymka Skałeczna, prowadzona przez paulinów. Hasło pielgrzymki to: "Powołany nocą", czyli pielgrzymom towarzyszy szczególna duchowa refleksja nad powołaniem św. Józefa. Grupę prowadzi paulin o. Grzegorz Zakrzewski. Po raz pierwszy pielgrzymi wyruszyli z krakowskiej Skałki na Jasną Górę w kilka dni po tzw. radomskim czerwcu, czyli proteście robotniczym w 1976r. By uniknąć represji i z obawy, by ich nie zawrócono szli bez śpiewów i emblematów, a paulini "po cywilu".

W pielgrzymce wzięli udział studenci i absolwenci krakowskich uczelni, skupieni wokół Duszpasterstwa Akademickiego "Skałka". Inicjatorem był o. Rufin Abramek, wieloletni duszpasterz akademicki, a następnie przeor Jasnej Góry. Paulini w krakowskim klasztorze na Skałce obecni są od 1472 roku. Zostali tam sprowadzeni z klasztoru na Jasnej Górze przez kanonika krakowskiego Jana Długosza. Słynny kronikarz przyczynił się do restauracji podupadającego kościoła oraz ufundował klasztor "Na Skałce".

Franciszkański Zakon Świeckich rozpocznie swoją dwudniową pielgrzymkę w piątek, 23 lipca, Apelem Jasnogórskim. W sobotę, 24 lipca, sprawowana będzie Msza św. na Szczycie. Wspólnota świeckich franciszkanów obchodzi jubileusz 800-lecia powstania. Franciszkański Zakon Świeckich (FZŚ) powstał ok. 1221 r. z myślą o ludziach, którzy pełniąc obowiązki swego stanu – małżeńskie, rodzinne i zawodowe – pragnęli realizować ideały Biedaczyny z Asyżu.

W sobotę, 24 lipca, dotrze 7. Pielgrzymka Rowerowa Policjantów Lubelszczyzny. Mundurowi w 4 dni pokonają dystans ok. 350 km. Pielgrzymka ta organizowana jest przez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Lubelskiego, Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów KMP w Lublinie oraz Kapelana Lubelskiej Policji.

Także w sobotę, 24 lipca, ma przyjechać pielgrzymka rowerowa ze Strzelec Krajeńskich w diecezji zielonogórsko -gorzowskiej. '”W nogach” zaliczają ok. 560 km. To jedna z najstarszych pielgrzymek rowerowych na Jasną Górę, przyjeżdżają od ponad 30 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera